Մալիշկա համայնքի նախկին ղեկավարը դատապարտվել է չորս տարվա ազատազրկման և 3 տարի ժամկետով զրկվել ՏԻՄ-երում պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից
Վայոց ձորի Մալիշկա համայնքի նախկին ղեկավար Մ.Մ.-ն Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2023 թվականի ապրիլի 28-ի դատավճռով, մեղավոր է ճանաչվել 2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայացած ԱԺ ընտրություններին ընտրողներին կաշառք տալու, իրեն վստահված զգալի և խոշոր չափերով գույքը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, յուրացնելու եղանակով հափշտակելու, ինչպես նաև մի խումբ պաշտոնատար անձանց հետ համատեղ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում համայնքի նախկին ղեկավար Մ.Մ.-ին մեղադրանք էր առաջադրվել 18.04.2003 թվականին ընդունված քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ընտրակաշառք տալը), 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, խոշոր չափերով յուրացում կատարելը), 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը):
Մալիշկա համայնքի նախկին ղեկավար Մ.Մ.-ի նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել ազատազրկում՝ 4 տարի 2 ամիս 29 օր ժամկետով. Մ.Մ.-ն զրկվել է նաև տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից՝ 3 տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք, որ Մ.Մ.-ն, Ազգային ժողովի 2017 թվականի ապրիլի 2-ի ընտրությունների նախընտրական փուլում՝ 2017 թվականի մարտին, հանդիսանալով ռեյտինգային ընտրացուցակով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրված ԱԺ պատգամավորի թեկնածուի՝ Մալիշկա համայնքի նախընտրական շտաբի ղեկավար, այլ անձի հետ հանցակցությամբ, մեկ ձայնի դիմաց 10.000-ական դրամի չափով (ընդհանուր՝ 230 հազար դրամ) ընտրակաշառք է բաժանել Մալիշկա համայնքի բնակիչներ Խ.Դ.-ին, Մ.Գ.-ին, Ա.Ս.-ին, Հ.Ա.-ին և Ն.Շ.-ին՝ վերջիններիս և նրանց մերձավոր ազգականների կողմից իր ներկայացրած թեկնածուի օգտին քվեարկելու համար:
Բացի այդ, Մ.Մ.-ն, ունենալով համայնքի բյուջեի միջոցները տնօրինելու լիազորություն, օգտագործելով իր այդ լիազորությունն ու պաշտոնեական դիրքը, իր որդու՝ «Մալիշկայի մարզադպրոց» ՀՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՀՈԱԿ) տնօրեն Վ.Մ.-ի և կնոջ՝ Ն.Ա.-ի հետ, ձեռք է բերել նախնական համաձայնություն՝ Ն.Ա.-ին ձևականորեն ընդունելով ՀՈԱԿ-ում աշխատանքի՝ որպես բուժքույր: Ն.Ա.-ն, աշխատանքի չներկայանալու պայմաններում, 2016 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2018 թվականի հուլիսի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում, որպես աշխատավարձ և դրան հավասարեցված վճար ստացել է 2 մլն 231 հազար 25 դրամ:
Բացի այդ, Մ.Մ.-ն, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, 2017 թվականի ապրիլին Մալիշկայի համայնքապետարանի գլխավոր մասնագետ-հաշվապահ Ա.Վ.-ի հետ ձեռք է բերել նախնական համաձայնություն՝ իրեն վստահված համայնքի բյուջեի միջոցներից Մալիշկա համայնքի 10 բնակիչների անվամբ, իբրև սոցիալական օգնություն, գումարներ հատկացնելու և յուրացնելու շուրջ: 2017 թվականի ապրիլի վերջին Ա.Վ.-ն 440 հազար դրամն առձեռն հանձնել է Մ.Մ.-ին, ով տիրացել է այդ գումարին: Յուրացման դեպքը թաքցնելու խմբային շահերից ելնելով՝ Մ.Մ.-ն մի խումբ պաշտոնատար անձանց հետ համատեղ կատարել է պաշտոնեական կեղծիք, կազմել է համայնքի սոցիալապես անապահով ընտանիքներին օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող պաշտոնական փաստաթուղթ (կեղծ ցուցակներ):
Համայնքի ղեկավար Մ.Մ.-ի որդուն՝ «Մալիշկայի մարզադպրոց» ՀՈԱԿ-ի նախկին տնօրեն Վ.Մ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, խոշոր չափերով յուրացում կատարելը), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը), համայնքի ղեկավար Մ.Մ.-ի կնոջը՝ Ն.Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել նույն օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ խոշոր չափերով յուրացմանը օժանդակելը), իսկ Մալիշկայի համայնքապետարանի նախկին գլխավոր մասնագետ-հաշվապահ Ա.Վ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել նույն օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ յուրացում կատարելը), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը):
2019 թվականի մայիսի 27-ին քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ հսկող դատախազի կողմից ուղարկվել է Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարան:
2023 թվականի ապրիլի 28-ին դատարանի դատավճռով Մ.Մ.-ն, Վ.Մ.-ն, Ն.Ա.-ն և Ա.Վ.-ն մեղավոր են ճանաչվել իրենց վերագրվող արարքների կատարման մեջ:
ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Վ.Մ.-ի նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել 1 մլն դրամ տուգանք և «Էրեբունի-Երևան հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» 01.11.2018 թվականի օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի հիմքով՝ Վ.Մ.-ն ազատվել է նշանակված պատժից:
Ն.Ա.-ի նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել 800 հազար դրամ տուգանք և «Էրեբունի-Երևան հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» 01.11.2018 թվականի ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի հիմքով՝ Ն.Մ.-ն ազատվել է նշանակված պատժից:
Ա.Վ.-ն ազատվել է քրեական պատասխանատվությունից՝ վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով:
Մեղադրող դատախազի՝ ամբաստանյալներ Մ.Մ.-ից, Վ.Մ.-ից և Ն.Ա.-ից հօգուտ Վայոց ձորի Մալիշկա համայնքի բյուջեի համապարտության կարգով 2 մլն 231 հազար 25 դրամ բռնագանձելու, ինչպես նաև Մ.Մ.-ից և Ա.Վ.-ից համապարտության կարգով 30 հազար դրամ բռնագանձելու վերաբերյալ հայցադիմումը բավարարվել է:

Бывший глава общины «Малышка» был приговорен к четырем годам лишения свободы и лишен права занимать должности в органах местного самоуправления сроком на 3 года
Решением Суда общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей от 28 апреля 2023 года, бывший глава общины Малышка Вайоц Дзора М.М. был признан виновным в подкупе избирателей на выборах в Национальном Собрании, состоявшихся 2 апреля 2017 г., за хищения вверенного ему имущества в значительных и крупных размерах с использованием своего служебного положения путем присваивания, а также для совершения служебного подлога совместно с группой должностных лиц.
В частности, в ходе предварительного расследования уголовного дела бывшему главе общины М.М. было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 154.2 (дача избирательной взятки), пунктам 2 и 3 ч. 1 ст. 179 (использование служебного положения для совершения хищения в крупном размере группой лиц по предварительному сговору), пунктам 1 и 2 ч. 2 ст. 179 и ч. 1 ст. 314 (совершение должностного подлога) УК от 18.04.2003.
Окончательное наказание бывшему главе общины Малышка М.М. было назначено в виде лишения свободы на срок 4 года 2 месяца 29 дней. М.М. также был лишен права занимать должности в органах местного самоуправления сроком на 3 года.
М.М., на предвыборном этапе выборов в Национальное Собрание 2 апреля 2017 года, в марте 2017 года, являясь главой предвыборного штаба общины «Малышка», по сговору с другим лицом, раздавал предвыборные взятки жителям общины Малышка в размере 10 000 драмов за голос (всего: 230 тыс. драмов), для голосования за кандидата, которого он представлял.
Кроме того, М.М., имея полномочия распоряжаться средствами бюджета общины, официально оформил свою супругу Н.А. медсестрой в «Малышской спортивной академии» НКО, директором которого являлся его сын В.М. В период с 1 января 2016 г. по 9 июля 2018 г. Н.А. получила 2 млн 231 тыс. 25 драмов в качестве заработной платы и приравненной к ней выплаты, несмотря на неявку на работу.
В апреле 2017 года М.М. предварительно договорился с главным специалистом-бухгалтером муниципалитета «Малышка» А.В. о выделении и присвоении денежных средств из вверенного ему бюджета общины на имя 10 жителей общины «Малышка» в качестве социальной помощи. В конце апреля 2017 года А.В. передал 440 000 драмов М.М., который завладел этими деньгами. С целью сокрытия дела о хищении М. М. вместе с группой должностных лиц совершил служебный подлог. Были составлены не соответствующие действительности официальные документы (поддельные списки) об оказании помощи социально незащищенным семьям общины.
Сыну главы общины М.М., бывшему директору НКО «Малишкайская спортивная академия» В.М., предъявлено обвинение по пунктам 1 и 2, ч. 2, ст. 179, ч. 1, ст. 314 Уголовного кодекса РА, принятого 18.04.2003 г., супруге главы общины М.М., Н.А. предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3, ч. 2, ст. 38-179 того же кодекса, а бывшему главному специалисту-бухгалтеру муниципалитета А.В. по пунктам 1 и 2, ч. 2, ст. 179 и ч. 1, ст. 314 того же кодекса.
27 мая 2019 года надзирающий прокурор направил уголовное дело в суд общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей с обвинительным заключением.
28 апреля 2023 года приговором суда М.М., В.М., Н.А. и А.В. признаны виновными в приписываемых им деяниях.
В качестве окончательного наказания назначен штраф в размере 1 млн драмов на директора НКО «Малишкайская спортивная академия» В.М. и последний был освобождён согласно п. 3, ч. 1, ст. 2 Закона РА "Об объявлении амнистии в уголовных делах по случаю 2800-летия основания Эребуни-Еревана и 100-летия независимости первой Республики Армения" от 01.11.2018.
На Н.А. был наложен штраф в размере 800 000 драмов. Н.А. была освобождена согласно п. 3, ч. 1, ст. 2 Закона РА "Об объявлении амнистии в уголовных делах по случаю 2800-летия основания Эребуни-Еревана и 100-летия независимости первой Республики Армения" от 01.11.2018.
А.В. был освобожден от уголовной ответственности на основании истечения срока давности.
Иск о конфискации 2 миллиона 231 тысячу 25 драмов у подсудимых М.М., В.М. и Н.А. в пользу бюджета общины Малышка Вайоц Дзора, а также у М.М. и А.В. - 30 000 драмов удовлетворен.