Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ ևս երկու հայցադիմում ընդունվել է Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթ
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական՝ 30-րդ և 31-րդ հայցադիմումները:
Մեկ հայցադիմումով Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանց» ծրագրի «Տրանշ 1» և «Տրանշ 2» հատվածների կապալառու իսպանական «Կորսան Կորվիամ Կոնստրուկցիոն» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի ենթակապալառու «Պոլի-Տրանսպորտ» ՍՊ ընկերության բաժնետեր Գ.Վ.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք բռնագանձել՝
• Երևան քաղաքի Աջափնյակ համայնքի Վահագնի թաղամասի Ն. Շնորհալի փողոցում գտնվող բնակելի տունը, 2 տրանսպորտային միջոց, 3 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 163 միլիոն դրամ.
• 33 միլիոն դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդի և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող, բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված դրամի հանրագումար:
Մյուս հայցադիմումով ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին ՀՀ տարածքային կառավարման նախկին նախարար, ԱԺ նախկին նախագահ, նախկին ՀՀ վարչապետ Հ.Ա.-ից, նրա կնոջից՝ Ջ.Ա.-ից, որդուց, դստրերից, իրեն փոխկապակցված այլ անձանցից (աշխատակիցներ, ազգականներ և նրանց ամուսիններ) հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 59 անշարժ գույք, որից 15-ը՝ Երևան քաղաքում, մեծամասամբ Կենտրոն վարչական շրջանում, 12-ը Արարատի մարզի Մխչյան համայնքում, 10-ը՝ Նարեկ համայնքում, 2-ը՝ Կոտայքի մարզ, Արզական համայնքում, 6-ը՝ Կոտայքի մարզ Ծաղկաձոր համայնքում, 1-ը՝ Վայոց Ձորի մարզ, Ջերմուկ համայնքում, 1-ը՝ Գեղարքունիքի մարզ, Սևան համայնքում, 6-ը՝ Տավուշի մարզ, Դիլիջան համայնքում, 3-ը Կոտայքի մարզ Մեղրաձոր համայնքում, 1-ը՝ Արարատի մարզ, Մարմարաշեն համայնքում, 1-ը Արարատի մարզ, Այնթապ համայնքում, 1-ը՝ Արարատի մարզ, Արևաբույր համայնքում.
• 4 ավտոմեքենա.
• 20 ընկերությունների մասնակցություններ և բաժնետոմսեր.
• շուկայականից էականորեն ցածր արժեքով օտարված 9 գույքերի շուկայական արժեքներ՝ ընդհանուր՝ 1 մլրդ 628 մլն 277 հազար 90 դրամ.
• ընկերություններին տրված փոխառություններից ծագող պահանջի իրավունք՝ 11 մլն 292 հազար 570 ԱՄՆ դոլարի, 687 մլն 500 դրամի և 3 մլն 117 հազար 680 եվրոյի չափով.
• 21 մլրդ 202 մլն 67 հազար 797 դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդի և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող, բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված կամ չնույնականացված դրամի հանրագումար:

Еще два иска о конфискации имущества незаконного происхождения приняты к производству Антикоррупционного суда
Антикоррупционный суд принял к производству очередные 30-е и 31-е исковые заявления о конфискации имущества незаконного происхождения.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА подало иск в суд о конфискации в пользу Республики Армения у акционера ООО «Поли-Транспорт» субподрядчика Армянского филиала испанской компании «Корсан Корвиам Констракшн» «Транш 1» и «Транш 2» проекта «Автодорожный коридор Север-Юг» Г.В.
• Жилой дом на улице Н. Шнорали квартала Ваагн общины Ачапняк города Еревана, 2 транспортных средства, участие в 3 юридических лицах, а в случае невозможности-их средняя рыночная стоимость, которая составляет более 163 млн драмов.
• 33 млн драмов как сумма остатка незаконного дохода и денег, не обоснованных законными доходами, переданных добросовестным третьим лицам.
По другому иску Управление по делам о конфискации имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА представило требование в суд о взыскании у экс-министра территориального управления РА, экс-председателя НС РА, экс-премьер-министра РА О.А. и его жены Дж.А., сына, дочерей, других аффилированных с ним лиц (сотрудников, родственников и их супругов) в пользу Республики Армения:
• 59 объектов недвижимости, из которых 15- в Ереване, в основном в административном районе Кентрон, 12- в общине Мхчян Араратской области, 10- в общине Нарек, 2- в общине Арзакан Котайкской области, 6- в общине Цахкадзор Котайкской области, 1- в общине Джермук Вайоц Дзорской области, 1- в общине Севан Гегаркуникской области, 6- в общине Дилижан Тавушской области, 3- в общине Меградзор Котайкской области, 1- в общине Мармарашен Араратской области, 1- в общине Айнтап Араратской области, 1- в общине Аревабуйр Араратской области.
• 4 автомобиля;
• Участие и акции 20 компаний;
• Рыночная стоимость 9 отчужденных по стоимости существенно ниже рыночной-1 млрд 628 млн 277 тысяч 90 драмов;
• Право требования, вытекающего из предоставленных компаниям займов, в размере 11 млн 292 тыс. 570 долларов США, 687 млн 500 драмов и 3 млн 117 тыс. 680 евро;
• 21 млрд. 202 млн. 67 тыс. 797 драмов как сумма остатка незаконного дохода и денег, не обоснованных законными доходами, переданных добросовестным третьим лицам или не идентифицированных.