Գլխավոր դատախազն ԱԺ պատգամավոր Մ.Ս.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր է ներկայացրել ԱԺ նախագահին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին կետի, 2023 թվականի ապրիլի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին է ներկայացրել ԱԺ պատգամավոր Մ.Ս.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր: Ըստ նույն կետի պահանջի՝ միջնորդագրին կցվել է նաև պատգամավորի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Մ.Ս.-ն, ԱԺ վարչական 2-րդ մասնաշենքի թիվ 314 քննարկումների դահլիճում 2023 թվականի մարտի 31-ին սկսված փակ աշխատանքային քննարկման ժամանակ` ժամը 11։15-ի սահմաններում, խուլիգանական դրդումներով, ցուցադրաբար հակադրվել է Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի (այսուհետև՝ Հանձնաժողով) նախագահ Վ.Վ.-ին, դրսևորել է ագրեսիվ վարքագիծ: Մասնավորապես՝ Մ.Ս.-ն ձեռքով հարվածել է սեղանին, ոտքի կանգնել, բղավելով դիտողություն արել Հանձնաժողովի նախագահին, փակ քննարկման բնականոն աշխատանքը խոչընդոտելու դիտավորությամբ շրջանցել է իր և Վ.Վ.-ի միջև նստած պատգամավոր Ա.Ղ.-ին, մոտեցել Հանձնաժողովի նախագահին և աջ ձեռքով դիտավորությամբ հարվածել նրա դեմքի ձախ քունքային շրջանին: Հարվածի հետևանքով Հանձնաժողովի նախագահի առողջությանը պատճառվել է թեթև վնաս՝ առողջության կարճատև քայքայումով՝ ձախ վերհոնքային շրջանի պատռված վերքի, ձախ վերհոնքային, քթի մեջքի քերծվածքների, ձախ վերին և ստորին կոպերի արյունազեղումների ձևով:
Երևան քաղաքի դատախազությունում քրեական վարույթի նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ կատարված քննությամբ ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որոնք հիմք են տալիս ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Մ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (խուլիգանական դրդումներով առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը):

Генеральный прокурор представила председателю НС ходатайство о даче согласия на возбуждение публичного уголовного преследования в отношении депутата НС М.С.
10 апреля 2023 года генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в соответствии с пунктом 1 статьи 108 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания» представила председателю Национального Собрания Алену Симоняну ходатайство о даче согласия на возбуждение в отношении депутата НС М.С. уголовного преследования. Согласно требованию того же пункта, к ходатайству был также приложен проект постановления НС о даче согласия на возбуждение публичного уголовного преследования в отношении депутата.
Согласно фактическим данным, полученным в рамках уголовного производства, в ходе закрытого рабочего обсуждения, начавшегося 31 марта 2023 года, около 11 часов 15 минут М.С. из хулиганских побуждений демонстративно выступил против В.В., председателя Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания (далее – Комиссия), проявив агрессивное поведение. В частности, М.С. ударил рукой по столу, встал, крикнул замечание председателю Комиссии, с намерением воспрепятствовать нормальной работе закрытой дискуссии, обошел сидящего между ним и В.В. президента и умышленно ударил правой рукой по левому виску лица. В результате удара здоровье председателя Комиссии было незначительно повреждено, с кратковременным ухудшением самочувствия в виде рваной раны в области левой надбровной дуги, царапин на левой надбровной дуге, на спинке носа и кровотечения на левом верхнем и нижнем веке.
При изучении материалов уголовного дела в Прокуратуре города Еревана было установлено, что в ходе расследования были получены фактические данные, которые дают основание для возбуждения публичного уголовного преследования в отношении депутата НС РА восьмого созыва М.С. на основании части 1 статьи 297 и пункта 7 части 2 статьи 171 Уголовного кодекса РА.
Согласно статье 96 Конституции РА, уголовное преследование в отношении депутата может быть возбуждено только с согласия Национального Собрания.