Կաշառք վերցնողը դառնում է կաշառք տվողի «ստրուկը». Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է հանցավորության աճին նպաստող երևույթներին
Մարդու դեմ ուղղված բռնի հանցագործությունների աճը հասարակությունում ուղիղ համեմատական է ագրեսիայի մակարդակի աճին: Ավստրիացի գիտնական Կոնրադ Լորենցի հետազոտություններին հղում անելով՝ այս մասին է այսօր հայտարարել հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում Դատախազության 2022 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը ներկայացնելիս:
Ըստ Աննա Վարդապետյանի՝ ագրեսիան ձևավորվում է ատելության խոսքից և դրա ծայրահեղ դրսևորումը մարդու կողմից մեկ այլ մարդու դեմ բռնի հանցագործության կատարումն է:
«Տարիներ առաջ մշակել և դասավանդում էի մի դասընթաց, որ կոչվում էր «Կախյալ վարքագծի հիմնախնդիրներ»: Սկսեցի զբաղվել դեվիանտ վարքագծի (սոցիալական նորմերին և կանոններին հակասող վարքային մոդելների ամբողջություն) հարցերով: Ագրեսիան դեվիանտ վարքագծի ամենացայտուն դրսևորումներից մեկն է, որը բնորոշ չէ կենդանիներին: Այն բնորոշ է մարդկանց, և, այո՛, մարդու դեմ ուղղված բռնի հանցագործություններ ագրեսիայի դրսևորում են»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազը՝ այս համատեքստում մտահոգիչ համարելով ընտանեկան բռնության դեպքերը, խանդի հողի վրա կատարված մահվան ելքով հանցագործությունները:
Գլխավոր դատախազն առաջարկել է պատգամավորական մանդատի շրջանակում փորձել լուծումներ գտնել հասարակության անդամների վարքագծում ատելության խոսքը և ագրեսիան նվազեցնելու ուղղությամբ: «Եթե մենք այն չնվազեցնենք խոսույթի մակարդակում, ցավոք, այն շարունակելու է աճել առօրյա վարքագծում՝ վերաճելով հանցավորության: Որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի՝ կառաջարկեի նաև մտածել այն խոսույթի և բառապաշարի մասին, որը հնչում է թիվ մեկ քաղաքական ամբիոնից, որովհետև այն մեր քաղաքացիների համար հետագայում դառնում է վարքագծային մոդել»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչո՞ւ է աճել թմրամիջոցների շրջանառությունը՝ հանրապետության գլխավոր դատախազն այն կրկին կապել է ագրեսիայի հետ: «Ագրեսիան մարդու մոտ ձևավորում է փախուստի ցանկություն: Երբ մարդն այլևս չի կարողանում տանել այն ագրեսիան, որը շրջապատում է իրեն ամեն վայրկյան, նա ենթագիտակցաբար սկսում է փնտրել «ապահով» տեղ: «Ապահով» տեղը դառնում են ալկոհոլը, թմրամիջոցները, մոլեխաղերն ու ցանցային խաղերը: Եվ, եթե չի գտնում այդ «ապահով» տեղը իրական կյանքում, նա փնտրում և գտնում է այն վիրտուալ աշխարհում և տարբեր տեսակի հոգեխթանիչ, հոգեներգործուն նյութերում»,- պարզաբանել է Աննա Վարդապետյանը:
Անդրադառնով կաշառք տալու և ստանալու արատավոր երևույթին՝ գլխավոր դատախազն ընդգծել է. «Աստվածաշնչյան ճշմարտություն կա. կաշառք վերցնողը դառնում է կաշառք տվողի «ստրուկը»: Մենք չպետք է խրախուսենք ստրկությունը, այն պետք է լինի պարսավելի երևույթ»:

Взяточник становится «рабом» взяткодателя. Анна Вардапетян коснулась явлений, способствующих росту преступности
Рост насильственных преступлений против людей в обществе прямо пропорционален росту уровня агрессии. Ссылаясь на исследования австрийского ученого Конрада Лоренца, об этом заявила сегодня генеральный прокурор Республики Анна Вардапетян, представляя отчет о деятельности Прокуратуры в 2022 году в Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального собрания РА.
По мнению Анны Вардапетян, агрессия формируется языком вражды, крайним ее проявлением является совершение насильственного преступления одним лицом против другого человека.
«Несколько лет назад я разработала и вела курс под названием «Проблемы аддиктивного поведения». Я начала заниматься вопросами девиантного поведения (набор моделей поведения, противоречащих социальным нормам и правилам). Агрессия – одно из наиболее ярких проявлений девиантного поведения, не свойственного животным. Это свойственно людям, и, да, насильственные преступления против людей являются проявлением агрессии», — заявила генеральный прокурор республики, посчитав тревожными случаи домашних насилиях и преступлениях со смертельными исходами, совершенных на почве ревности.
Генеральный прокурор предложила попытаться найти решения в рамках парламентского мандата по снижению разжигания ненависти и агрессии в поведении членов общества. «Если мы не снизим его на разговорном уровне, к сожалению, он продолжит расти в повседневном поведении и перерастет в преступность. Как гражданка Республики Армения, я бы также предложила задуматься над речью и лексикой, которая звучит с политической трибуны номер один, потому что в будущем она становится моделью поведения для наших граждан», - сказала Анна Вардапетян.
На вопрос, почему увеличился оборот наркотиков, генеральный прокурор республики вновь связала это с агрессией. «Агрессия порождает в человеке стремление к побегу. Когда человек уже не в силах выносить агрессию, которая окружает его ежесекундно, он подсознательно начинает искать «безопасное» место. Алкоголь, наркотики, азартные игры и онлайн-игры становятся «безопасным» местом. И, если он не находит это «безопасное» место в реальной жизни, то ищет и находит его в виртуальном мире и в разного рода психостимулирующих, психоделических материалах», — пояснила Анна Вардапетян.
Касаясь порочного явления дачи и получения взятки, генеральный прокурор подчеркнула: «Есть библейская истина: взяточник становится «рабом» взяткодателя. Мы не должны поощрять рабство, это должно быть осуждено».