Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ քսանութերորդ հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական` 28-րդ հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Երևանի նախկին փոխքաղաքապետ Վ.Ն.-ից և վերջինիս փոխկապակցված անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել`
- Երեք անշարժ գույք՝ Երևան քաղաքում, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքները, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 309 մլն 750 հազար դրամ, մեկ շարժական գույք, անշարժ գույքի վարձակալությունից ստացված վճարները՝ մինչև գործով վճռի փաստացի կատարումը.
- 19 մլն 786 հազար 303 դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտների և միջոցների մնացորդ,
- 8 մլն 258 հազար 347 դրամի չափով գումար, որը 2013-2022 թվականների ընթացքում չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասի իրավակարգավորումը:

The 28th claim on the confiscation of property of illicit origin was accepted into proceedings
The Anticorruption court accepted the serial 28th claim into proceedings on the confiscation of property of illicit origin.
The Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office made a demand to the court aimed at confiscating from V. N., the former Deputy Mayor of Yerevan and people affiliated with him in favor of the Republic of Armenia.
- Three immovable properties in Yerevan, but in case of impossibility, the average market values, that is 309.750.000 million AMD, a movable property, the payments received from the leasing of immovable property until the factual execution of case verdict,
- 19.786.303 million AMD as a remnant of illegal incomes and means,
- 8.258.347 million AMD, which isn’t substantiated by the legal incomes of person during 2013-2022, has illicit origin and has been transferred to a bona fide acquirer, or it is impossible to identify and confiscate in accordance with the legal regulation of Article 20, Part 4 of the RA Law “On Confiscation of Property of Illicit Origin” of the RA.