Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ ներկայացված քսանյոթերորդ հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, Էրեբունի վարչական շրջանի նախկին ղեկավար Մ.Ս.-ից և նրա հետ փոխկապակցված 3 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել շուրջ 11 միլիարդ դրամ արժեքով ապօրինի ծագում ունեցող գույք:
Մասնավորապես,
• Երևան քաղաքում՝ 21 անշարժ գույք, մեկ անշարժ գույքի միջին շուկայական արժեք, Կոտայքի մարզում՝ մեկ անշարժ գույք, մեկ տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 2.3 միլիարդ դրամ (որոշ գույքեր դեռևս գնահատված չեն).
• Ութ իրավաբանական անձանցում մասնակցություն և մեկ փոխառության պահանջի իրավունք.
• Բռնագանձման է ենթակա նաև ավելի քան 8.6 միլիարդ դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդի և բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված՝ օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող դրամի հանրագումար:

The 27th claim on the confiscation of property of illicit origin was accepted into proceedings
The Anticorruption Court accepted the serial claim into proceedings on the confiscation of property of illicit origin.
The Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office made a demand aimed at confiscating in favor of the Republic of Armenia the property of illicit origin with 11 billion AMD from M.S., the former Deputy of the National Assembly, the former Governor of Erebuni Administrative District and 3 people affiliated with him.
- 21 immovable properties in Yerevan, one immovable property with average market value, one immovable property in Kotayk region, one transport vehicle, but in case of impossibility, the average market values, that is more than 2.3 billion AMD (certain properties haven’t been estimated yet),
- participation in eight legal entities and the right to claim a loan,
- Also, more than 8.6 billion AMD is subject to confiscation, that is the total amount of money not validated by legal incomes and considered as a remnant of illegal income and transferred to a bona fide acquirer.