Արարատի մարզային վարչության օպերլիազորները ծեծել են քննիչին, նրանցից մեկը նաև թմրամիջոց է իրացրել. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Ոստիկանության Արարատի մարզային վարչության օպերլիազորներ Վ.Ս.-ն և Ս.Ք.-ն, հանցավոր համաձայնության գալով, 2022 թվականի հոկտեմբերի 3-ին ծեծի են ենթարկել ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչության քննիչ Ն.Բ.-ին՝ պատճառելով թեթև վնաս՝ առողջության կարճատև քայքայումով:
ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում քննված վարույթով տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ օպերլիազոր Վ.Ս.-ն զբաղվել է թմրամիջոցի ապօրինի իրացմամբ. իր մտերիմ Մ.Գ.-ի օժանդակությամբ Գ.Պ.-ին է փոխանցել 0.52 գրամ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց:
Պարզվել է նաև, որ օպերլիազոր Վ.Ս.-ն, 2009 թվականից ծառայելով Ոստիկանության համակարգում, իսկ 2018 թվականից զբաղեցնելով Արարատի մարզային վարչության ավագ օպերլիազորի պաշտոնը, տեղյակ լինելով իր մտերիմ Մ.Գ.-ի կողմից պարբերաբար գողություններ կատարելու և դրա արդյունքում ձեռք բերված առարկաների իրացման մասին` միջոցներ չի ձեռնարկել հանցագործությունների կանխարգելման, բացահայտման և Մ.Գ.-ին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:
Նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից մեղադրյալ Վ.Ս.-ի նկատմամբ ընտրվել է կալանք խափանման միջոցը. Վ.Ս.-ն ձերբակալվել և ներկայացվել է դատարան, սակայն Հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել է կալանքը՝ որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը, որի դեմ հսկող դատախազի կողմից ներկայացվել է հատուկ վերանայման բողոք:
2023 թվականի ապրիլի 10-ին Գլխավոր դատախազությունում ստացվել է քրեական վարույթը, որով մեղադրանք է ներկայացվել Ս.Ք.-ին՝ Քրեական օրենսգրքի 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը), Վ.Ս.-ին` Քրեական օրենսգրքի 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը), 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով (թմրամիջոցների ապօրինի իրացում), 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը): Մեղադրանք է ներկայացվել նաև Մ.Գ.-ին՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-266-րդ հոդվածի 1-ին մասով (թմրամիջոցների ապօրինի իրացմանն օժանդակելը):
Նույն օրը Գլխավոր դատախազությունում ստացվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը՝ դատախազի կողմից հատուկ վերանայման բողոքը բավարարելու և օպերլիազոր Վ.Ս.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքը կիրառելու վերաբերյալ:
Վ.Ս.-ն ներկայացել է քրեակատարողական հիմնարկ և կալանավորվել:
2023 թվականի ապրիլի 13-ին դատախազի կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթը հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:

Оперуполномоченные Араратского областного управления избили следователя, один из них также сбыл наркотики: прокурор направил дело в суд
3 октября 2022 года оперуполномоченные Араратского областного управления В.С. и С.К., достигнув преступного сговора, избили следователя Араратского областного следственного управления СК Н.Б., ​​нанеся легкий вред его здоровью с кратковременным расстройством.
Производством, расследованным в Главном следственном управлении СНБ, были собраны данные о том, что оперуполномоченный В.С. был причастен к незаконному сбыту наркотиков: с помощью своего близкого друга М.Г. передал Г.П. 0,52 грамма наркотика вида "Марихуана".
Также было установлено, что оперуполномоченный В.С., проходящий службу в системе Полиции с 2009 года, а с 2018 года занимая должность старшего оперуполномоченного Араратского областного управления, зная о регулярных кражах со стороны своего ближайшего сотрудника М.Г. не принял мер к предупреждению, выявлению и привлечению к ответственности.
В ходе предварительного следствия органом, осуществляющим производство, была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу в отношении обвиняемого В.С., он был задержан и представлен в суд, но Антикоррупционный суд отклонил ходатайство о заключении под стражу в качестве меры пресечения, на что надзирающим прокурором была подана жалоба особого пересмотра.
10 апреля 2023 года в Генеральную прокуратуру поступило уголовное дело, в котором С.К. было предъявлено обвинение по пункту 5 части 2 статьи 171 Уголовного кодекса, В.С.- по пункту 5 части 2 статьи 171 Уголовного кодекса, по части 1 статьи 266, по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА от 18.04.2003 года. Обвинение было предъявлено также М.Г. по части 1 статьи 38-266 Уголовного кодекса от 18.04.2003 года.
В тот же день было в Генеральную прокуратуру поступило постановление Апелляционного уголовного суда об удовлетворении жалобы особого пересмотра прокурора и применении в отношении оперуполномоченного В.С. меры пресечения в виде заключения под стражу.
В.С. был доставлен в уголовно- исполнительное учреждение и заключен под стражу.
Уголовное производство вместе с утвержденным обвинительным заключением прокурора 13-го апреля 2023 года было передано в Антикоррупционный суд.