Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ ևս երկու հայցադիմում ընդունվել է Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթ
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական՝ 30-րդ և 31-րդ հայցադիմումները:
Մեկ հայցադիմումով Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանց» ծրագրի «Տրանշ 1» և «Տրանշ 2» հատվածների կապալառու իսպանական «Կորսան Կորվիամ Կոնստրուկցիոն» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի ենթակապալառու «Պոլի-Տրանսպորտ» ՍՊ ընկերության բաժնետեր Գ.Վ.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք բռնագանձել՝
• Երևան քաղաքի Աջափնյակ համայնքի Վահագնի թաղամասի Ն. Շնորհալի փողոցում գտնվող բնակելի տունը, 2 տրանսպորտային միջոց, 3 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 163 միլիոն դրամ.
• 33 միլիոն դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդի և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող, բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված դրամի հանրագումար:
Մյուս հայցադիմումով ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին ՀՀ տարածքային կառավարման նախկին նախարար, ԱԺ նախկին նախագահ, նախկին ՀՀ վարչապետ Հ.Ա.-ից, նրա կնոջից՝ Ջ.Ա.-ից, որդուց, դստրերից, իրեն փոխկապակցված այլ անձանցից (աշխատակիցներ, ազգականներ և նրանց ամուսիններ) հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 59 անշարժ գույք, որից 15-ը՝ Երևան քաղաքում, մեծամասամբ Կենտրոն վարչական շրջանում, 12-ը Արարատի մարզի Մխչյան համայնքում, 10-ը՝ Նարեկ համայնքում, 2-ը՝ Կոտայքի մարզ, Արզական համայնքում, 6-ը՝ Կոտայքի մարզ Ծաղկաձոր համայնքում, 1-ը՝ Վայոց Ձորի մարզ, Ջերմուկ համայնքում, 1-ը՝ Գեղարքունիքի մարզ, Սևան համայնքում, 6-ը՝ Տավուշի մարզ, Դիլիջան համայնքում, 3-ը Կոտայքի մարզ Մեղրաձոր համայնքում, 1-ը՝ Արարատի մարզ, Մարմարաշեն համայնքում, 1-ը Արարատի մարզ, Այնթապ համայնքում, 1-ը՝ Արարատի մարզ, Արևաբույր համայնքում.
• 4 ավտոմեքենա.
• 20 ընկերությունների մասնակցություններ և բաժնետոմսեր.
• շուկայականից էականորեն ցածր արժեքով օտարված 9 գույքերի շուկայական արժեքներ՝ ընդհանուր՝ 1 մլրդ 628 մլն 277 հազար 90 դրամ.
• ընկերություններին տրված փոխառություններից ծագող պահանջի իրավունք՝ 11 մլն 292 հազար 570 ԱՄՆ դոլարի, 687 մլն 500 դրամի և 3 մլն 117 հազար 680 եվրոյի չափով.
• 21 մլրդ 202 մլն 67 հազար 797 դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդի և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող, բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված կամ չնույնականացված դրամի հանրագումար:

Two more statements of claim on confiscation of property of illicit origin have been accepted into the proceeding of the Anti-Corruption Court
The Anti-Corruption Court received new statements of claim (30 and 31) on confiscation of property of illicit origin.
With one statement of claim, the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General's Office submitted a claim with the court on confiscating from G.V. Shareholder of Poli-Transport LLC— the subcontractor of the Armenian branch of Spanish Corsan-Corviam Construccion Company, which is the contractor of Tranch 1 and Tranch 2 sections of the North-South Road Corridor program, in favor of the Republic of Armenia the folloing property having an illicit origin:
- A residential house located at N. Shnorhali Str., Vahakni residential community, Ajapnyak community, city of Yerevan, 2 transportation means, participation in 3 legal entities, and where impossibile, the average market value thereof amounting to more than AMD 163 000 000;
- AMD 33 000 000 as a sum total of the remainder of illicit income and the amount not substantiated by the lawful income and transferred to bona fide third parties.
- With the other statement of claim, the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General's Office submitted a claim with the court on confiscating from H.A., former Minister of Territorial Administration of the RA, the former President of the National Assembly, the former Prime Minister of the Republic of Armenia, J.A., his wife, his son, his daughters and other related persons (employees, relatives and their husbands and wives)in favor of the Republic of Armenia:
- 59 Immovable properties, wherefrom 15 in Yerevan, mostly in Kentron administrative district, 12 in Mkhchyan community of Ararat region, 10 in Narek community, 2 in Arzakan community of Kotayk region, 6 in Tsaghkadzor community of Kotayk region, 1 in Jermuk community of Vayots Dzor region, 1 in Sevan community of Gegharkunik region, 6 in Dilijan community of Tavush region, 3 in Meghradzor community of Kotayk region, 1 in Marmarashen community of Ararat region, 1 in Ayntap community of Ararat region, 1 in Arevabuyr community of Ararat region;
- 4 cars;
- Participations and shares of 20 companies;
- market values of 9 properties alinated with a price substantially lower than the market value thereof amounting to AMD 1 628 277 090 in total;
- the right to claim stemming from the borrowings issued to different companies amounting to USD 11 292 570, EUR 3 117 680 and AMD 687 500 000;
- AMD 21 202 670 797 as a sum total of the remainder of illicit income and the amount not substantiated by the lawful income, which was transferred to bona fide third parties or was not identified.