Վերականգնվել է պետությանը պատճառված 1 մլրդ 326 մլն 753 հազար դրամը
2023 առաջին եռամսյակի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմիններում առկա քրեական վարույթներով (նախաձեռնման պահին) արձանագրվել է հանցագործությամբ պետությանը և համայնքներին պատճառված նախնական հաշվարկով 17 մլրդ 443 մլն 794 հազար 357 դրամի վնաս: Դրանից 17 մլրդ 374 մլն 223 հազար 844 դրամը պետությանը պատճառված վնասի չափն է, 69 մլն 570 հազար 513 դրամը՝ համայնքներինը:
Նշված ժամանակահատվածում արձանագրված վնասից նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 1 մլրդ 388 մլն 244 հազար 343 դրամը, որից 1 մլրդ 326 մլն 753 հազար դրամը՝ պետությանը պատճառված վնասի չափն է, 61 մլն 491 հազար 343 դրամը՝ համայնքներինը (այդ թվում՝ համայնքին է նվիրաբերվել 3 մլն 970 հազար դրամ արժողությամբ հողատարածք, իսկ 3 մլն 667 հազար դրամ արժողությամբ մշակութային արժեքները տրվել են պատասխանատու պահպանության՝ ՀՀ պատմության թանգարանին):
Նշված վարույթներով նախաքննության ընթացքում 35 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, արգելանք է դրվել 412 մլն 440 հազար դրամ բանկային հաշիվների, շարժական և անշարժ գույքերի վրա, որոնց արժեքը դեռ որոշված չէ:

Compensation of the damage in the amount of AMD 1 326 753 000 caused to the state
During the first quarter of 2023, under the criminal proceedings available in the competent authorities of the Republic of Armenia, a damage in the amount of AMD 17 443 794 357 (according to the preliminary calculations) was caused to the state and communities. AMD 17 374 223 844 of the abovementioned amount was caused to the state and AMD 69 570 513 to the communities.
AMD 1 388 244 343 of the amount was compensated during the preliminary examination, wherefrom AMD 1 326 753 000 was the damage caused to the state and AMD 61 491 343 —to the communities (moreover a land plot with the market value of AMD 3 970 000 was donated to the community and cultural values with the value of AMD 3 667 000 were admitted for deposit in the History Museum of Armenia).
During the preliminary examination under the abovementioned proceedings they initiated a public criminal prosecution against 35 individuals and put a lien on the bank accounts (AMD 412 440 000) and immovable property, the value whereof is not determined yet.