Վերականգնվել է պետությանը պատճառված 1 մլրդ 326 մլն 753 հազար դրամը
2023 առաջին եռամսյակի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմիններում առկա քրեական վարույթներով (նախաձեռնման պահին) արձանագրվել է հանցագործությամբ պետությանը և համայնքներին պատճառված նախնական հաշվարկով 17 մլրդ 443 մլն 794 հազար 357 դրամի վնաս: Դրանից 17 մլրդ 374 մլն 223 հազար 844 դրամը պետությանը պատճառված վնասի չափն է, 69 մլն 570 հազար 513 դրամը՝ համայնքներինը:
Նշված ժամանակահատվածում արձանագրված վնասից նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 1 մլրդ 388 մլն 244 հազար 343 դրամը, որից 1 մլրդ 326 մլն 753 հազար դրամը՝ պետությանը պատճառված վնասի չափն է, 61 մլն 491 հազար 343 դրամը՝ համայնքներինը (այդ թվում՝ համայնքին է նվիրաբերվել 3 մլն 970 հազար դրամ արժողությամբ հողատարածք, իսկ 3 մլն 667 հազար դրամ արժողությամբ մշակութային արժեքները տրվել են պատասխանատու պահպանության՝ ՀՀ պատմության թանգարանին):
Նշված վարույթներով նախաքննության ընթացքում 35 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, արգելանք է դրվել 412 մլն 440 հազար դրամ բանկային հաշիվների, շարժական և անշարժ գույքերի վրա, որոնց արժեքը դեռ որոշված չէ:

Возмещено причиненное государству 1 млрд 326 млн 753 тысяч драмов
За первый квартал 2023 года по уголовному производству в компетентных органах РА (на момент возбуждения) предварительный подсчет ущерба, причиненного государству и общинам, составил 17 млрд. 443 млн. 794 тыс. 357 драмов. Из них 17 млрд 374 млн 223 тыс. 844 драма составляет сумма ущерба, причиненного государству, 69 млн 570 тыс. 513 драм - общинам.
В ходе предварительного следствия из зафиксированного в указанный период ущерба взыскано 1 млрд 388 млн 244 тыс. 343 драма, из них 1 млрд 326 млн 753 тыс драма - сумма ущерба, причиненного государству, 61 млн 491 тыс. 343 драма - общины (в том числе общине была передана в дар земля на сумму 3 млн 970 тыс. драмов, а культурные ценности на сумму 3 млн 667 тыс. драмов переданы Музею истории РА под ответственную охрану).
В ходе предварительного следствия к уголовной ответственности привлечены 35 лиц, наложены аресты на банковские счета, движимое и недвижимое имущество на сумму 412 миллионов 440 тысяч драмов, стоимость которых еще не установлена.