Պետությանը պատճառվել է 2 մլրդ դրամի վնաս. օտարման ոչ ենթակա այգին սեփականության իրավունքով փոխանցվել է ֆիզիկական անձի
Երևան քաղաքի դատախազությունում, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակում, ուսումնասիրվել են Դավթաշեն թաղամասի Եղվարդի խճուղի 22 և Անաստաս Միկոյան փողոցի 64 հասցեներում գտնվող երկու հողամասերի կադաստրային գործերը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ դրանք եղել են մեկ միասնական միավոր: 2003 թվականի հունվարի 17-ին Դավթաշեն 4-րդ թաղամասի դիմաց գտնվող 6.06 հա մակերեսով այգին վարձակալության տրամադրելու նպատակով հանվել է աճուրդի, որում հաղթող է ճանաչվել Ե.Գ.-ն:
Այնուհետև, Երևանի քաղաքապետի 2003 թվականի փետրվարի 3-ի որոշմամբ, նույն հողամասը՝ 25 տարի ժամկետով, տրամադրվել է վարձակալության՝ տարեկան 2 մլն  90 հազար դրամ վարձավճարով՝ ժամանցի և հանգստի գոտու կազմակերպման նպատակով: Միաժամանակ, հողամասի վարձակալության գնման նախապատվության իրավունքի համար աճուրդի մեկնարկային գինը սահմանվել է 60 հազար 600 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, որը հայտատուն վճարել է քաղաքապետարանի հաշվեհամարին: Մրցույթի արդյունքում հաղթողի համար սահմանվել են պարտականություններ, այդ թվում՝ տվյալ տարածքում 300 միլիոն դրամի ներդրում կատարելը, շինարարությունը մինչ 2006 թվականն ավարտելը, երեք ամիսների համար միանվագ վարձավճար մուծելը: Գործարքի կնքումից մեկ ամիս անց, սակայն, առանց վերոնշյալ պարտականությունների և կնքված վարձակալության պայմանագրի պայմանների պարտադիր կատարման, այգու տարածքը 2003 թվականի մարտի 28-ին օտարվել է Ե.Գ.-ին: Ապրիլի 4-ին քաղաքապետարանի և Ե.Գ.-ի միջև կնքվել է այգու ուղղակի վաճառքի մասին պայմանագիր, որով 6.06 հա մակերեսով հողամասը 20 մլն 883 հազար 972 դրամով օտարվել է Ե.Գ.-ին. օգտագործման նպատակը սահմանվել է որպես ժամանցի և հանգստյան գոտու կազմակերպման շինարարություն:
2004 թվականի մարտի 2-ին Ե.Գ.-ի լիազորված անձի և «Սանի Լենդ համատեղ ձեռնարկություն» ՍՊ ընկերության (35 տոկոս բաժնեմասը պատկանել է նույն Ե.Գ.-ին)    միջև կնքվել է հողամասի վարձակալության պայմանագիր, որով տվյալ ընկերությանն է տրամադրվել տարածքը՝ զվարճանքի և հանգստյան գոտի ստեղծելու նպատակով, իսկ 2006 թվականի մայիսի 2-ին կողմերի միջև կնքվել է վարձակալության պայմանագիրը լուծելու մասին համաձայնություն: Այնուհետև, Ե.Գ.-ի դիմումի հիման վրա կատարվել է գույքի բաժանում՝ 3.5023 հա և 2.5577 հա չափերով հողատարածքների, որից հետո՝ 2006 թվականի մայիսի 15-ին, Ե.Գ.-ն 3.0523 հա հողամասն անհատույց՝ 20 տարի ժամկետով, օգտագործման է տրամադրել «Սանի Լենդ համատեղ ձեռնարկություն» ՍՊ ընկերությանը (կնքվել է անշարժ գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագիր)։
2007 թվականի դեկտեմբերի 4-ին Ե.Գ.-ի և «Մոսկովյան ինվեստիցիոն շինարարական ընկերություն ք.Երևան» ՍՊ ընկերության միջև կնքվել է անշարժ գույքի տարաժամկետ վճարումով առուվաճառքի պայմանագիր, որի համաձայն՝ Ե.Գ.-ն իրեն պատկանող հողատարածքից 2.5577 հա հողամասն իր կողմից գնված արժեքից անհամեմատ բարձր գնով՝ 697 մլն 727 հազար 272 դրամով, վաճառել է նշված ընկերությանը, իսկ 2007 թվականի դեկտեմբերի 6-ին պայմանագրում կատարվել է համապատասխան կետի փոփոխություն և սահմանվել է, որ անշարժ գույքի վաճառքի գինը կողմերի համաձայնությամբ կազմել է 767 մլն 500 հազար դրամ։
2019 թվականի մարտի 20-ին Ե.Գ.-ի (որպես վաճառող) և «Ն և Ս Քոնսթրաքշն»     ՍՊ ընկերության (որպես գնորդ) միջև կնքվել է անշարժ գույքի առուվաճառքի և գրավի պայմանագիր, որի համաձայն՝ գնորդին է հանձնվել Եղվարդի խճուղի 22 հասցեում    գտնվող հողամասը՝ 1.5023 հա մակերեսով և Դավթաշենի Երևան-եղվարդ խճուղի 22 հողամասը՝ 2 հա մակերեսով: Դրանցից առաջինի գինը կազմել է 887 մլն 722 հազար    դրամ, իսկ երկրորդինը՝ 1 մլրդ 295 մլն 424 հազար դրամ:
Երևան քաղաքի դատախազությունում իրականացված ստուգումների ընթացքում ուսումնասիրվել է օտարման պահին գործած քաղաքաշինական համապատասխան փաստաթուղթը: Պարզվել է, որ վերոնշյալ հողատարածքները հանդիսացել են հասարակական նշանակության կանաչ գոտիներ (ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի համաձայն՝ «Արգելվում է քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով փոխանցել պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող այն հողամասերը, որոնք` (…) բնակավայրերում ընդհանուր օգտագործման հողեր են (հրապարակներ, փողոցներ, ճանապարհներ, գետափեր, զբոսայգիներ, պուրակներ, այգիներ, լողափեր և ընդհանուր օգտագործման այլ տարածքներ) (…)»):
Նշված արարքների արդյունքում, նախնական հաշվարկով, պետությանը պատճառվել է 2 մլրդ 929 մլն 762 հազար 28 դրամ գումարի գույքային վնաս։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակիցների կողմից առերևույթ չարաշահման դեպք՝ 2023 թվականի ապրիլի 3-ին դատախազի կողմից առերևույթ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2023 թվականի ապրիլի 14-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս):
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով

Damage in the amount of 2 000 000 000 is caused to the State. The garden not subject to alienation was transferred under the right of ownership to a physical person
In the scope of the function of filing a claim on the protection of state interests, the cadastral affairs of two land plots located at 22 Yeghvard Highway and 64 Anastas Mikoyan Str.,  Davtashen district were investigated in the Prosecutor’s office of Yerevan city.
Due to the investigation it was found out that they were one unified unit. The garden with the surface of 6.06 ha located at 4th Davtashen district was put up at auction for granting by lease on  January 17, 2003, where was Ye. Gh. was the winner.
Afterwards, under the decision of the Mayor of Yerevan of February 3, 2003 the same land plot was leased for 25 years (lease payment amounted to AMD 2 000 900 annually) for the purpose of organizing an entertainment and recreation area. At the same time, the auction starting price of the preemptive right to purchase the lease of the land plot amounted to USD 60600 to be converted into Armenian drams which was transferred to the bank account of the municipality by the applicant. As a result of the auction several obligations were defined for the winner, including making an investment in that area in the amount of AMD 300 000 000, completion of the construction until 2006, payment of lump sum lease payment for three months. After one month of the transaction, however, without fulfilling the abovementioned obligations and conditions of the concluded lease contract, the territory of the garden was alienated to Ye.G on March 28, 2003.   On 4 April a contract on the direct sale of the garden was concluded between the municipality and Ye.G, according whereof the land plot with the surface of 6.06 ha was alienated to Ye.G for the amount of 20 883 972 and the purpose of use of the garden was defined as follows—construction of entertainment and recreation area.
On March 2, 2004, a land plot lease contract was concluded between the authorized person of Ye.G and Sunny Land Joint Venture Co.Ltd. (35% of the shares belonged to the same Ye.G) pursuant to which the abovementioned area was transferred to that company for the purpose of creating an entertainment and recreation area and an agreement on dissolution of the lease contract was concluded between the parties on  May 2, 2006. Afterwards, based on the application of Ye.G a division of a property was carried out and it was divided into the land plots with the surface of 3.5023 ha and 2.5577 ha, after which on May 15, 2006 Ye.G provided the land plot with the surface of 3.0523 ha for gratuitous use for the term of 20 years to Sunny Land Joint Venture Co.Ltd. (The contract on gratuitous use of immovable property was concluded).
On December 4, 2007 Ye.G and Moscow investment construction company Yerevan Co.Ltd concluded a sale and purchase agreement of immovable property in installments pursuant whereof Ye.G. sold the land plot with the surface of 2.5577 ha to the abovementioned company and the defined price was AMD 697 727 272 (a price incomparably higher than the price with which he bought it) and on December 6, 2007 the relevant point of the contract was amended and it was defined that the sale price of the immovable property should be AMD 767 500 000 by the consent of the parties.
On March 20, 2019 a sale and purchase and loan agreement of the immovable property was concluded between Ye.G (as a seller) and N&S Construction LLC (as a buyer) according whereof the land plot with the surface of 1.5023 ha located at 22 Yeghvard highway and the land plot with the surface of 2 ha located at 22 Yerevan-Yeghvard Highway, Davtashen were transferred to the Buyer. The price of the first land plot amounted to AMD 887 722 000 and the price of the second land plot amounted to AMD 1 295 424 000.
During the investigation carried out in the Prosecutor’s office of the city of Yerevan the relevant urban planning documents valid at the time of alienation were studied.  It was found out that the abovementioned land plots were green zones of public significance (Pursuant to Article 60 of the Land Code of the Republic of Armenia “Pursuant to Article 60 of the Land Code of the Republic of Armenia The transfer of land plots, falling under the ownership of the State and communities, to citizens and legal persons under the right of ownership shall be prohibited, where they  (…)constitute lands of common use in residential areas (squares, streets, roads, river banks, boulevards, parks, gardens, beaches and other territories of common use) (…)”.
Due to the abovementioned actions, a property damage in the amount of AMD 2 929 762 028 (according to the preliminary calculations) was caused to the state.
Taking into consideration the fact that apparent abuse by the employees of the Yerevan Municipality was found out during the investigation, on April 3, 2023 the prosecutor submitted a report on the apparent abuse to the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia.
On April 14, 2023 a criminal proceedings under Point 2 of Part 2 of the Article 441 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (abuse of official powers or abuse of the influence conditioned thereby or exceeding the powers, which caused a property damage in particularly large amounts) was initiated by the Anti-Corruption Committee