Զինդատախազության պետշահերի պաշտպանության բաժինն ուսումնասիրություններ է իրականացրել ԶՈՒ ինժեներական զորքերի վարչության կենտրոնական պահեստում
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժինը, 2022 թվականի նոյեմբերի 2-ից մինչև 2023 թվականի հունվարի 12-ը, ՀՀ Զինված ուժերի ինժեներական զորքերի վարչության կենտրոնական ինժեներական պահեստում իրականացրել է ուսումնասիրություններ:
- կատարվել են արտահերթ գույքագրումներ.
- ստուգվել է նյութական միջոցների ստացման, հաշվառման և հատկացման գործընթացների օրինականությունը և հիմնավորվածությունը.
- ստուգվել է ՀՀ ԶՈՒ կարիքների համար մատակարարված նյութական միջոցների որակական ցուցանիշների համապատասխանությունը գնման պայմանագրերի տեխնիկական բնութագրերով սահմանված պահանջներին:
Իրականացված համալիր ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրվել է 93 մլն 723 հազար 544 դրամի պակասորդ և 4 մլն 355 հազար 725 դրամի ավելցուկ, հայտնաբերվել են պայմանագրերի տեխնիկական բնութագրերով սահմանված պահանջներին չհամապատասխանող 198 մլն 590 հազար 916 դրամ ընդհանուր արժեքով նյութական միջոցներ, այդ թվում` ինժեներական տեխնիկաների պահեստամասեր:
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից իրականացված վերոնշյալ ուսումնասիրությունների արդյունքներով՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն ներկայացված հաղորդումների հիման վրա նախաձեռնվել է հինգ քրեական վարույթ:

States Interests Protection Division of the Military Prosecutor’s Office carried out inspections in the central warehouse of the AF Engineer Troops Department
State Interests Protection Division of the Central Body of the Military Prosecutor’s Office, carried out inspections in the central warehouse of the AF Engineer Troops Department from 2 November 2022 until 12 January 2023.
• Made an unscheduled inventory,
• Checked the legality and well-groundedness of receipt, accounting and allocation processes of tangible assets,
• Checked the compliance of qualitative indicators of tangible assets supplied for the needs of RA AF with the requirements defined in the technical specifications of purchase contract.
As a result of complex inspections they discovered shortage in the amount of AMD 93 723 544   and surplus in the amount of AMD 4 355 725 as well as tangible assets failing to comply with the technical specifications defined in the contract in the amount of AMD 198 590 916, including spare parts of engineering techniques.
As a result of abovementioned inspections carried out by the State Interests Protection Division of the Central Body of the Military Prosecutor’s Office five criminal proceedings were initiated on the bases of the reports submitted to the General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee.