Դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականն ընդգրկվել է ԲՈԿ-ի 2023 թվականի ընդունելի գիտական հրատարարակությունների ցանկում
Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի նախագահի 2023 թվականի փետրվարի 15-ի N 56-Ա հրամանով՝ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականն ընդգրկվել է ատենախոսությունների հիմնական արդյունքների և դրույթների հրատարակման համար ԲՈԿ-ի կողմից 2023 թվականի ընդունելի գիտական հրատարարակությունների ցուցակում:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը հայտարարել է «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի միջազգայնացման գործընթացի մասին: Դրա շրջանակում «Օրինականություն» պարբերականի խմբագրական խորհրդի կազմում ընդգրկվել են միջազգային հեղինակավոր իրավաբաններ:

The scientific periodical "Legality" of the Prosecutor's Office was included in the list of acceptable scientific publications of the World Health Organization of 2023
By the Order No. 56-A of February 15, 2023, of the Chairman of the Supreme Certifying Committee, the scientific periodical "Legality" of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia was included in the list of acceptable scientific publications of 2023 by the SCC for the publication of the main outcomes and provisions of dissertations.
It is worth mentioning that the General Prosecutor's Office has announced the process of making international the scientific periodical "Legality". To this end, the editorial board of the "Legality" periodical invited to participate internationally renowned lawyers as well.