Հանրապետության գլխավոր դատախազն ընդունել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մարտի 16-ին ընդունել է ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը արդյունավետ է գնահատել Հայաստանի և Վրաստանի գլխավոր դատախազությունների միջև առկա համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ միջազգային-իրավական փոխգործակցության շրջանակում վրաց գործընկերների հետ խնդրահարույց կետեր չկան: «Երկու երկրների գլխավոր դատախազությունների միջև ձևավորված հարաբերությունների բարձր մակարդակը թույլ է տալիս գործընկերային ձևաչափով լուծել բոլոր խնդիրները»,- շեշտել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2022 թվականի ապրիլին Հայաստանի Հանրապետության դատախազության և Վրաստանի դատախազության միջև ստորագրված համագործակցության փոխըմբռնման հուշագրին՝ ուղղված երկու երկրների դատախազությունների միջև գործընկերության արդյունավետության բարձրացմանը: Այս համատեքստում ընդգծվել է պրակտիկ փորձառության փոխանակման նպատակով երկու երկրների դատախազների համար տարբեր ձևաչափերի քննարկումների, ֆորումների, ուսումնական այցերի և համատեղ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի հուլիսի 1-ին Հայաստանի դատախազությունը կնշի հիմնադրման 105-ամյակը, որի շրջանակում կազմակերպվող միջոցառմանը մասնակցելու համար առաջիկայում հրավեր կուղարկվի վրաց գործընկերոջը՝ Վրաստանի գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոթաձեին:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին ընդունելության համար, կարևորել է երկու երկրների դատախազությունների միջև ձևավորված սերտ հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումն ու ՀՀ գլխավոր դատախազին հրավիրել է այցելել Վրաստան:

Prosecutor General of the Republic welcomed the Ambassador of Georgia to Armenia
Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, welcomed the delegation led by Giorgi Sharvashidze, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Armenia on 16 March.
Anna Vardapetyan highly assessed the cooperation between the Prosecutor General’s offices of Armenia and Georgia, highlighting that there are no problematic issues in the scope of international legal interaction with Georgian partners. Prosecutor General of the Republic of Armenia emphasized that, “The high level of cooperation between the Prosecutor General’s Offices of both countries makes the solution of problems in the format of partnership possible”.
During the meeting they addressed the memorandum of understanding aimed at increasing efficiency of partnership between the Prosecutor General’s Offices of two countries signed between the Prosecutor’s Office of Armenia and Prosecutor’s Office of Georgia in April 2022. In this context the necessity of conducting discussions, forums, study visits and joint programs for prosecutors of both countries for the purpose of exchange of practical experience was highlighted.
At the end of the meeting Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, informed the Ambassador that the Prosecutor’s Office of Armenia shall celebrate 105th anniversary of its foundation on 1 July 2023, and an invitation of that invent shall be sent to the Georgian partner Irakli Shotadze, Prosecutor General of Georgia, in the near future.
The Ambassador thanked Anna Vardapetyan for the greeting, attached importance to the implementation of programs aimed at the strengthening of close relations between the two Prosecutor Gerenal’s offices and invited the Prosecutor General of the Republic of Armenia to visit Georgia.