Ադրբեջանի քաղաքացի Հուսեյն Ախունդովին ներկայացված մեղադրանքը հսկող դատախազի որոշմամբ փոփոխվել և լրացվել է
Գլխավոր դատախազությունը ապրիլի 17-ին տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Ագշին Բաբիրովի և Հուսեյն Ախունդովի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. նրանք կալանավորվել են:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է նաև, որ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Հուսեյն Ախունդովը 2023 թվականի ապրիլի 12-ին, հասնելով Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Շղարշիկ բնակավայրում գտնվող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ պահակակետ, նշված պահակակետի պահպանությունն իրականացնող՝ ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի բջջային հեռախոսն ու մեքենան հափշտակելու շահադիտական դրդումներով, հետագայում դարձյալ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն հասնելու հանցավոր արարքի կատարումը հեշտացնելու, ինչպես նաև ազգային ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, իր մոտ ապօրինի պահվող ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պահպանությունն իրականացնող և պահակակետի մոտ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի ուղղությամբ: Հ.Մ.-ն ստացված մարմնական վնասվածքներից տեղում մահացել է:
Այնուհետև, Հուսեյն Ախունդովն իր հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու ուղղակի դիտավորությամբ հափշտակել է Հ.Մ.-ի մարմնի կողքն ընկած բջջային հեռախոսը, ծխախոտն ու կրակայրիչը, փորձել գործարկել կայանված մեքենայի շարժիչը, սակայն չկարողանալով՝ դիմել է փախուստի: Ախունդովը, հեռանալով դեպքի վայրից, հափշտակված բջջային հեռախոսի միջոցով նկարահանել է տեսաուղերձ՝ նշելով. «(...) փառք Աստծո հաջողությամբ հասել ենք Հայաստան և գլխատել 400-ից 500 հայերի, մենք դավաճան չենք, և հույս ունենք հաջողությամբ վերադառնալ Ադրբեջան (…)»: Այնուհետև, Ախունդովը հափշտակված բջջային հեռախոսում ներբեռնել է համացանցային հավելված և նկարահանված տեսաուղերձը հրապարակել սոցիալական ցանցի իր էջում: Դրանից հետո, Ախունդովը ոտքով գնացել է Սյունիքի մարզի Աճանան գյուղի ուղղությամբ և 2023 թվականի ապրիլի 13-ին հայտնաբերվել է պատահական անցորդների կողմից, ովքեր, պարզելով նրա՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի ծառայող լինելու հանգամանքը, վնասազերծել են նրան և հանձնել ՀՀ իրավապահ մարմիններին:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ քննիչը 2023 թվականի ապրիլի 18-ին միջնորդություն է ներկայացրել Հուսեյն Ախունդովի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը փոփոխելու, լրացնելու և նոր հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որը հսկող դատախազի նույն օրվա որոշմամբ բավարարվել է:
Հուսեյն Ահլիմանի Ախունդովի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը փոփոխվել, լրացվել է և նրա նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, ՀՀ պետական սահմանով հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի տեղափոխելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի հրազեն պահելու և փոխադրելու, շահադիտական դրդումներով, այլ հանցանքի կատարումը հեշտացնելու նպատակով և ազգային ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելու հանրորեն վտանգավոր արարքների համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետ, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետ, 335-րդ հոդվածի 2-րդ մաս և 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ, 13-րդ և 15-րդ կետեր):
Տեղեկացնենք նաև, որ 2023 թվականի ապրիլի 17-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից Գլխավոր դատախազությունում ստացվել են ձերբակալված Հուսեյն Ախունդովի՝ քրեակատարողական հիմնարկ մուտք գործելիս մարմնի զննությամբ արձանագրված վնասվածքների վերաբերյալ տեղեկանքները, որոնք նույն օրն ուղարկվել են Քննչական կոմիտե՝ մարմնական վնասվածքների առաջացման հանգամանքները պարզելու նպատակով քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար: 2023 թվականի ապրիլի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործություն՝ մի խումբ անձանց կողմից) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:

Постановлением надзирающего прокурора обвинение, предъявленное гражданину Азербайджана Гусейну Ахундову, изменено и дополнено
17 апреля Генеральная прокуратура сообщила, что в отношении граждан Азербайджана Агшина Бабирова и Гусейна Ахундова возбуждено общественное уголовное преследование, они арестованы.
В рамках уголовного производства, расследуемого Главным следственным управлением Службы национальной безопасности РА, было установлено также, что 12 апреля 2023 года гражданин Азербайджанской Республики Гусейн Ахундов, дойдя до сторожевого поста ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат», расположенного в населенном пункте Шгаршик общины Капан Сюникской области, из корыстных побуждений похитить мобильный телефон и автомобиль гражданина РА А.М., осуществлявшего охрану указанного сторожевого поста, с целью облегчить совершение преступного деяния - прибыть в Исламскую Республику Иран путем повторного незаконного пересечения государственной границы РА, а также с умыслом незаконного лишения жизни по мотиву национальной ненависти, нетерпимости и вражды, из незаконно хранящегося у него автомата выстрелил в гражданина РА А.М., осуществлявшего охрану ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» и находявшегося у сторожевого поста. От полученных телесных повреждений А.М. скончался на месте.
Затем Гусейн Ахундов, с прямым умыслом доведения до конца своего преступного умысла, похитил лежавшие рядом с телом А.М. мобильный телефон, сигарету и зажигалку, попытался завести двигатель припаркованного автомобиля, однако не сумев, скрылся с места происшествия. Ахундов, покидая место происшествия, снял видеообращение с помощью похищенного мобильного телефона, отметив: «(...) слава Богу, мы успешно добрались до Армении и обезглавили от 400 до 500 армян, мы не предатели и надеемся успешно вернуться в Азербайджан ( ... )». Затем Ахундов загрузил на похищенный мобильный телефон интернет-приложение и разместил записанное видеообращение на своей странице в социальной сети. После этого Ахундов пошел пешком в направлении села Ачанан Сюникской области и 13 апреля 2023 года был обнаружен случайными прохожими, которые, выяснив, что он является служащим Вооруженных сил Азербайджана, обезвредили его и передали правоохранительным органам РА.
На основании фактических данных, полученных в результате уголовного производства, 18 апреля 2023 года следователь подал ходатайство об изменении, дополнении возбужденного в отношении Гусейна Ахундова и возбуждении в отношении него нового общественного уголовного преследования, которое постановлением того же дня было удовлетворено надзирающим прокурором.
Общественное уголовное преследование, возбужденное в отношении Гусейна Ахлимановича Ахундова по пункту 2 части 3 статьи 469, по пункту 1 части 2 статьи 340 и части 2 статьи 335 Уголовного кодекса РА было изменено, дополнено, и в отношении него было возбуждено новое общественное уголовное преследование за общественно опасные деяния незаконного пересечения государственной границы РА группой лиц по предварительному сговору, незаконной перевозки огнестрельного оружия и боеприпасов через государственную границу РА путем сокрытия от таможенного контроля группой лиц по предварительному сговору, незаконного хранения и перевозки огнестрельного оружия группой лиц по предварительному сговору, незаконного лишения жизни другого лица из корыстных побуждений, в целях облегчения совершения иного преступления и по мотиву национальной ненависти, нетерпимости и вражды (пункт 2 части 3 статьи 469, пункт 1 части 2 статьи 340, части 2 статьи 335 и пункты 10, 13 и 15 части 2 статьи 155 Уголовного кодекса РА).
Сообщаем также, что 17 апреля 2023 года из Службы национальной безопасности РА в Генеральную прокуратуру поступили справки о повреждениях, зафиксированных осмотром тела задержанного Гусейна Ахундова при поступлении в уголовно-исполнительное учреждение, которые в тот же день были направлены в Следственный комитет для решения вопроса об инициировании уголовного производства с целью выяснения обстоятельств возникновения телесных повреждений. 18 апреля 2023 года по пункту 5 части 2 статьи 195 Уголовного кодекса РА (физическое воздействие группой лиц) было инициировано уголовное производство.
Примечание.  Подозреваемый или обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его виновность не будет доказана в установленном УПК РА порядке - вступившим в законную силу приговором суда.