Բացահայտվել են «Տելեգրամ» հավելվածի միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացման և դրա արդյունքում՝ փողերի լվացման դեպքեր
Երևան քաղաքի բնակիչ Վ.Չ.-ն, թմրամիջոցների ապօրինի իրացմամբ զբաղվելու նպատակով, 2019 թվականի նոյեմբերից համացանցի «Telegram» հեռահաղորդակցման հավելվածում ստեղծել և կառավարել է «Shoko.178», «Shoko 178» և նույնանուն այլ առցանց խանութ-հարթակներ:
Դրանցում որպես վաճառվող թմրամիջոցների համար գումարի ստացման վճարային գործիք՝ տեղադրել է այլ անձանց անուններով գրանցված, սակայն իր կողմից կառավարվող էլեկտրոնային դրամապանակների վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2019-2021 թվականների ընթացքում Վ.Չ.-ն նշված խանութ հարթակների միջոցով տարբեր անձանց ապօրինի իրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով «Շոկո» անվամբ հայտնի «MDMB-2201 (5F-MDMB-PICA)» տեսակի թմրամիջոց:
Թմրամիջոցների իրացումից ստացված առանձնապես խոշոր չափերով ֆինանսական միջոցների՝ 53 մլն 479 հազար 443 դրամի, հանցավոր ծագումը, դրանց իրական բնույթը թաքցնելու, հանցավոր ճանապարհով ստացված ֆինանսական միջոցների տեղաշարժն ու տեղաբաշխումը քողարկելու, ստացված դրամական միջոցներին օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով՝ նշված գումարները փոխանցվել են տարբեր անձանց անուններով գրանցված, սակայն Վ.Չ.-ի և նրա կնոջ՝ Լ.Չ.-ի կողմից փաստացի կառավարվող ինչպես օտարերկրյա, այնպես էլ ՀՀ-ում գրանցված տարատեսակ էլեկտրոնային դրամապանակներին: Այնուհետև, նույն եղանակով դրանք փոխանցվել են վերջիններիս էլեկտրոնային դրամապանակներին, ինչպես նաև կանխիկացվել կամ այլ կերպ տնօրինվել են նրանց կողմից:
Հսկող դատախազի որոշմամբ՝ Վ.Չ.-ի և Լ.Չ.-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների ապօրինի իրացում), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (փողերի լվացում) և 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (փողերի լվացմանն օժանդակելը) հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. վերջիններիս ներկայացվել է մեղադրանք:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է. 2023 թվականի ապրիլի 7-ին հսկող դատախազի որոշմամբ մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնվել է դատարան:

Illegal drug circulation through Telegram as well as cases of money laundering in a particularly large amount were revealed
Citizen of the city of Yerevan V. Ch., has created and managed “Shoko.178” and “Shoko 178” and other marketplaces with the similar name in the application named Telegram since November 2019 for the purpose of illegal drug circulation.
By the criminal proceedings examined in the General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the Investigative Committee it was found out that during 2019-2021 V.Ch. realized MDMB-2201 (5F-MDMB-PICA) drug, also known as Shoko in a particularly large amount through the abovementioned marketplaces.
To hide the real nature of the financial means in a particularly large amount—AMD 53 million 479 thousand 443 received from the drug realization V.CH. and L.Ch. transferred received money to different e-wallets registered under the name of different persons, however actually managed by them in Armenia and in foreign countries. Afterwards, in the same way the money was transferred to their own e-wallets, cashed out or otherwise disposed by them.
Under the decision of the supervising prosecutor a public criminal prosecution was initiated against V.Ch. and L.Ch., under point 2 of part 3 of article 393, point 3 of part 3 of article 296 and point 3 of part 3 of article 46-296 of the RA Criminal Code. Charges were brought against them.
The preliminary examination under the criminal proceedings was completed. On April 7, 2023 the supervising prosecutor decided to sign an indictment and submit it to the court with the materials of the criminal case.