Դատախազի նախաձեռնությամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի հրամանատար Գ.Մ.-ի նկատմամբ
Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը, ուսումնասիրելով քրեական վարույթի նյութերը, հիմք ընդունելով վարույթում առկա բավարար փաստերի համակցությունը, 2023 թվականի փետրվարի 9-ին, սեփական նախաձեռնությամբ որոշում է կայացրել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի հրամանատար Գ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութությունը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
Զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի հրամանատար Գ.Մ.-ն, պարտավոր լինելով հասնել սպառազինությամբ, ռազմական տեխնիկայով և նյութական այլ միջոցներով լրիվ ապահովության, խաղաղ և պատերազմական ժամանակ պատասխանատու լինելով վաշտային տնտեսության վարման համար, միաժամանակ պարտավոր լինելով կազմակերպել վաշտի սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և այլ նյութական միջոցների ժամանակին ստացումը, ամսական առնվազն մեկ անգամ ստուգել դրանց առկայությունը,  հետևել վաշտում հակահրդեհային միջոցառումների անցկացմանը, պարտավոր լինելով սահմանված ժամկետներում անցկացնել ստուգումներ նյութական միջոցների առկայության համար, ըստ հրամանի զեկուցել վաշտային տնտեսությունում բացահայտված այն բոլոր թերությունների մասին, որոնք հնարավոր չէ վերացնել սեփական ուժերով և միջոցներով, կազմակերպել և ապահովել վաշտի զբաղեցրած շենքերի հրշեջ անվտանգությունը, իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով նշված պարտականությունները չի կատարել, այդ թվում նաև` հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտն ապահովելու ուղղությամբ: Արդյունքում` անզգուշությամբ առաջացրել է մարդկանց մահ:
Մասնավորապես, 2023 թվականի հունվարի 19-ին, կեսգիշերն անց,  ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության  սպան, հանդիսանալով նստեցման շրջանի  պատասխանատու, սահմանված կարգի խախտմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` վերոնշյալ ստորաբաժանման անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում վառարանը վառել է ավտոբենզինով, որի արդյունքում կացարանում բռնկվել է հրդեհ: Հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել այն մարել, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից: Դրա հետևանքով կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և թվով 4 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։

По инициативе прокурора было возбуждено уголовное преследование в отношении командира инженерно- саперной роты воинской части МО Г.М.
9 февраля 2023 г. прокурором, осуществляющим надзор за законностью расследуемого уголовного производства в 5-м гарнизонном следственном отделе Главного военно-следственного управления Следственного комитета, изучив материалы уголовного дела, принимая за основу совокупность достаточных фактов по делу, 9-го февраля 2023 года по собственной инициативе вынес постановление о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении командира инженерно- саперной роты по воинской части N МО РА по части 3 статьи 550 Уголовного кодекса РА (военно-служебная халатность, повлекшая по неосторожности смерть человека).
командира инженерно- саперной роты воинской части МО Г.М. будучи обязанным обеспечить полное обеспечение вооружением, боевой техникой и другими материальными средствами, ответственным за ведение хозяйства роты в мирное и военное время, одновременно обязанным организовать своевременное получение ротой оружия, военной техники и других материальных средств, проверять их наличие не реже одного раза в месяц, контролировать проведение противопожарных мероприятий в роте, обязуясь проводить проверки наличия материальных средств в установленные сроки, сообщать в установленном порядке обо всех выявленных недостатках в хозяйстве роты, которые не могут быть устранены собственными силами и средствами, организовывать и обеспечивать пожарную безопасность зданий, занимаемых ротой, в результате недобросовестного и халатного отношения к выполнению своих служебных обязанностей, не выполнил указанные обязанности, в том числе в направлении обеспечения инженерно-саперной роты воинской части N МО РА соответствующими мерами противопожарной защиты. В результате он по неосторожности стал причиной гибели людей.
В частности, 19 января 2023 г. после полуночи офицер инженерной службы N-й воинской части Министерства обороны РА, являясь начальником посадочного района, в нарушение установленного порядка, находящегося в доме 20 на 1-й улице села Азат Гегаркуникского региона, предназначенном для экипажа вышеуказанной части, зажег печь бензином, в результате чего в укрытии возник пожар. Из-за отсутствия надлежащих мер противопожарной защиты находившиеся в убежище военнослужащие не имели возможности не только потушить его, но и, в отсутствие запасного выхода, сломать железные решетки, прикрепленные к окнам укрытия, и выйти. В результате 15 призывников этой же роты, отдыхавших в укрытии, погибли, а офицер и 4 призывника получили телесные повреждения различной степени.