Ադրբեջանի քաղաքացի Հուսեյն Ախունդովին ներկայացված մեղադրանքը հսկող դատախազի որոշմամբ փոփոխվել և լրացվել է
Գլխավոր դատախազությունը ապրիլի 17-ին տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Ագշին Բաբիրովի և Հուսեյն Ախունդովի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. նրանք կալանավորվել են:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է նաև, որ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Հուսեյն Ախունդովը 2023 թվականի ապրիլի 12-ին, հասնելով Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Շղարշիկ բնակավայրում գտնվող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ պահակակետ, նշված պահակակետի պահպանությունն իրականացնող՝ ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի բջջային հեռախոսն ու մեքենան հափշտակելու շահադիտական դրդումներով, հետագայում դարձյալ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն հասնելու հանցավոր արարքի կատարումը հեշտացնելու, ինչպես նաև ազգային ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, իր մոտ ապօրինի պահվող ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պահպանությունն իրականացնող և պահակակետի մոտ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի ուղղությամբ: Հ.Մ.-ն ստացված մարմնական վնասվածքներից տեղում մահացել է:
Այնուհետև, Հուսեյն Ախունդովն իր հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու ուղղակի դիտավորությամբ հափշտակել է Հ.Մ.-ի մարմնի կողքն ընկած բջջային հեռախոսը, ծխախոտն ու կրակայրիչը, փորձել գործարկել կայանված մեքենայի շարժիչը, սակայն չկարողանալով՝ դիմել է փախուստի: Ախունդովը, հեռանալով դեպքի վայրից, հափշտակված բջջային հեռախոսի միջոցով նկարահանել է տեսաուղերձ՝ նշելով. «(...) փառք Աստծո հաջողությամբ հասել ենք Հայաստան և գլխատել 400-ից 500 հայերի, մենք դավաճան չենք, և հույս ունենք հաջողությամբ վերադառնալ Ադրբեջան (…)»: Այնուհետև, Ախունդովը հափշտակված բջջային հեռախոսում ներբեռնել է համացանցային հավելված և նկարահանված տեսաուղերձը հրապարակել սոցիալական ցանցի իր էջում: Դրանից հետո, Ախունդովը ոտքով գնացել է Սյունիքի մարզի Աճանան գյուղի ուղղությամբ և 2023 թվականի ապրիլի 13-ին հայտնաբերվել է պատահական անցորդների կողմից, ովքեր, պարզելով նրա՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի ծառայող լինելու հանգամանքը, վնասազերծել են նրան և հանձնել ՀՀ իրավապահ մարմիններին:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ քննիչը 2023 թվականի ապրիլի 18-ին միջնորդություն է ներկայացրել Հուսեյն Ախունդովի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը փոփոխելու, լրացնելու և նոր հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որը հսկող դատախազի նույն օրվա որոշմամբ բավարարվել է:
Հուսեյն Ահլիմանի Ախունդովի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը փոփոխվել, լրացվել է և նրա նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, ՀՀ պետական սահմանով հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի տեղափոխելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի հրազեն պահելու և փոխադրելու, շահադիտական դրդումներով, այլ հանցանքի կատարումը հեշտացնելու նպատակով և ազգային ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելու հանրորեն վտանգավոր արարքների համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետ, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետ, 335-րդ հոդվածի 2-րդ մաս և 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ, 13-րդ և 15-րդ կետեր):
Տեղեկացնենք նաև, որ 2023 թվականի ապրիլի 17-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից Գլխավոր դատախազությունում ստացվել են ձերբակալված Հուսեյն Ախունդովի՝ քրեակատարողական հիմնարկ մուտք գործելիս մարմնի զննությամբ արձանագրված վնասվածքների վերաբերյալ տեղեկանքները, որոնք նույն օրն ուղարկվել են Քննչական կոմիտե՝ մարմնական վնասվածքների առաջացման հանգամանքները պարզելու նպատակով քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար: 2023 թվականի ապրիլի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործություն՝ մի խումբ անձանց կողմից) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:

The charges against Husein Akhundov, the Azerbaijani citizen, was amended and supplemented by the decision of the supervising prosecutor.
On April 17, the Prosecutor General’s Office reported that a public criminal prosecution has been initiated against Agshin Babirov and Husein Akhundov, citizens of Azerbaijan. They have been arrested.
In frames of the criminal proceedings, being investigated at the General Investigative Department of the National Security Service of the Republic of Armenia, it was also found out that on April 12, 2023, Husein Akhundov, the citizen of the Republic of Azerbaijan, getting the guard cabin of the "Zangezur Copper-Molybdenum Combine" CJSC, located at the settlement Shgharshik, Kapan community, Syunik region, having intention to steal the mobile phone and the car, belonging to the citizen RA - H.M., the guard of the mentioned post, with further intention to facilitate his criminal activity in reaching Iranian state border by later illegally crossing Armenian state border, as well as having intention of deprivation of one’s life, motivated by national hatred, intolerance and hostility, fired by illegally kept weapon at the citizen of RA - H.M., who was near the guard cabin, ensuring the guard of the "Zangezur Copper-Molybdenum Combine" CJSC. H.M. died instantly from the received bodily injuries.
After, Husein Akhundov having direct intention to complete his criminal intent, stole the mobile phone, cigarette and lighter lying next to the body of H.M, tried to start the engine of the parked car, however falling to enact it he escaped. Leaving the scene, Akhundov recorded a video message using the stolen phone and stated: “[…] thanks to God, we successfully reached Armenia and beheaded 400 to 500 Armenians; we are not betrayers and hope to return to Azerbaijan successfully […]”. Afterwards, Akhundov downloaded an Internet application on the stolen mobile phone and posted the recorded video message on his social network page. After that, Akhundov went to the direction of the village of Achanan of the Syunik region and on April 13, 2023, was discovered by passers-by who understood that he was a soldier of the Armed Forces of Azerbaijan, they disarmed him and handed over to the law enforcement authorities of the Republic of Armenia.
Based on the factual data obtained during the criminal proceedings, on April 18, 2023 the investigator submitted the motion on amending and supplementing the public criminal prosecution against Husein Akhundov and initiating a new public criminal prosecution. On the same day the motion was granted by the decision of the supervising prosecutor.
The public criminal prosecution against Husein Akhundov (father’s name: Ahliman) according to the point 2 Part 3 article 469, point 1 part 2 article 340 and part 2 article 335 of the Criminal Code of the Republic of Armenia was amended, supplemented and the new public criminal prosecution has been initiated against him for publicly dangerous actions of illegally crossing the state border of the Republic of Armenia by a group with prior consent, illegally transporting fire-arms and ammunition across the state border of the Republic of Armenia, by a group with prior consent, hiding from customs control, possessing and transporting illegal fire-arms and ammunition by a group with prior consent, for illegal deprivation of one’s life, motivated by national hatred, intolerance and hostility, for the purpose of facilitating the execution of other criminal act having mercenary reasons (point 2 part 3 article 469, point 1 part 2 article 340, part 2 article 335, points 10, 13, 15 part 2 article 155 of the Criminal Code of the Republic of Armenia).
It should be also noted that on April 17, 2023, the statements on the injuries, noted during detained Husein Akhundov’s body examination while entering the penitentiary institution, were received in the Prosecutor General’s Office from the National Security Service. At the same day the statements were sent to the Investigative Committee in order to consider the initiation of the criminal proceedings, to find out the circumstances of the physical injuries. On April 18 2023 the criminal proceedings have been initiated according to the point 5 part 2 article 195 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (physical impact by a group).