Դատախազը պետք է որոշում կայացնի՝ հիմնվելով փաստերի վրա, իսկ փաստերը համառ են. Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է ապագա իրավաբաններին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և տեղակալներ Գևորգ Բաղդասարյանն ու Սրբուհի Գալյանը, Դատախազության 105-ամյակի միջոցառումների շրջանակում, շարունակել են Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողների հետ հանդիպումների շարքը, պատասխանել են նրանց հարցերին:
Մարտի 17-ին և 15-ին, Գլխավոր դատախազությունում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում, ուսանողները գլխավոր դատախազի և տեղակալների հետ զրուցել են պրոֆեսիոնալ, տարբեր ազդեցություններից զերծ դատախազ դառնալու համար անհրաժեշտ որակների, վարույթների ձգձգման օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառների, դատարանում դատախազի կողմից մեղադրանքի որակյալ պաշտպանության ընթացքում անհրաժեշտ հատկանիշների, Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի մի շարք կարգավորումների, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ընթացակարգի և այլ հարցերի մասին:
Ուսանողուհի Լուիզա Լոքյանի հարցին, թե ինչպես կարող են դատավորները, դատախազները զերծ մնալ տարբեր տեսակի ազդեցություններից՝ Աննա Վարդապետյանը պատասխանել է՝ մեջբերելով հույն փիլիսոփա Արիստոտելի խոսքը. «Օրենքը հույզերից ազատ բանականությունն է»: «Սա լավագույն բանաձևն է: Օրենքի կիրառումը պետք է ազատ լինի հույզերից: Դատախազը պետք է որոշում կայացնի՝ հիմնվելով փաստերի վրա, իսկ փաստերը համառ են», - ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Աննա Վարդապետյանը խորհուրդ է տվել ուսանողներին ուշադրություն դարձնել կարդացած գրականության որակին: «Ինչպես չեք ընդունի անորակ սնունդ, այնպես էլ չպետք է կարդալ անորակ գրականություն ու տեքստեր: Մեզ տրված ժամանակն արժեքավոր է և այն պետք է ծախսենք դրական ու որակյալ «կալորիա» ունեցող գիտելիքի վրա», - ընդգծել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Գլխավոր դատախազի տեղակալներ Սրբուհի Գալյանը և Գևորգ Բաղդասարյանը ուսանողների հետ զրույցում անդրադարձել են իրենց համակարգման ոլորտներում իրականացվող աշխատանքներին, ձեռքբերումներին ու մարտահրավերներին, առկա խնդիրների լուծման ուղղություններին:
Սրբուհի Գալյանը ներկայացրել է Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կազմավորման պատմությունը, նպատակները և գործառույթները՝ ուղղված հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված հանրային բարիքը պետությանը վերադարձնելուն:
Գևորգ Բաղդասարյանն անդրադարձել է դատարանում դատախազի կողմից մեղադրանքի որակյալ պաշտպանության համար անհրաժեշտ հատկանիշներին և դրանցից առանձնացրել հոգեբանական կայունությունը, մտքի ճկունությունը, արագ կողմնորոշվելու ունակությունն ու կուտակած գիտելիքը:
Գլխավոր դատախազություն կատարած այցի շրջանակում ուսանողները շրջել են նաև Դատախազության թանգարանում, ծանոթացել կառույցի ստեղծման պատմությանն ու զարգացման ընթացքին:
Գլխավոր դատախազությունում ուսանողների հետ նման ձևաչափով հանդիպումները կրելու են շարունակական բնույթ:

Прокурор должен принимать решение на основании фактов, а факты упрямы. Анна Вардапетян встретилась с будущими юристами
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян и заместители Геворг Багдасарян и Србуи Галян в рамках празднования 105-летия Прокуратуры продолжили серию встреч со студентами юридического факультета ЕГУ и ответили на их вопросы.
17 и 15 марта в ходе встреч в Генеральной прокуратуре студенты побеседовали с генеральным прокурором и его заместителями о качествах, необходимых для того, чтобы стать профессиональным прокурором, свободным от различных влияний, об объективных и субъективных причинах затягивания производства по уголовным делам, порядок конфискации имущества незаконного происхождения и другие вопросы.
На вопрос студентки Луизы Локян, как судьям и прокурорам избежать разного рода воздействий, Анна Вардапетян ответила, процитировав слова греческого философа Аристотеля. «Закон есть разум, свободный от эмоций». «Это лучшая формула. Применение закона должно быть свободно от эмоций. Прокурор должен принять решение на основании фактов, а факты упрямы», - подчеркнул генеральный прокурор республики.
Анна Вардапетян посоветовала студентам обращать внимание на качество читаемой ими литературы. «Точно так же, как вы не примете некачественную пищу, вы не должны читать некачественную литературу и тексты. Отданное нам время бесценно, и мы должны потратить его на позитивные и качественные «калорийные» знания», - подчеркнула генеральный прокурор РА.
Заместители генерального прокурора Србуи Галян и Геворг Багдасарян рассказали студентам о работах, достижениях и проблемах в сфере их координации, а также о направлениях решения существующих проблем.
В рамках посещения Генеральной прокуратуры студенты также посетили музей прокуратуры, ознакомились с историей создания и развития учреждения.