Դատախազության միջազգային գործընկերները մասնակցել են «Դատախազության քրոնիկոնը. հետահայաց՝ 105-ամյա պատմությանը» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսին
Հայաստանի Հանրապետության դատախազության հիմնադրման 105-ամյակի միջոցառմանը և Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի հետ համատեղ կազմակերպված խորհրդաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած պատվիրակությունները ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ հուլիսի մեկին այցելել են Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը և ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը:
խորհրդաժողովի մասնակիցները թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանի ուղեկցությամբ շրջայց են կատարել, ծանոթացել թանգարանի ցուցանշումներին, Կոմիտասի անձնական ու ստեղծագործական կյանքի ուշագրավ դրվագներին:
Շրջայցին հաջորդել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի մենահամերգը՝ նվիրված Դատախազության 105-ամյակին, որից հետո հյուրերը մասնակցել են Դատախազության լուսանկարների ցուցահանդեսին՝ «Դատախազության քրոնիկոնը. հետահայաց՝ 105-ամյա պատմությանը» խորագրով:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի՝ «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» 2023-2027 թվականների ծրագրային ձևաչափի շրջանակում՝ Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ կազմակերպված խորհրդաժողովին մասնակցել են Իտալիայի Հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազ Լուիջի Սալվատոյի, Էստոնիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Անդրես Պարմասի, Խորվաթիայի Հանրապետության գլխավոր պետական դատախազի տեղակալ Էմիլիո Կալաբրիչի, Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկիենեի գլխավորած պատվիրակությունները, ինչպես նաև Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) փոխնախագահ Բոշտյան Շկռլեցը, Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ Գիորգի Գոգաձեն, ԵԽ պատվիրակության անդամները, այլք:

Международные партнеры прокуратуры приняли участие на фотовыставке по теме «Хроника прокуратуры: ретроспектива 105-летней истории»
Делегации, прибывшие в Армению для участия в мероприятии, посвященном 105-летию основания Прокуратуры Республики Армения и форуме, организованном совместно с офисом Совета Европы, во главе с Генеральным прокурором РА Анной Вардапетян 1 июля посетили Музей-институт Комитаса.
На мероприятии присутствовали также председатель Высшего судебного совета РА Карен Андреасян и министр юстиции РА Григор Минасян.
Участники форума в сопровождении директора Музея-института Николая Костандяна обошли экспозицию музея, ознакомились с примечательными эпизодами личной и творческой жизни Комитаса.
После экскурсии состоялся сольный концерт заслуженного артиста РА Айка Меликяна, посвященный 105-летию прокуратуры, после чего гости приняли участие в фотовыставке прокуратуры «Хроника прокуратуры: ретроспектива 105-летней истории».
Напомним, что в конференции, организованной Европейским союзом и Советом Европы в рамках программного формата «Партнерство во имя хорошего управления» на 2023-2027 годы при поддержке Совета Европы, приняли участие делегации, возглавляемые генеральным прокурором Верховного кассационного суда Италии Республики Луиджи Сальвато, генеральным прокурором Эстонской Республики Андресом Пармасом, заместителем генерального прокурора Хорватии Эмилио Калабричем, генеральным прокурором Литовской Республики Нидой Грунскиене, а также вице-президент Агентства уголовного правосудия Европейского союза (Евроджаст) Боштян Шкрлец, вице-президент Международной ассоциации прокуроров Георгий Гогадзе, члены делегации СЕ и др.