Դատախազի նախաձեռնությամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի հրամանատար Գ.Մ.-ի նկատմամբ
Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը, ուսումնասիրելով քրեական վարույթի նյութերը, հիմք ընդունելով վարույթում առկա բավարար փաստերի համակցությունը, 2023 թվականի փետրվարի 9-ին, սեփական նախաձեռնությամբ որոշում է կայացրել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի հրամանատար Գ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութությունը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
Զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի հրամանատար Գ.Մ.-ն, պարտավոր լինելով հասնել սպառազինությամբ, ռազմական տեխնիկայով և նյութական այլ միջոցներով լրիվ ապահովության, խաղաղ և պատերազմական ժամանակ պատասխանատու լինելով վաշտային տնտեսության վարման համար, միաժամանակ պարտավոր լինելով կազմակերպել վաշտի սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և այլ նյութական միջոցների ժամանակին ստացումը, ամսական առնվազն մեկ անգամ ստուգել դրանց առկայությունը,  հետևել վաշտում հակահրդեհային միջոցառումների անցկացմանը, պարտավոր լինելով սահմանված ժամկետներում անցկացնել ստուգումներ նյութական միջոցների առկայության համար, ըստ հրամանի զեկուցել վաշտային տնտեսությունում բացահայտված այն բոլոր թերությունների մասին, որոնք հնարավոր չէ վերացնել սեփական ուժերով և միջոցներով, կազմակերպել և ապահովել վաշտի զբաղեցրած շենքերի հրշեջ անվտանգությունը, իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով նշված պարտականությունները չի կատարել, այդ թվում նաև` հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտն ապահովելու ուղղությամբ: Արդյունքում` անզգուշությամբ առաջացրել է մարդկանց մահ:
Մասնավորապես, 2023 թվականի հունվարի 19-ին, կեսգիշերն անց,  ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության  սպան, հանդիսանալով նստեցման շրջանի  պատասխանատու, սահմանված կարգի խախտմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` վերոնշյալ ստորաբաժանման անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում վառարանը վառել է ավտոբենզինով, որի արդյունքում կացարանում բռնկվել է հրդեհ: Հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել այն մարել, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից: Դրա հետևանքով կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և թվով 4 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։

A criminal prosecution was initiated against G.M., commander of engineer-depot company of the N military unit of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia
On February 9, 2023, the prosecutor, supervising over the legality of criminal proceedings examined in the 5th Garrison Investigative Unit of the Military Investigative Department of the Investigative Committee, examining the materials of the criminal proceedings and based on the combination of sufficient facts of the proceedings, rendered a decision on February 9, 2023 on initiating a public criminal prosecution against G.M., commander of engineer-depot company of the N military unit of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia under the article 550, part 3 of the Criminal Code of the RA.
G.M., commander of engineer-depot company of the military unit, being obliged to ensure the availability of weapons, military equipment, and other means, being responsible for the economic management of the company both during war and peace, as well as being obliged to organize the timely delivery of weapons, military equipment, and other means, check their availability at least once a month, monitor the firefighting events in the company, made reports on the detected issues, did not perform the mentioned duties as a result of dishonest and negligent attitude towards the performance of his official duties. As a result negligently caused the death of the soldiers.
Particularly, on the 19th of January, 2023, after midnight, an officer of the engineering service of the N military unit of the Ministry of Defense of the RA, in violation of the established order, lit the wood-stove with gasoline, as a result of which a fire broke out in the shelter, located at house 20 of the 1st street of Azat village, Gegharkunik region, a shelter intended for the personnel of the above-mentioned unit. Due to the absence of relevant fire protection means and reserve exit, the soldiers not only failed to put the fire out, but also to break the iron bars of the shelter’s windows and get out. As a result, 15 compulsory military servants of the same troop, resting in the shelter, died, the officer and 4 compulsory military servants got bodily injuries of various degree.