Բացահայտվել է 10 կգ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցի մաքսանենգության դեպք. Իրանի քաղաքացին կալանավորված է
Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի Ս.Հ.-ն, 2022 թվականի սեպտեմբերին, մաքսանենգությամբ իրացնելու նպատակով, Հայաստանից օտարերկրյա պետություններ առաքելու համար ապօրինի ձեռք է բերել և պահել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 10 հազար 165.95 գրամ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց:
Քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգության քննության գլխավոր վարչությունում կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ս.Հ.-ն 3 հազար 270.1 գրամ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցը փոստային առաքում իրականացնող ընկերության միջոցով՝ մաքսանենգությամբ, առաքել է Ավստրիայի Հանրապետություն, իսկ 3 հազար 467.62 գրամը հանձնել է այլ ընկերության՝ փորձելով դրանք առաքել Ավստրալիա, սակայն, չի կարողացել ավարտին հասցնել հանցագործությունը. թմրամիջոցը հայտնաբերվել է ՊԵԿ Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության կողմից, իսկ Ս.Հ.-ի ժամանակավոր բնակության վայրում՝ հյուրանոցում հայտնաբերվել է նաև 3 հազար 428.23 գրամ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց:
2023 թվականի փետրվարի 8-ին հսկող դատախազի որոշմամբ, Ս.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), 44-399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի, դրանց պատրաստուկների, դրանց համարժեք նյութերի կամ դրանց ածանցյալների կամ դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգությունը):
Ս.Հ.-ին ներկայացվել է մեղադրանք. որպես խափանման միջոց է կիրառված կալանքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է. 2023 թվականի մարտի 2-ին, հսկող դատախազի որոշմամբ, մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել, քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնվել են դատարան:

Раскрыт случай контрабанды наркотического средства вида «метамфетамин» 10 кг: гражданин Ирана арестован
Гражданин Исламской Республики Иран С.А. в сентябре 2022 года незаконно приобрел и хранил в Армении 10 тысяч 165,95 граммов наркотика типа «метамфетамин» с целью доставки его в зарубежные страны.
По данным предварительного следствия, проведенного в Главном управлении по расследованию экономических преступлений было установлено, что С.А. контрабандным путем переправил в Австрийскую Республику 3 тысячи 270,1 грамма наркотика «метамфетамин», а также передал 3 тысячи 467,62 грамма другой компании, пытаясь переправить их в Австралию, но не довел преступление до конца: наркотическое средство было обнаружено Управлением по борьбе с контрабандой КГД, а также 3 тысячи 428,23 грамма наркотика «метамфетамин» также было обнаружено в гостинице по месту временного проживания С.А.
Постановлением надзирающего прокурора от 8 февраля 2023г. в отношении С.А. было возбуждено общественное уголовное преследование по ч. 2 ст. 393 УК, по пункту 2 части 3 статьи 44-399 и по пункту 2 части 3 статьи 399.
С.А. было предъявлено обвинение: в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу. Предварительное следствие по уголовному делу было завершено. 2 марта 2023 года постановлением надзирающего прокурора обвинительное заключение было утверждено, вместе с материалами уголовного производства они были переданы в суд.