Գլխավոր դատախազը թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի մեթոդների ու մարտավարության փոփոխության կարիք է տեսնում
Իրավապահ մարմինները պետք է փոխեն թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի քննության մեթոդներն ու մարտավարությունը։ Այս մասին այսօր նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2022 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը ներկայացնելիս:
«Վերջերս գրություն եմ ուղարկել գործընկերներիս՝ խնդրելով քրեական վարույթների շրջանակներում համակցված գործողությունների միջոցով և նոր ձևաչափով պլանավորել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ օպերատիվ աշխատանքը։ Թմրամիջոցների շրջանառությունը մոդիֆիկացիայի է ենթարկվել։ Թմրամիջոցները գունավոր դեղահաբեր են, որոնք «գեղեցիկ» տեսք ունեն, և դա ամենասարսափելին է։ Այդ պատճառով մենք անչափահասների շրջանում ունենք լրջագույն մարտահրավեր՝ բացատրելու, որ այդ «գեղեցիկ» դեղահաբերը կործանարար են»,- ասել է հանրապետության գլխավոր դատախազը՝ ընդգծելով, որ այս ուղղությամբ պետք է իրականացնել նախականխման աշխատանքներ։
«Եթե նախկինում հստակ գիտեին, թե ով որ թաղամասում ու ինչ եղանակով է իրացնում թմրամիջոցը, ապա հիմա դա վիրտուալ տիրույթում գտնվող չարիք է, որը բացահայտելու համար բոլորովին այլ գիտելիքներ են անհրաժեշտ։ Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունն ուղիղ փոխկապակցված է փողերի լվացման հետ, ուստի արդի մեթոդաբանության ձևաչափով քննությունը մեր առաջնահերթությունների մեջ է»,- ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:

Генеральная прокуратура видит необходимость изменения методов и тактики борьбы с незаконным оборотом наркотических средств
Правоохранительные органы должны изменить методы расследования и тактику борьбы с незаконным оборотом наркотиков. Об этом сегодня заявила генеральный прокурор РА Анна Вардапетян, представляя в Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания РА отчет о деятельности Прокуратуры РА за 2022 год.
«Недавно я направила коллегам письмо с просьбой спланировать оперативную работу по борьбе с незаконным оборотом наркотиков совместными действиями в рамках уголовного производства и в новом формате. Оборот наркотиков был изменен. Наркотики — это цветные таблетки, которые выглядят «красиво», и это самое страшное. Поэтому у нас есть серьезная задача среди несовершеннолетних объяснить, что эти «красивые» таблетки губительны», — заявила прокурор республики, подчеркнув, что в этом направлении должна проводиться профилактическая работа.
«Если раньше точно знали, кто, в каком районе и каким образом продает наркотики, то теперь это зло в виртуальном царстве, для раскрытия которого требуются совсем другие знания. Незаконный оборот наркотиков напрямую связан с отмыванием денег, поэтому расследование в формате современной методологии является одним из наших приоритетов», — подчеркнула генеральный прокурор республики.