Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտորի խորհրդականի վերաբերյալ գործն ուղարկվել է դատարան. խափանման միջոց է ընտրված պաշտոնավարման կասեցումը
Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտորի ընտրությունների ընթացքում Համալսարանի վարչական շենքում կատարված ենթադրյալ խուլիգանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական գործը 2023 թվականի մարտի 1-ին մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 9-ին Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտորի ընտրությունների ընթացքում Համալսարանի վարչական շենքում կատարված խուլիգանության վերաբերյալ հաղորդման առթիվ՝ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանություն) նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ:
Վարույթով պարզվել էր, որ Գ.Թ.-ն, զբաղեցնելով Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտորի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը, համալսարանի վարչական շենքում հասարակության նկատմամբ անհարգալից և իրավական ու բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք ցուցաբերելով՝ բարձրաձայն հնչեցրել էր անպարկեշտ արտահայտություններ և հայհոյանքներ:
2022 թվականի դեկտեմբերի 27-ին հսկող դատախազը քրեական հետապնդում էր հարուցել Գ.Թ.-ի նկատմամբ. Գ.Թ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված բացակայելու արգելքը և պաշտոնավարման կասեցումը:

Дело в отношении советника ректора государственного университета имени Брюсова направлено в суд: мерой пресечения избрано приостановление занятия должности
Уголовное дело, инициированное по факту предполагаемого хулиганства, совершенного в административном корпусе Государственного университета имени Валерия Брюсова во время выборов ректора в ходе выборов ректора университета, 1-го марта 2023 года было направлено в суд с обвинительным заключением.
Напоминаем, что 9 декабря 2022 года в ходе выборов ректора Государственного университета имени Валерия Брюсова по факту совершения хулиганских действий в административном здании университета в Следственном отделе административных районов Кентрон и Норк-Мараш Следственного Комитета города Еревана по части 1 статьи 297 УК (хулиганство) было возбуждено уголовное дело.
В ходе производства было установлено, что Г.Т., занимая должность главного советника ректора Государственного университета имени Валерия Брюсова, проявив неуважительное отношение к обществу и открыто игнорируя правовые и моральные нормы, громко озвучивал нецензурные выражения и ругательства в административном здании университета.
27 декабря 2022 года надзирающий прокурор возбудил уголовное преследование в отношении Г.Т. и в отношении него в качестве меры пресечения был избран запрет на отсутствие и приостановление занятия должности.