Կաշառք վերցնողը դառնում է կաշառք տվողի «ստրուկը». Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է հանցավորության աճին նպաստող երևույթներին
Մարդու դեմ ուղղված բռնի հանցագործությունների աճը հասարակությունում ուղիղ համեմատական է ագրեսիայի մակարդակի աճին: Ավստրիացի գիտնական Կոնրադ Լորենցի հետազոտություններին հղում անելով՝ այս մասին է այսօր հայտարարել հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում Դատախազության 2022 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը ներկայացնելիս:
Ըստ Աննա Վարդապետյանի՝ ագրեսիան ձևավորվում է ատելության խոսքից և դրա ծայրահեղ դրսևորումը մարդու կողմից մեկ այլ մարդու դեմ բռնի հանցագործության կատարումն է:
«Տարիներ առաջ մշակել և դասավանդում էի մի դասընթաց, որ կոչվում էր «Կախյալ վարքագծի հիմնախնդիրներ»: Սկսեցի զբաղվել դեվիանտ վարքագծի (սոցիալական նորմերին և կանոններին հակասող վարքային մոդելների ամբողջություն) հարցերով: Ագրեսիան դեվիանտ վարքագծի ամենացայտուն դրսևորումներից մեկն է, որը բնորոշ չէ կենդանիներին: Այն բնորոշ է մարդկանց, և, այո՛, մարդու դեմ ուղղված բռնի հանցագործություններ ագրեսիայի դրսևորում են»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազը՝ այս համատեքստում մտահոգիչ համարելով ընտանեկան բռնության դեպքերը, խանդի հողի վրա կատարված մահվան ելքով հանցագործությունները:
Գլխավոր դատախազն առաջարկել է պատգամավորական մանդատի շրջանակում փորձել լուծումներ գտնել հասարակության անդամների վարքագծում ատելության խոսքը և ագրեսիան նվազեցնելու ուղղությամբ: «Եթե մենք այն չնվազեցնենք խոսույթի մակարդակում, ցավոք, այն շարունակելու է աճել առօրյա վարքագծում՝ վերաճելով հանցավորության: Որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի՝ կառաջարկեի նաև մտածել այն խոսույթի և բառապաշարի մասին, որը հնչում է թիվ մեկ քաղաքական ամբիոնից, որովհետև այն մեր քաղաքացիների համար հետագայում դառնում է վարքագծային մոդել»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչո՞ւ է աճել թմրամիջոցների շրջանառությունը՝ հանրապետության գլխավոր դատախազն այն կրկին կապել է ագրեսիայի հետ: «Ագրեսիան մարդու մոտ ձևավորում է փախուստի ցանկություն: Երբ մարդն այլևս չի կարողանում տանել այն ագրեսիան, որը շրջապատում է իրեն ամեն վայրկյան, նա ենթագիտակցաբար սկսում է փնտրել «ապահով» տեղ: «Ապահով» տեղը դառնում են ալկոհոլը, թմրամիջոցները, մոլեխաղերն ու ցանցային խաղերը: Եվ, եթե չի գտնում այդ «ապահով» տեղը իրական կյանքում, նա փնտրում և գտնում է այն վիրտուալ աշխարհում և տարբեր տեսակի հոգեխթանիչ, հոգեներգործուն նյութերում»,- պարզաբանել է Աննա Վարդապետյանը:
Անդրադառնով կաշառք տալու և ստանալու արատավոր երևույթին՝ գլխավոր դատախազն ընդգծել է. «Աստվածաշնչյան ճշմարտություն կա. կաշառք վերցնողը դառնում է կաշառք տվողի «ստրուկը»: Մենք չպետք է խրախուսենք ստրկությունը, այն պետք է լինի պարսավելի երևույթ»:

The bribe taker becomes the “slave” of the bribe giver: Anna Vardapetyan touched on the phenomena contributing to the increase in criminality
The increase in violent crimes against human in the society is straight line relative to the increase in aggression level. This was announced today by Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia while presenting the report on the activities of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia in 2022 to the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly of the Republic of Armenia, referring to the research of the Austrian scientist Konrad Lorenz.
According to Anna Vardapetyan aggression stems from hate speech and its extreme form is committal of violent crime by human against human.
“Years ago I developed and taught a course called “Key problems of Addictive Behavior”. I started dealing with issues of deviant behavior (a set of behavior models that contradict social norms and rules). Aggression is one of the most prominent manifestations of deviant behavior that is not typical of animals. This is characteristic of humans, and yes, violent crimes against humans are acts of aggression”,- mentioned Prosecutor General of the Republic of Armenia, considering the cases of domestic violence, crimes with fatal accidents committed on the ground of jealousy as a concern.
The Prosecutor General proposed to try to find solutions within the framework of the parliamentary mandate to reduce hate speech and aggression in the behavior of members of society. “If we don't reduce it at the conversational level, unfortunately it will continue to grow in everyday behavior, becoming a crime. As a citizen of the Republic of Armenia, I would also suggest to think about the speech and vocabulary that is heard from the number first political tribune, as it becomes a model of behavior for our citizens in the future”,-Anna Vardapetyan stated.
Addressing the question about the increase in the turnover of narcotic drugs, the Prosecutor General of the Republic of Armenia again linked it to aggression. “Aggression gives rise to man's desire for escaping. When a person can no longer bear the aggression that surrounds him every second, he subconsciously begins to look for a "safe" place. Alcohol, narcotic drugs, gambling and online games become the "safe" place. And, if he doesn't find that "safe" place in real life, he looks for it and finds it in the virtual world and various types of psychedelic, psychotropic substances”, - Anna Vardapetyan clarified.
Touching upon the perverse phenomenon of giving and taking a bribe, Prosecutor General emphasized: “There is a Biblical truth: the bribe taker becomes the “slave” of the bribe giver. We should not encourage slavery, it should be condemnable."