Հայաստանի 16 քաղաքացու ապօրինի միգրացիան կազմակերպելու համար քրեական հետապնդում է հարուցվել 5 անձի նկատմամբ. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
2023 թվականի ապրիլի 28-ին հսկող դատախազը հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության 16 քաղաքացիների ապօրինի միգրացիան կազմակերպելու վերաբերյալ քրեական վարույթի մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել է դատարան:
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում 2022 թվականի հունիսի 20-ին նախաձեռնված վարույթով՝ 5 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 470-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ՝ անօրինական միգրացիայի կազմակերպումը):
Վարույթի ընթացքում պարզվել է, որ վերոնշյալ 5 անձինք, նախնական համաձայնությամբ, 18 և 26 հազար ԱՄՆ դոլարի դիմաց, կեղծ փաստաթղթեր ներկայացնելով, կազմակերպել են Հայաստանի Հանրապետության 16 քաղաքացու անօրինական միգրացիան Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:

Criminal prosecution initiated against 5 persons for organizing illegal migration of 16 Armenian citizens: the case was sent to the Court by the prosecutor
On the 28th of April, 2023, the supervising prosecutor approved the bill of indictment of the criminal proceedings for organizing illegal migration of 16 Armenian citizens and sent the materials on the case to the Court.
Public criminal prosecution has been initiated against 5 persons in the Main Directorate of Investigation under Article 470, Part 3, Point 1 of the Criminal Code of the RA (organization of illegal migration by a group with prior consent).
It was discovered during the proceedings that the mentioned persons had organized illegal migration of 16 Armenian citizens to the United States of America with prior consent, for 18 and 26 thousand AMD, by submitting false documents.