Դատախազության միջնորդության հիման վրա անվավեր են ճանաչվել ապօրինի ձեռք բերված վարորդական վկայականները
Գլխավոր դատախազությունը 2022 թվականի հոկտեմբերի 21-ին տեղեկացրել էր, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը 28 անձի վերաբերյալ կայացրել է մեղադրական դատավճիռ՝ կաշառքի դիմաց վարորդական իրավունքի վկայականներն ապօրինի ձեռք բերելու համար:
Վերոնշյալ անձինք մեղավոր են ճանաչվել մեղսագրվող արարքի կատարման մեջ և դատապարտվել են տարբեր չափերի տուգանքների:
Գլխավոր դատախազությունը, «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված կարգով, 2022 թվականի դեկտեմբերի 19-ին դիմել էր Ոստիկանություն (ներկայում՝ Ներքին գործերի նախարարություն)՝ քաղաքացիների կողմից ապօրինի ձեռք բերված վարորդական իրավունքի վկայականներն անվավեր ճանաչելու միջնորդությամբ:
Հիմք ընդունելով Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավճիռը և Դատախազության միջնորդությունը՝  Ոստիկանությունը (ՆԳՆ) ուժը կորցրած է ճանաչել  մեղադրյալների վարորդական վկայականները. դրանց վերաբերյալ համապատասխան նշում է կատարվել Ճանապարհային ոստիկանության էլեկտրոնային ռեգիստրում:
Հիշեցնենք, որ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված և Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով քաղաքացիներին մեղադրանք էր առաջադրվել այն բանի համար, որ նրանք օժանդակողի միջոցով Ճանապարհային ոստիկանության Երևանի հաշվառման-քննական բաժնի վարորդական իրավունքի վկայականների հատկացման բաժանմունքի տեսուչին տարբեր չափերի կաշառք են տվել (մոտ 3 մլն տասը հազար դրամ)՝ ապօրինի ձեռք բերելով վարորդական իրավունքի վկայականներ:

Незаконно полученные водительские удостоверения признаны недействительными на основании ходатайства прокуратуры
21 октября 2022 года Генеральная прокуратура сообщила, что Антикоррупционный суд осудил 28 лиц за незаконное получение водительских прав за взятку.  Вышеупомянутые лица были признаны виновными в совершении преступного деяния и приговорены к различным штрафам.
19 декабря 2022 года Генеральная прокуратура в соответствии с Законом РА «Об основах администрирования и административного производства» обратилась в Полицию (в настоящее время Министерство внутренних дел) с ходатайством о признании недействительными водительских удостоверений, полученных незаконным путем.
На основании решения Антикоррупционного суда и ходатайства Прокуратуры Полиция (МВД) аннулировала водительские права обвиняемых.
Напомним, что по уголовному делу, возбужденному в Следственном управлении СНБ и расследуемому Антикоррупционным комитетом, граждане обвинялись в том, что они давали различные суммы взяток (около 3 млн десять тысяч драмов) для незаконного получения водительских прав.