ԶՈՒ ինժեներական զորքերի վարչության կարիքների համար ճանապարհաշինարարական տեխնիկաների պահեստամասերը ձեռք են բերվել շուկայականից էականորեն բարձր գնով. նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության հետ համատեղ 2023 թվականի առաջին եռամսյակում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2011-2021 թվականների ընթացքում ինժեներական-ճանապարհաշինարարական 45 տեխնիկաների պահեստամասերը ԶՈՒ ինժեներական զորքերի վարչությունը ձեռք է բերել առերևույթ ուռճացված գներով։
Պահեստամասերի գները համեմատվել են հայաստանյան շուկայում, ինչպես նաև ԵԱՏՄ երկրներում գործող կազմակերպությունների կողմից առաջարկվող գների հետ։
Շուրջ 700 ինժեներական-ճանապարհաշինարարական տեխնիկաների պահեստամասերից առանձնացվել է 45-ը, որոնց գնային արժեքն էականորեն բարձր է եղել շուկայում նույն ապրանքատեսակների համար առաջարկվող գներից։
45 պահեստամասերից 18-ը գնվել են 8 մլն 981 հազար 896 դրամով թանկ, իսկ 27 անվանում պահեստամասերը գնվել են 73 մլն 949 հազար 800 դրամով թանկ։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ պարզված հանգամանքներն առերևույթ պարունակում են Քրեական օրենսգրքով նախատեսված արարքի հատկանիշներ՝ ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկվել են Քննչական կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար։
2023 թվականի ապրիլի 20-ին ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն, որն առաջացրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքային վնաս):

The spare parts for the road construction equipment for the needs of the Department of Engineering Company of the Armed Forces were obtained at a price significantly above the market rate
Due to the examination conducted by the Department of State Interests Protection of the Central Military Prosecutor’s Office, in the first quarter of 2023, it was discovered that the 45 items of road construction equipment had been obtained by the Department of Engineering Company of the RA Armed Forces in alleged inflated prices.
The prices of the spare parts were compared with the prices offered in the Armenian market and by the organizations operating in the Eurasian Economic Union’s countries.
45 out of about 700 engineering-road construction machinery spare parts were selected, the price of which was significantly higher than the prices offered for the same products in the market.
18 out of 45 spare parts were bought at a price higher than 8 million 981 thousand 896 AMD, and 27 - at a price of higher than 73 million 949 thousand 800 AMD.
Taking into account that the circumstances revealed by the examination allegedly contain elements of any act provided for by the Criminal Code, the results were sent to the Investigative Committee to resolve the issue of initiating criminal proceedings.
On April 20, 2023, criminal proceedings were initiated in the General Military Investigative Department of the Investigative Committee under article 446, part 2 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (official negligence, which caused property damage in particularly large-scale).