Զինվորական դատախազ Էլիզբարյանի գլխավորությամբ ամփոփվել են մարզերի և Երևանի կայազորների զինվորական դատախազությունների 2022 թվականի գործունեության արդյունքները
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, զինվորական դատախազ Գրիգոր Էլիզբարյանի գլխավորությամբ 2023 թվականի փետրվարի 14-ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում ամփոփվել են Լոռու, Գորիսի, Եղեգնաձորի, Շիրակի, Սևանի և Երևանի կայազորների զինվորական դատախազությունների 2022 թվականի գործունեության արդյունքները:
Կայազորի զինվորական դատախազները ներկայացրել են զինված ուժերում հանցավորության վիճակը, շարժընթացը, հանցագործությունների կանխարգելման, բացահայտման, արձանագրված դեպքերով իրականացվող նախաքննության, դրանց օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությանն առնչվող խնդիրները:
Կայազորների զինվորական դատախազները զեկուցել են համապատասխան կայազորի տարածքում տեղակայված զորամասերում և այլ զորամիավորումներում վերոնշյալ բոլոր ուղղություններով կատարված աշխատանքների, ինչպես նաև առկա խնդիրների մասին:
ՀՀ զինվորական դատախազ Գրիգոր Էլիզբարյանը խորհրդակցությունների ժամանակ կարևորել է զորամասերում սպայական կազմի և պարտադիր ու պայմանագրային զինծառայողների հետ հանդիպումներն ու դասախոսություններն ավելի հաճախակի դարձնելու անհրաժեշտությունը, որը զինծառայողներին իրենց իրավունքների և պարտականությունների մասին իրազեկելու, հնարավոր հանցավոր վարքագծից զերծ պահելու, քրեական պատասխանատվություն ենթադրող հետևանքները բացատրելու հնարավորություն է տալիս:
Հանցագործությունների կանխման տեսանկյունից Գրիգոր Էլիզբարյանը նաև հանձնարարել է արձանագրվող յուրաքանչյուր դեպքի, հատկապես ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործության, ինչպես նաև մահվան դեպքերի լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննության ապահովման շրջանակներում հատուկ ուշադրություն դարձնել հանցագործությունը ծնող պատճառների ու պայմանների բացահայտմանը, հանդես գալ դատախազական իրավաչափ ներգործության միջոցներով, դրանք հնարավորինս արագ չեզոքացնելուն ուղղված նախաձեռնություններով:
ՀՀ զինվորական դատախազ Գրիգոր Էլիզբարյանը կայազորների դատախազներին հանձնարարել է ուշադրության կենտրոնում պահել ութ ամսից ավելի քննվող քրեական վարույթներն ու ձգձգման պատճառները:
Խորհրդակցությունների արդյունքներից ելնելով՝ Գրիգոր Էլիզբարյանը տվել է տվյալ կայազորների առանձնահատկություններից բխող մի շարք այլ հանձնարարականներ, սահմանել դրանց կատարման ժամկետներ:

Под руководством военного прокурора Элизбаряна были подведены итоги деятельности военных прокуратур марзов и гарнизонов Еревана за 2022 год
Под руководством заместителя генерального прокурора РА, военного прокурора Григора Элизбаряна за период с 14 по 24 февраля 2023 года были подведены итоги деятельности военных прокуратур Лорийского, Горисского, Ехегнадзорского, Ширакского, Севанского и Ереванского гарнизонов за 2022 год.
Военные прокуроры гарнизона представили состояние преступности в вооруженных силах, тенденции, проблемы, связанные с предупреждением и раскрытием преступлений, проведением предварительного следствия по зафиксированным делам, эффективность прокурорского контроля за их законностью.
Военные прокуроры гарнизонов доложили о проведенных работах по всем вышеперечисленным направлениям в воинских частях и других воинских объединениях, находящихся на территории соответствующего гарнизона, а также о существующих проблемах.
В ходе консультаций военный прокурор РА Григор Элизбарян подчеркнул необходимость увеличения частоты встреч и лекций с офицерами и военнослужащими срочной и контрактной службы в воинских частях, что дает возможность информировать военнослужащих об их правах и обязанностях, воздерживаться от возможного преступного поведения, и объяснить последствия уголовной ответственности.
С точки зрения профилактики правонарушений Григор Элизбарян также поручил уделить особое внимание выявлению причин и условий, порождающих преступление, в рамках обеспечения полного, объективного и многостороннего расследования каждого зафиксированного случая, тяжкие и особо тяжкие преступления, а также дела о смерти, выступить с мерами правового вмешательства прокурора, по возможности с инициативами, направленными на быструю нейтрализацию.
Военный прокурор РА Григор Элизбарян поручил прокурорам гарнизонов держать уголовные производства, расследуемые более восьми месяцев, и причины их задержки в центре внимания.
По результатам консультаций Григор Элизбарян дал ряд других поручений, вытекающих из особенностей данных гарнизонов, и установил сроки их выполнения.