Բացահայտվել է 10 կգ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցի մաքսանենգության դեպք. Իրանի քաղաքացին կալանավորված է
Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի Ս.Հ.-ն, 2022 թվականի սեպտեմբերին, մաքսանենգությամբ իրացնելու նպատակով, Հայաստանից օտարերկրյա պետություններ առաքելու համար ապօրինի ձեռք է բերել և պահել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 10 հազար 165.95 գրամ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց:
Քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգության քննության գլխավոր վարչությունում կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ս.Հ.-ն 3 հազար 270.1 գրամ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցը փոստային առաքում իրականացնող ընկերության միջոցով՝ մաքսանենգությամբ, առաքել է Ավստրիայի Հանրապետություն, իսկ 3 հազար 467.62 գրամը հանձնել է այլ ընկերության՝ փորձելով դրանք առաքել Ավստրալիա, սակայն, չի կարողացել ավարտին հասցնել հանցագործությունը. թմրամիջոցը հայտնաբերվել է ՊԵԿ Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության կողմից, իսկ Ս.Հ.-ի ժամանակավոր բնակության վայրում՝ հյուրանոցում հայտնաբերվել է նաև 3 հազար 428.23 գրամ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց:
2023 թվականի փետրվարի 8-ին հսկող դատախազի որոշմամբ, Ս.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), 44-399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի, դրանց պատրաստուկների, դրանց համարժեք նյութերի կամ դրանց ածանցյալների կամ դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգությունը):
Ս.Հ.-ին ներկայացվել է մեղադրանք. որպես խափանման միջոց է կիրառված կալանքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է. 2023 թվականի մարտի 2-ին, հսկող դատախազի որոշմամբ, մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել, քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնվել են դատարան:

A drug (methamphetamine) smuggling case is revealed. Iranian citizen is detained.
In May 2022, S.H., citizen of the Islamic Republic of Iran, illegally obtained and kept “methamphetamine” type of drug in very large amounts—10165.95 g. for the purpose of delivering to foreign countries from Armenia and realizing through smuggling.
By the preliminary examination carried out by the General Department of Investigation of Smuggling and Economic Crimes of the RA Investigative Committee it was found out that S.H. delivered the “Methamphetamine” type of drug (3270.1 g.) to the Republic of Austria through smuggling and tried to deliver the other part of the drug (3467.62g.) to Australia, however the latter was not able to complete the crime. The drug was detected by the SRC's Anti-Smuggling Department and the same type of drug (3428.23) was detected in the hotel, where he temporarily lived.
According to the decision of the supervising prosecutor of February 8, 2023, a public criminal prosecution was initiated against S.H. under point 2 of part 3 of article 393, point 2 of part 3 of article 44-399 and point 2 of part 3 of article 399 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
Charges were brought against S.H.: detention was chosen as a measure of restraint.
The preliminary examination under the criminal proceedings was completed. On March 2, 2023, according to the decision of the supervising prosecutor, the indictment was approved and submitted to the court together with the materials of the case.