Արարատի մարզային վարչության օպերլիազորները ծեծել են քննիչին, նրանցից մեկը նաև թմրամիջոց է իրացրել. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Ոստիկանության Արարատի մարզային վարչության օպերլիազորներ Վ.Ս.-ն և Ս.Ք.-ն, հանցավոր համաձայնության գալով, 2022 թվականի հոկտեմբերի 3-ին ծեծի են ենթարկել ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչության քննիչ Ն.Բ.-ին՝ պատճառելով թեթև վնաս՝ առողջության կարճատև քայքայումով:
ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում քննված վարույթով տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ օպերլիազոր Վ.Ս.-ն զբաղվել է թմրամիջոցի ապօրինի իրացմամբ. իր մտերիմ Մ.Գ.-ի օժանդակությամբ Գ.Պ.-ին է փոխանցել 0.52 գրամ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց:
Պարզվել է նաև, որ օպերլիազոր Վ.Ս.-ն, 2009 թվականից ծառայելով Ոստիկանության համակարգում, իսկ 2018 թվականից զբաղեցնելով Արարատի մարզային վարչության ավագ օպերլիազորի պաշտոնը, տեղյակ լինելով իր մտերիմ Մ.Գ.-ի կողմից պարբերաբար գողություններ կատարելու և դրա արդյունքում ձեռք բերված առարկաների իրացման մասին` միջոցներ չի ձեռնարկել հանցագործությունների կանխարգելման, բացահայտման և Մ.Գ.-ին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:
Նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից մեղադրյալ Վ.Ս.-ի նկատմամբ ընտրվել է կալանք խափանման միջոցը. Վ.Ս.-ն ձերբակալվել և ներկայացվել է դատարան, սակայն Հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել է կալանքը՝ որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը, որի դեմ հսկող դատախազի կողմից ներկայացվել է հատուկ վերանայման բողոք:
2023 թվականի ապրիլի 10-ին Գլխավոր դատախազությունում ստացվել է քրեական վարույթը, որով մեղադրանք է ներկայացվել Ս.Ք.-ին՝ Քրեական օրենսգրքի 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը), Վ.Ս.-ին` Քրեական օրենսգրքի 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը), 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով (թմրամիջոցների ապօրինի իրացում), 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը): Մեղադրանք է ներկայացվել նաև Մ.Գ.-ին՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-266-րդ հոդվածի 1-ին մասով (թմրամիջոցների ապօրինի իրացմանն օժանդակելը):
Նույն օրը Գլխավոր դատախազությունում ստացվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը՝ դատախազի կողմից հատուկ վերանայման բողոքը բավարարելու և օպերլիազոր Վ.Ս.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքը կիրառելու վերաբերյալ:
Վ.Ս.-ն ներկայացել է քրեակատարողական հիմնարկ և կալանավորվել:
2023 թվականի ապրիլի 13-ին դատախազի կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթը հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:

The operations officials of the Ararat Provincial Department of the Police beat the investigator; one of them sold narcotic drugs. The prosecutor sent the case to the Court
On 3 October 2022, V.S. and S.Q., the operations officials of the Ararat Provincial Department of the Police, beat N.B., the investigator of the Regional Investigative Department of Ararat, with criminal consent, causing light damage with short-term health disorder.
Due to the proceedings investigated at the Main Directorate of Investigation of the National Security Service, it was turned out that V.S., the operations official, had illegally practiced sale of narcotic drugs. He had transferred 0.52 grams of “Cannabis”, also known as “Marijuana”, to G.P., with the support of his close friend M.G.
It was found out that the operations official V.S., being in service in the Police since 2009, occupying the position of operations official at the Ararat Provincial Department, being aware of regular thefts by his close friend M.G. and the realization of the objects obtained as a result, did not undertake any measures for the prevention, detection of crimes and bringing M.G. to liability.
During the preliminary investigation, detention was chosen as a preventive measure against the accused V.S., by the authorities conducting investigation. V.S. was detained and brought to the Court, however, the Anti-Corruption Court rejected the motion to apply detention as a preventive measure, against which a special review appeal was filed by the supervising prosecutor.
On 10 April 2023, the Prosecutor General’s Office received the criminal case according to which charges were filed against S.K. under Point 5, Part 2 of Article 171 of the Criminal Code (Infliction of light damage to health by a group of individuals), V.S. under Point 5, Part 2 of Article 171 of the Criminal Code (infliction of light damage to health by a group of individuals), Part 1 of the Article 266 of the Criminal Code (illegal sale of narcotic drugs) adopted on 18.04.2003, Part 1 of the Article 308 (abuse of official authority). A charge was also brought against M.G. under Part 1 of the Articles 38-266 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003 (assistance of illegal sale of narcotic drugs).
On the same day, the Prosecutor General’s Office received the decision of the Criminal Court of Appeal on granting the prosecutor's appeal for a special review and applying detention as a preventive measure against the operations official V.S.
V.S. was transferred to the criminal-executive institution and detained.
The criminal case with an indictment confirmed by the prosecutor was sent to the Anti-Corruption Court on 13 April 2023.