Դատախազության միջազգային գործընկերները մասնակցել են «Դատախազության քրոնիկոնը. հետահայաց՝ 105-ամյա պատմությանը» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսին
Հայաստանի Հանրապետության դատախազության հիմնադրման 105-ամյակի միջոցառմանը և Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի հետ համատեղ կազմակերպված խորհրդաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած պատվիրակությունները ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ հուլիսի մեկին այցելել են Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը և ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը:
խորհրդաժողովի մասնակիցները թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանի ուղեկցությամբ շրջայց են կատարել, ծանոթացել թանգարանի ցուցանշումներին, Կոմիտասի անձնական ու ստեղծագործական կյանքի ուշագրավ դրվագներին:
Շրջայցին հաջորդել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի մենահամերգը՝ նվիրված Դատախազության 105-ամյակին, որից հետո հյուրերը մասնակցել են Դատախազության լուսանկարների ցուցահանդեսին՝ «Դատախազության քրոնիկոնը. հետահայաց՝ 105-ամյա պատմությանը» խորագրով:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի՝ «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» 2023-2027 թվականների ծրագրային ձևաչափի շրջանակում՝ Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ կազմակերպված խորհրդաժողովին մասնակցել են Իտալիայի Հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազ Լուիջի Սալվատոյի, Էստոնիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Անդրես Պարմասի, Խորվաթիայի Հանրապետության գլխավոր պետական դատախազի տեղակալ Էմիլիո Կալաբրիչի, Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկիենեի գլխավորած պատվիրակությունները, ինչպես նաև Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) փոխնախագահ Բոշտյան Շկռլեցը, Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ Գիորգի Գոգաձեն, ԵԽ պատվիրակության անդամները, այլք:

International colleagues of the Prosecutor’s Office participated in the “Chronicle of the Prosecutor’s office: retrospective view to 105-year-old history” photo exhibition
Delegations that arrived in Armenia to participate in the events of 105 years of establishment of the Prosecutor’s office of the Republic of Armenia and the conference organized with the Office of the European Council visited Komitas Museum-Institute with Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia.
Karen Andreasyan, Chairperson of the Supreme Judicial Council and Grigor Minasyan, Minister of Justice of the Republic of Armenia participated in the event.
Director of the museum-institute Nikolay Kostandyan organized a tour for the participants of the conference and they got acquainted with the exhibits of the museum as well as remarkable episodes of Komitas' life.
Hayk Melikyan’s solo concert followed the tour, which was also dedicated to 105th anniversary of the Prosecutor’s office, after which the guests participated in the “Chronicle of the Prosecutor’s office: retrospective view to 105-year-old history” photo exhibition.
We would like to remind that the delegations led by Luigi Salvato, Prosecutor General of the Supreme Court of Cassation of the Italian Republic, Andres Parmas, Prosecutor General of the Republic of Estonia, Emilijo Kalabrić, Deputy Prosecutor General of the Republic of Croatia, Nida Grunskienė, Prosecutor General of the Republic of Lithuania as well as Boštjan Škrlec, Vice-President of Eurojust, Goga Gogadze, IAP Vice-President, members of the delegation of the European Council and others participated in the conference organized with the help of the Council of Europe within the framework of the program “Partnership of good governance” 2023-2027 which is a joint initiative of the European Union and the Council of Europe.