Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ քննարկվել է 8 ամսից ավելի քննվող քրեական գործերի (վարույթների) լուծման ընթացքը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի ղեկավարությամբ, մարտի 31-ին տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ, ամփոփվել է 2023 թվականի փետրվարի 6-ին տրված հանձնարարականի կատարման ընթացքը՝ ուղղված 8 ամսից ավելի ժամկետով քննվող քրեական գործերի (վարույթների) ձգձգման պատճառների վերհանմանը և արդյունքների ներկայացմանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղեկալներ Գևորգ Բաղդասարյանը, Արթուր Պողոսյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Լիլիթ Գրիգորյանը և Գլխավոր դատախազության ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Հանրապետության գլխավոր դատախազն անդրադարձել է քրեական արդարադատության ոլորտում առանցքային խնդիրներից մեկին՝ գործերի քննության ժամկետների ձգձգմանը: Աննա Վարդապետյանն այս համատեքստում ընդգծել է, որ Ազգային ժողով ուղարկված՝ Դատախազության 2022 թվականի գործունեության մասին հաղորդման մեջ, «ուշացած արդարադատությանը» վերաբերող առանձին գլուխ է նախատեսվել և ԱԺ-ում այն ներկայացնելիս՝ անդրադառնալու է գործերի ձգձգման համակարգային խնդիրներին և դրանց լուծմանն ուղղված միջոցառումներին, որոնք մշակվում են այս հարցի կապակցությամբ Գլխավոր դատախազությունում իրականացվող աշխատանքների և ամփոփումների արդյունքում:
Գլխավոր դատախազի՝ փետրվարի 6-ի հանձնարարականի համաձայն՝ մինչդատական վարույթում 8 ամսից ավելի քննվող քրեական գործերի (վարույթների) ընթացքն ու քննության ժամկետների ձգձգման պատճառները քննարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալների մոտ, ինչպես նաև Գլխավոր դատախազության համապատասխան վարչություններում անցկացված օպերատիվ խորհրդակցություններում:
Ուսումնասիրության ընթացքում պարզվել է, որ 2023 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ, Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումներում քննվող քրեական գործերից (վարույթներից) 5202-ը քննվում է 8 ամսից ավելի ժամկետով:
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալներ Գևորգ Բաղդասարյանը և Արթուր Պողոսյանը Աննա Վարդապետյանին են ներկայացրել իրենց համակարգման ոլորտներում իրականացված աշխատանքների արդյունքները և ընդգծել, որ հանձնարարականի արդյունքներով՝ իրենց և վարչությունների կողմից քննարկվել է շուրջ 1200 գործ (վարույթ), դրանց գերակշռող մասի վերաբերյալ տրվել են գործերն (վարույթներն) ավարտելու հանձնարարականներ:
Խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձ է կատարվել գործերի (վարույթների) քննության ձգձգման օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներին՝ դրանցից առանձնացնելով քրեական վարույթների քանակի աճը, տևական ժամանակ վարութային գործողություններ չձեռնարկելը, քննության համար ոչ էական նշանակություն ունեցող փորձաքննությունների նշանակումը, փորձագետին ներկայացվող հարցերի որակն ու փորձագետի կողմից պահանջվող նյութերը ժամանակին չտրամադրելը, ինչպես նաև դատախազական հսկողական և վերահսկողական մեխանիզմների ոչ լիարժեք կիրառումը:
Բարձրացված խնդիրների կապակցությամբ իրականացված քննարկման և ներկայացված առաջարկների արդյունքներով՝ հանրապետության գլխավոր դատախազը տվել է հանձնարարականներ, սահմանել դրանց կատարման ժամկետներ:
8 ամսից ավելի քննվող քրեական գործերի (վարույթների) քննարկումները կիրականացվեն ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից սահմանված պարբերականությամբ:

Под руководством Анны Вардапетян был обсужден процесс разрешения уголовных дел (процессов), находящихся в производстве более 8 месяцев
Под руководством генерального прокурора РА Анны Вардапетян в ходе совещания, состоявшегося 31 марта, был обобщен процесс выполнения поручения от 6 февраля 2023г., направленного на выявление причин затягивания уголовных дел (производств) более 8 месяцев.
В совещании приняли участие заместители генерального прокурора РА Геворг Багдасарян, Артур Погосян, прокурор города Еревана Лилит Григорян и руководители управлений Генеральной прокуратуры.
Генеральный прокурор республики коснулась одной из ключевых проблем в сфере уголовного судопроизводства: затягивания рассмотрения дел. В этом контексте Анна Вардапетян подчеркнула, что в отчете, направленном в Национальное Собрание о деятельности Прокуратуры в 2022 году, была запланирована отдельная глава о «задержке правосудия», и при представлении в Национальное Собрание она обратится к системным проблемам затягивания дел и мерам, которые разрабатываются в результате работ и обобщений, проведенных в Генеральной прокуратуре в связи с этим вопросом.
Согласно поручению Генерального прокурора от 6 февраля ход уголовных дел (производств), находящихся в досудебном производстве более 8 месяцев, и причины переноса сроков судебного разбирательства были обсуждены с заместителями генерального прокурора РА, а также в ходе оперативных совещаний, проведенных в соответствующих подразделениях Генеральной прокуратуры.
В ходе исследования было установлено, что по состоянию на 1 марта 2023 года 5202 уголовных дела (производства), рассмотренных в подразделениях Следственного комитета, находятся на рассмотрении со сроком более 8 месяцев.
Заместители генерального прокурора РА Геворг Багдасарян и Артур Погосян представили Анне Вардапетян результаты проделанной работы по направлениям их координации и подчеркнули, что в результате поручения ими и ведомствами было рассмотрено около 1200 дел (производств), по большинству из которых были даны поручения о завершения дел (производств).
По итогам обсуждения и высказанных предложений в связи с поднятыми вопросами генеральным прокурором республики были даны поручения и установлены сроки их выполнения.
Рассмотрение уголовных дел (производств), находящихся в производстве более 8 месяцев, будет проводиться с периодичностью, установленной генеральным прокурором РА.