Հայաստանի 16 քաղաքացու ապօրինի միգրացիան կազմակերպելու համար քրեական հետապնդում է հարուցվել 5 անձի նկատմամբ. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
2023 թվականի ապրիլի 28-ին հսկող դատախազը հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության 16 քաղաքացիների ապօրինի միգրացիան կազմակերպելու վերաբերյալ քրեական վարույթի մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել է դատարան:
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում 2022 թվականի հունիսի 20-ին նախաձեռնված վարույթով՝ 5 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 470-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ՝ անօրինական միգրացիայի կազմակերպումը):
Վարույթի ընթացքում պարզվել է, որ վերոնշյալ 5 անձինք, նախնական համաձայնությամբ, 18 և 26 հազար ԱՄՆ դոլարի դիմաց, կեղծ փաստաթղթեր ներկայացնելով, կազմակերպել են Հայաստանի Հանրապետության 16 քաղաքացու անօրինական միգրացիան Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:

В отношении 5 человек возбуждено уголовное дело за организацию незаконной миграции 16 граждан Армении: дело передано в суд прокуратурой
28 апреля 2023 г. надзирающий прокурор утвердил обвинительное заключение по уголовному делу об организации незаконной миграции 16 граждан Армении и направил материалы дела в суд.
В Главном следственном управлении в отношении 5 лиц возбуждено общественное уголовное преследование по статье 470, части 3, пункту 1 Уголовного кодекса РА (организация незаконной миграции группой лиц по предварительному сговору).
В ходе разбирательства было установлено, что указанные лица организовали незаконную миграцию 16 граждан Армении в Соединенные Штаты Америки по предварительному согласию, за 18 и 26 тысяч драмов, представив поддельные документы.
В отношении одного из подсудимых избрана мера пресечения в виде содержания под стражей и залога в отношении 4 из них.