Պաշտպանության նախարարությանն ամրացված հողամասը 2011 թվականին օտարվել է ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Ա.Փ.-ին. նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, 2011 թվականի հուլիսի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրով, խախտելով մի շարք օրենսդրական պահանջներ ու կարգավորումներ, ուղղակի վաճառքի եղանակով Դավիթ Բեկ փողոցի 155/3 հասցեում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող 12.500 քմ հողամասը 87 մլն դրամով վաճառել է ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Ա.Փ.-ին:
Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից 2023 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Ա.Փ.-ն 2012 թվականի փետրվարի 3-ին վերոնշյալ հողամասը գրավադրել է 300 հազար ԱՄՆ դոլարով՝ ձեռքբերման գնից շուրջ 40 մլն դրամով թանկ (կողմերի համաձայնությամբ՝ հողամասը գնահատվել է 166 մլն 100 հազար դրամ):
Այնուհետև` 2012 թվականի դեկտեմբերի 26-ին, Դավիթ Բեկ փողոցի 155/3 հասցեում գտնվող 12.500 քմ հողամասը գրավադրվել է 270 հազար ԱՄՆ դոլարով (հողամասը գնահատվել է 227 մլն 500 հազար դրամ լիկվիդացիոն գնով կամ ձեռքբերման գնից 140 մլն 500 հազար դրամ ավելի) և 824 հազար 498 ԱՄՆ դոլար պարտքի դիմաց (համարժեք է 342 մլն 373 հազար 143 դրամին) հանձնվել է բանկին՝ որպես սեփականություն: Արդյունքում պետությանը պատճառվել է շուրջ 255 մլն 373 հազար 143 դրամի վնաս:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ պարզված հանգամանքներն առերևույթ պարունակում են Քրեական օրենսգրքով նախատեսված արարքի հատկանիշներ՝ Դատախազությունը 2023 թվականի մայիսի 5-ին ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար։
2023 թվականի մայիսի 11-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք):

В 2011 году закрепленный к Минобороне участок был отчужден заместителем начальника Генерального штаба Вооруженных сил А.П. Возбуждено уголовное дело
Министерство обороны РА, в нарушение ряда требований и постановлений законодательства, согласно договору купли-продажи недвижимого имущества, подписанному 22 июля 2011 года, продало государственный земельный участок с площадью 12500 квадратных метров на улице Давида Бека 155/3 за 87 млн ​​драмов заместителю начальника генерального штаба ВС, генерал-майору А.П.
Согласно расследованию, проведенному управлением защиты государственных интересов Центральной военной прокуратуры в апреле-мае 2023 г., установлено, что А.П. заложил вышеуказанный земельный участок 3 февраля 2012 г. на сумму 300 000 долларов США, около на 40 млн драмов дороже покупной цены (по соглашению сторон участок был оценен в 166 млн 100 тыс. драмов).
Затем, 26 декабря 2012 года, земельный участок с площадью 12 500 квадратных метров, расположенный по адресу ул. Давида Бека 155/3, был заложен за 270 тысяч долларов США (участок был оценен в 227 млн ​​500 тыс драмов по ликвидационной цене или на 140 млн 500 тыс драмов больше покупной цены) а за долг в размере 824 тысяч 498 долларов США (эквивалент 342 миллионов 373 тысяч 143 драмов) был передан банку в собственность. В результате государству нанесен ущерб в размере 255 млн 373 тыс. 143 драмов.
Принимая во внимание, что обстоятельства, выявленные исследованием, представляются содержащими признаки деяния, предусмотренного Уголовным кодексом, 5 мая 2023 года прокуратура направила результаты исследования в Антикоррупционный комитет для решения вопроса о возбуждение уголовного дела.
11 мая 2023 года в Антикоррупционном комитете возбуждено уголовное дело по статье 441, части 2, пункту 5 УК (злоупотребление должностными полномочиями или служебным положением либо оказание ими влияния, либо передача полномочий, что по неосторожности повлекло тяжкие последствия).