ԴԱՀԿ աշխատակից, փաստացի ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Հ.Թ.-ի վարորդ հանդիսացող Ա.Հ.-ն մասնակի վերականգնել է պետությանը պատճառված վնասը. Հ.Թ.-ի նկատմամբ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով քրեական հետապնդում չի հարուցվել
2023 թվականի մարտի 27-ի դատավճռով Ա.Հ.-ն մեղավոր է ճանաչվել այն բանի համար, որ 2011 թվականի ապրիլի 22-ից մինչև 2015 թվականի ապրիլի 22-ը օժանդակել է Արդարադատության նախարարության ԴԱՀԿ նախկին պետ Մ.Պ.-ի կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, վատնման եղանակով ուրիշի առանձնապես խոշոր չափերով գույքի՝ 5 մլն 712 հազար 550 դրամի հափշտակությանը (քրեական գործի (վարույթի) նախաքննության ընթացքում Ա.Հ.-ն վերականգնել է պատճառված վնասի մի մասը՝ 2 մլն 985 հազար դրամը):
2020 թվականի դեկտեմբերի 20-ին քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: Դատարանի՝ 2023 թվականի մարտի 27-ի դատավճռով՝ Ա.Հ.-ն մեղավոր է ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցանք կատարելու համար (վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության օժանդակություն) և նրա նկատմամբ նշանակվել է պատիժ՝ ազատազրկում 4 տարի: 2018 թվականի նոյեմբերի 1-ին ընդունված «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի կիրառմամբ՝ Ա.Հ.-ն ազատվել է նշանակված պատժից: Նույն դատավճռով բավարարվել է նաև պատճառված վնասի չհատուցված մասի՝ 2 մլն 727 հազար 550 դրամի վնասը վերականգնելու վերաբերյալ դատախազի հայցը:
Հաշվի առնելով «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 9-րդ հոդվածի 7-րդ մասի՝ դատավորի և դատական իշխանության հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքի պահանջը՝ նշված քրեական վարույթի ընթացքում ապահովվել է գաղտնիությունը, ինչի պատճառով հանրությունը չի տեղեկացվել, որ քրեական վարույթը վերաբերել է նաև ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար, ներկայում ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավոր Հ.Թ.-ին: Սակայն, նկատի ունենալով, որ նշված վարույթով արդեն իսկ Սահմանադրական դատարանի դատավորի նկատմամբ կայացվել է ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին վերջնական որոշում (նրա նկատմամբ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով քրեական հետապնդում չի իրականացվել, որի իրավաչափությունը հաստատվել է նաև Առաջին ատյանի և վերաքննիչ դատարանների կողմից), տեղեկացնում ենք, որ նշված որոշմամբ հաստատված է համարվել, որ Հ.Թ.-ն, հանդիսանալով ՀՀ արդարադատության նախարար և 2013 թվականի հուլիսի 16-ից տեղեկացված լինելով Ա.Հ.-ին ՀՀ ԱՆ դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունում գլխավոր հարկադիր կատարող Մ.Պ.-ի կողմից պաշտոնի նշանակելու, սակայն փաստացի իր վարորդի գործառութային պարտականությունները կատարելու մասին, Ա.Հ.-ին ավելի բարձր վարձատրելու, կոչում շնորհելու, աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու հնարավորությունից չզրկելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, Ա.Հ.-ի կողմից պաշտոնից բխող պարտականությունները չկատարելը կանխելու կապակցությամբ միջոցներ չի ձեռնարկել: Ավելին, Հ.Թ-ն 2013 թվականի հուլիսի 13-ին ստորագրել է թիվ 158-Ա հրամանը, որով ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման և համակարգի ավտոմատացման բաժնի առաջին կարգի խորհրդատու, նույն ծառայության օպերատիվ բաժնի առաջին կարգի մասնագետ Ա.Հ.-ին, որը փաստացի հանդիսացել է նախարարի վարորդը, հատկացվել է ծառայողական զենք:

A.H., a CESA employee, the driver of H.T., Former Minister of Justice of the RA, partially recovered the damage caused to the state: no criminal case was initiated against H.T. on non-rehabilitating grounds
A.H. was found guilty by the verdict of 27 March 2023 of having assisted M.P., the former head of the CESA of the Ministry of Justice of the RA, from April 22 of 2011 to April 22 of 2015, in taking  someone else's huge amount of property (5 million 712 thousand 550 AMD) through using his official post and overspending. A.H. recovered a part of the caused damage (2 million 985 thousand AMD), during the preliminary investigation.
The criminal case was sent to the Court with a bill of indictment in 20 December 2020. By the Court’s verdict of 27 March 2023, A.H. was charged under the Articles 38-179, Part 3, Point 1 of the Criminal Code (aiding and abetting theft in a particularly large amount committed by embezzlement) and was sentenced to 4 years of imprisonment. A.H. was released from serving his punishment under the Article 2, Part 1, Point 1 of the RA Law “On declaring amnesty in criminal cases on the occasion of the 2800th anniversary of the founding of Erebuni-Yerevan and the 100th anniversary of the independence of the First Republic of Armenia”, dated 1 November 2018. The prosecutor's claim to recover the uncompensated part of the damage for 2 million 727 thousand 550 AMD was also granted by the same verdict.
Confidentiality was ensured during the criminal proceedings, taking into account the Article 9, Part 7 of the RA Constitutional Law "On the Constitutional Court" regarding the demand for respect for the authority and independence of the judge and judicial power. Thus, public was not aware that the mentioned criminal case also concerns to H.T., former Minister of Justice, currently a judge of the RA Constitutional Court. However, given the fact that a final decision on failure to perform criminal prosecution on non-rehabilitating grounds was already adopted against the judge of the Constitutional Court under the mentioned proceedings (criminal prosecution was not conducted on the ground of expiry of the statute of limitations against him, the legality whereof was also confirmed by the First Instance Court and the Court of Appeals), we inform that it was confirmed by the above mentioned decision that H.T. being Minister of Justice of the RA and being aware of the fact that A.H. was appointed on the position of Chief Enforcement Officer at the RA CESA by M.P., however performing the duties of his driver, and based on his personal interest to pay A.H. a higher salary, to award a title, and to not deprive him of the opportunity to gain work experience, the latter failed to take measures to prevent A.H. from not fulfilling his obligations stemming from his position. Moreover, in 13 July 2013 H.T. signed the Decision N. 158-A providing his actual driver A.H., the first-class consultant of the Information Technology Implementation and System Automation Division of the CESA of the Ministry of Justice of the RA, the first-class specialist of the same department with a service weapon.