Գլխավոր դատախազի տեղակալներ Ավագյանը և Էլիզբարյանը ԵԽ գործընկերների հետ քննարկել են երկկողմ համագործակցությունը խորացնելու հեռանկարները
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը և ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, Զինվորական դատախազ Գրիգոր Էլիզբարյանը ապրիլի 20-ին ընդունել են Եվրոպայի Խորհրդի Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության, Թրանսվերսալ մարտահրավերների և բազմակողմ ծրագրերի իրականացման վարչության ղեկավար Տիգրան Կարապետյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պատվիրակության կազմում են եղել Մարդու իրավունքների Թրանսվերալ մարտահրավերների բաժնի ղեկավար Ջեննիֆեր Շուտց-Ռեյմանը, Մարդու իրավունքների Թրանսվերսալ մարտահրավերների բաժնի ծրագրերի համակարգող Աննա Մարիա Ռոխանը և Երևանում ԵԽ գրասենյակի Ազգային ծրագրերի համակարգող, «Մարդու իրավունքների խթանումը Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի ղեկավար Արմեն Գրիգորյանը:
Հանդիպման ընթացքում Եղիազար Ավագյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը հատկապես կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների և քրեական արդարադատության ոլորտներում:
Հանդիպմանը քննարկվել են Եվրոպայի խորհրդի կողմից կազմակերպված «Զինված ուժերում մարդու իրավունքների խթանումը Հայաստանում» ծրագրի մեկնարկն ու դրա վերաբերյալ մանրամասները, կարևորվել է զինված ուժերում մարդու իրավունքների խախտումների կանխարգելմանը, հնարավոր խախտումների դեպքերի արդյունավետ քննությանը, դրանց բացահայտմանը միտված կարողությունների զարգացումը, նախանշվել են Ծրագրի իրագործման կոնկրետ ուղղություններն ու այդ կապակցությամբ համագործակցության առավել արդյունավետ միջոցները:
«Զինված ուժերում մարդու իրավունքների խթանումը Հայաստանում» Եվրոպայի խորհրդի ծրագիրը նախորդիվ իրականացված՝ «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում – 2-րդ փուլ» ծրագրի շարունակությունն է:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Ծրագրի շրջանակներում կարիքների գնահատում իրականացնելու անհրաժեշտությունը, որի արդյունքներով կկանխորոշվեն Ծրագրի իրականացման մեթոդաբանությունը և դրա տեղայնացումը հատկապես դատախազական և քննչական պրակտիկայում:
ԵԽ Թրանսվերսալ մարտահրավերների և բազմակողմ ծրագրերի իրականացման վարչության ղեկավար Տիգրան Կարապետյանը ընդգծել է Դատախազության հետ տարբեր ծրագրերի շրջանակում համագործակցության կարևորությունը և նշված հարցերով համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Դատախազության 105-ամյակի շրջանակում համատեղ միջոցառումների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:

Заместители генпрокурора Авагян и Элизбарян обсудили с коллегами из СЕ перспективы углубления двустороннего сотрудничества
Заместитель генерального прокурора РА Егиазар Авагян и заместитель генерального прокурора РА, военный прокурор Григор Элизбарян 20 апреля приняли делегацию, возглавляемую руководителем Главного управления по правам человека и верховенству права Совета Европы, Управления по реализации Трансверсальных вызовов и многосторонних программ Тиграном Карапетяном:
В составе делегации были руководитель отдела Трансверсальных вызовов по правам человека Дженнифер Шутц-Рейман, координатор программ отдела Трансверсальных вызовов по правам человека Анна Мария Рохан и координатор Национальных программ офиса СЕ в Ереване, руководитель программы «Стимулирование прав человека в Вооруженных силах Армении» Армен Григорян.
В ходе встречи Егиазар Авагян высоко оценил сотрудничество с Советом Европы, особенно в сфере борьбы с коррупцией, реформ судебно-правовой сферы и уголовного правосудия.
На встрече были обсуждены старт программы «Стимулирование прав человека в Вооруженных силах Армении», организованной Советом Европы, и подробности о ней, была отмечена важность предотвращения нарушений прав человека в Вооруженных силах, эффективного расследования случаев возможных нарушений, развития возможностей, направленных на их выявление, были намечены конкретные направления реализации программы и в этой связи наиболее эффективные средства сотрудничества.
Программа Совета Европы «Стимулирование прав человека в Вооруженных силах Армении» является продолжением ранее осуществленной программы «Права человека и женщины в Вооруженных силах Армении – 2-й этап».
В ходе встречи была обсуждена необходимость проведения оценки потребностей в рамках программы, по результатам которой будет предопределена методология реализации программы и ее локализация, особенно в прокурорской и следственной практике.
Руководитель управления Трансверсальных вызовов и реализации многосторонних программ Совета Европы Тигран Карапетян подчеркнул важность сотрудничества с Прокуратурой в рамках различных программ и выразил готовность развивать сотрудничество по указанным вопросам.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, связанные с организацией совместных мероприятий в рамках 105-летия Прокуратуры.