Չորս անշարժ գույք Երևանում, 5 մլրդ դրամ ապօրինի եկամուտների մնացորդ. Դատախազության հայցադիմումն ընդունվել է Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթ
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ ևս մեկ հայցադիմում մարտի 23-ին ընդունվել է Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթ:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին «Սթոնս» ՍՊ ընկերության ղեկավար Ս.Ա.-ից, նրա հետ փոխկապակցված 3 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Արամի փողոցում գտնվող 3 անշարժ գույք, Ավան վարչական շրջանի Աճառյան փողոցում գտնվող 1 անշարժ գույք, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 296 մլն դրամ.
• Մաշտոցի պողոտայում գտնվող անշարժ գույքի միջին շուկայական արժեքի չափով գումար՝ 135 մլն 740 հազար դրամ.
• «ԾՈՒՊԱՆԻ» ՓԲԸ-ի 33.334 հատ բաժնետոմսերի ձեռքբերման արժեքը՝ 56 մլն 909 հազար 394 դրամ.
• 10 հանձնված փոխառությունների չվերադարձված մասերի պահանջի իրավունք՝ 2 մլրդ 72 մլն 182 հազար 335 դրամի չափով.
• 5 մլրդ 180 մլն 867 հազար 198 դրամ՝ որպես ստացված ապօրինի եկամուտների մնացորդ.
• 1 մլրդ 706 մլն 303 հազար 920 դրամի չափով գումար, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:

Четыре объекта недвижимости в Ереване, 5 млрд драмов нелегального остатка доходов: Иск Прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения принят к производству Антикоррупционного суда
23 марта 2023 г. был подан очередной иск о конфискации имущества незаконного происхождения, который был принят к производству Антикоррупционного суда.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА подало иск в суд о конфискации в пользу Республики Армения имущества у руководителья ООО «Стонс» С.А. и 3-х аффилированных с ним лиц:
• 3 объекта недвижимости, расположенные на улице Арами, административный район Кентрон, Ереван, 1 объект недвижимости, расположенный на улице Ачаряна административного района Аван, а при невозможности - среднюю рыночную стоимость перечисленного в размере более 296 млн драм ов;
• Сумма, равная средней рыночной стоимости недвижимости на проспекте Маштоца - 135 млн 740 тыс драмов;
• Стоимость приобретения 33 334 акций ЗАО «ЦУПАНИ» - 56 миллионов 909 тысяч 394 драма;
• 10 право требования невозвращенных частей уступленных займов - 2 миллиарда 72 миллиона 182 тысячи 335 драмов;
• 1 миллиард 706 миллионов 303 тысячи 920 драмов, которые не обосновываются законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы и конфискованы.