Հանրապետության գլխավոր դատախազն ընդունել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մարտի 16-ին ընդունել է ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը արդյունավետ է գնահատել Հայաստանի և Վրաստանի գլխավոր դատախազությունների միջև առկա համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ միջազգային-իրավական փոխգործակցության շրջանակում վրաց գործընկերների հետ խնդրահարույց կետեր չկան: «Երկու երկրների գլխավոր դատախազությունների միջև ձևավորված հարաբերությունների բարձր մակարդակը թույլ է տալիս գործընկերային ձևաչափով լուծել բոլոր խնդիրները»,- շեշտել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2022 թվականի ապրիլին Հայաստանի Հանրապետության դատախազության և Վրաստանի դատախազության միջև ստորագրված համագործակցության փոխըմբռնման հուշագրին՝ ուղղված երկու երկրների դատախազությունների միջև գործընկերության արդյունավետության բարձրացմանը: Այս համատեքստում ընդգծվել է պրակտիկ փորձառության փոխանակման նպատակով երկու երկրների դատախազների համար տարբեր ձևաչափերի քննարկումների, ֆորումների, ուսումնական այցերի և համատեղ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի հուլիսի 1-ին Հայաստանի դատախազությունը կնշի հիմնադրման 105-ամյակը, որի շրջանակում կազմակերպվող միջոցառմանը մասնակցելու համար առաջիկայում հրավեր կուղարկվի վրաց գործընկերոջը՝ Վրաստանի գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոթաձեին:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին ընդունելության համար, կարևորել է երկու երկրների դատախազությունների միջև ձևավորված սերտ հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումն ու ՀՀ գլխավոր դատախազին հրավիրել է այցելել Վրաստան:

Генеральный прокурор республики принял посла Грузии в Армении
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и полномочным послом Грузии в РА Георгием Шарвашидзе.
Анна Вардапетян оценила эффективное сотрудничество между Генеральными прокуратурами Армении и Грузии, подчеркнув, что в рамках международно-правового взаимодействия нет проблемных пунктов с грузинскими коллегами. "Высокий уровень отношений, сложившихся между генеральными прокуратурами двух стран, позволяет решать все вопросы в партнерском формате", отметила генеральный прокурор РА.
В ходе встречи был затронут меморандум о взаимопонимании о сотрудничестве, подписанный между прокуратурой Республики Армения и прокуратурой Грузии в апреле 2022 года, направленный на повышение эффективности партнерства между прокуратурами двух стран. В данном контексте была подчеркнута необходимость проведения дискуссий, форумов, ознакомительных поездок и совместных программ для прокуроров двух стран с целью обмена практическим опытом.
В конце встречи генпрокурор РА Анна Вардапетян проинформировала посла, что 1 июля 2023 года Прокуратура Армении отметит 105-летие со дня основания, для участия в мероприятии, организованном в рамках которого, в ближайшее время будет отправлено приглашение грузинскому коллеге-генеральному прокурору Грузии Ираклию Шотадзе.
Посол поблагодарил Анну Вардапетян за прием, отметил важность реализации программ, направленных на укрепление тесных отношений между прокуратурами двух стран и пригласил генерального прокурора РА посетить Грузию.