Բացահայտվել են «Տելեգրամ» հավելվածի միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացման և դրա արդյունքում՝ փողերի լվացման դեպքեր
Երևան քաղաքի բնակիչ Վ.Չ.-ն, թմրամիջոցների ապօրինի իրացմամբ զբաղվելու նպատակով, 2019 թվականի նոյեմբերից համացանցի «Telegram» հեռահաղորդակցման հավելվածում ստեղծել և կառավարել է «Shoko.178», «Shoko 178» և նույնանուն այլ առցանց խանութ-հարթակներ:
Դրանցում որպես վաճառվող թմրամիջոցների համար գումարի ստացման վճարային գործիք՝ տեղադրել է այլ անձանց անուններով գրանցված, սակայն իր կողմից կառավարվող էլեկտրոնային դրամապանակների վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2019-2021 թվականների ընթացքում Վ.Չ.-ն նշված խանութ հարթակների միջոցով տարբեր անձանց ապօրինի իրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով «Շոկո» անվամբ հայտնի «MDMB-2201 (5F-MDMB-PICA)» տեսակի թմրամիջոց:
Թմրամիջոցների իրացումից ստացված առանձնապես խոշոր չափերով ֆինանսական միջոցների՝ 53 մլն 479 հազար 443 դրամի, հանցավոր ծագումը, դրանց իրական բնույթը թաքցնելու, հանցավոր ճանապարհով ստացված ֆինանսական միջոցների տեղաշարժն ու տեղաբաշխումը քողարկելու, ստացված դրամական միջոցներին օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով՝ նշված գումարները փոխանցվել են տարբեր անձանց անուններով գրանցված, սակայն Վ.Չ.-ի և նրա կնոջ՝ Լ.Չ.-ի կողմից փաստացի կառավարվող ինչպես օտարերկրյա, այնպես էլ ՀՀ-ում գրանցված տարատեսակ էլեկտրոնային դրամապանակներին: Այնուհետև, նույն եղանակով դրանք փոխանցվել են վերջիններիս էլեկտրոնային դրամապանակներին, ինչպես նաև կանխիկացվել կամ այլ կերպ տնօրինվել են նրանց կողմից:
Հսկող դատախազի որոշմամբ՝ Վ.Չ.-ի և Լ.Չ.-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների ապօրինի իրացում), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (փողերի լվացում) և 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (փողերի լվացմանն օժանդակելը) հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. վերջիններիս ներկայացվել է մեղադրանք:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է. 2023 թվականի ապրիլի 7-ին հսկող դատախազի որոշմամբ մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնվել է դատարան:

Выявлены случаи незаконного сбыта наркотиков в особо крупных размерах через приложение «Телеграм» и, как следствие, отмывания денег
Житель города Еревана В.Ч. с ноября 2019 года создал и управлял «Shoko.178», «Shoko 178» и другими одноименными интернет-магазинами-платформами в телекоммуникационном приложении Интернета "Telegram", с целью занятия незаконным сбытом наркотиков.
В них в качестве платежного инструмента для получения денег за проданные наркотики он разместил информацию об электронных кошельках, зарегистрированных на имена других людей, но управляемых им самим.
По материалам уголовного дела, расследованного в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета, было установлено, что в течение 2019-2021 годов В.Ч. посредством указанных магазинов- платформ незаконно сбыл различным лицам наркотическое средство «Шоко», известное под именем «MDMB-2201 (5F-MDMB-PICA), в особо крупных размерах.
В целях сокрытия преступного происхождения и истинного характера особо крупных сумм денежных средств, полученных от реализации наркотиков, в размере 53 млн. 479 тыс. 443 драм, сокрытия движения и распределения средств, полученных преступным путем, придачи полученным средствам законного вида, указанные суммы были переведены на различные электронные кошельки разных лиц, как иностранных, так и зарегистрированных в РА, но фактически управляемые В.Ч. и его супругой Л.Ч. Затем таким же образом они переводились на электронные кошельки последних, а также обналичивались или иным образом ими распоряжались.
По постановлению надзирающего прокурора В.Ч. и Л.Ч. были предъявлены обвинения по пункту 2 части 3 статьи 393 (незаконный сбыт наркотиков), пункту 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег) и по пункту 3 части 3 статьи 46. -296 (содействие легализации доходов, полученных преступным путем) Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено. 7 апреля 2023 года постановлением надзирающего прокурора обвинительное заключение было утверждено и направлено в суд вместе с уголовным производством.