Ատոմակայանի նախկին գլխավոր տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել 1 մլն 27 հազար դոլար հափշտակելու համար
2002-2014 թվականներին «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գ.Մ.-ն իրեն վստահված միջոցներից վատնման եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1 մլն 27 հազար 470,9 ԱՄՆ դոլար (383 մլն 883 հազար 678 դրամ):
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ձեռք են բերվել բավարար փաստեր այն մասին, որ Գ.Մ.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, համապատասխան արտադրամասի կողմից գնման հայտի բացակայության պայմաններում, միջոցներ չձեռնարկելով ռեակտորի միջանկյալ մետաղաձողերի արտադրությամբ կամ վաճառքով զբաղվող ընկերություններից գնային առաջարկներ ստանալու համար, 2011 թվականին մրցույթի միակ մասնակից՝ ՌԴ «ՆովէներգոՊրոմ» ՓԲ ընկերությունից, շուկայականից անհամեմատ թանկ՝ 33 մլն 544 հազար 438,20 ռուբլի արժեքով ձեռք է բերել ոչ ամբողջական լրակազմով 14 հատ միջանկյալ մետաղաձողեր: Անհրաժեշտության բացակայության պատճառով այդ մետաղաձողերը չեն շահագործվել և տևական ժամանակ պահվել են կենտրոնական պահեստում՝ սպառելով շահագործման համար նախատեսված պիտանելիության ժամկետները:
2015 թվականին «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲԸ-ն հարկադրված «Ռուսատոմ Սերվիս» բաժնետիրական ընկերությունից 592 հազար ԱՄՆ դոլարով (283 մլն 5 հազար 600 դրամ) ձեռք  է բերել մեկ ամբողջական լրակազմ՝ 37 հատ միջանկյալ մետաղաձողեր:
2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին դատախազի նախաձեռնությամբ որոշում է կայացվել հանրային քրեական հետապնդում հարուցել Գ.Մ.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (վստահված գույքը հափշտակելը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով): Նույն օրը որոշումն ուղարկվել է Ազգային անվտանգության քննչական դեպարտամենտ՝ մեղադրանք ներկայացնելու համար:

Бывшему генеральному директору атомной станции предъявлено обвинение за хищение 1 миллиона 27 тысяч долларов
В 2002-2014 годах Г.М., занимавший должность генерального директора ЗАО «Армянская АЭС», присвоил особо крупные суммы вверенных ему средств: 1 млн 27 тыс. 470,9 долларов США (383 млн 883 тыс. 678 драм).
В следственном управлении СНБ были получены достаточные факты о том, что Г.М., пользуясь своим служебным положением, при отсутствии заявки на покупку от соответствующего цеха, не принимал мер по получению ценовых предложений от компаний, занимающихся производством или реализацией промежуточных металлических стержней реактора, в 2011г. у единственного участника конкурса- российской компании «НовэнергоПром», приобрел 14 промежуточных металлических стержней в неполном комплекте по цене 33 млн 544 тыс. 438,20 руб., что значительно дороже рыночной стоимости. За ненадобностью эти металлические стержни не использовались и длительное время хранились на центральном складе, превысив сроки годности.
В 2015 году ЗАО «Армянская атомная электростанция» вынужденно приобрела у акционерного общества «Русатом Сервис» полный комплект из 37 промежуточных металлических стержней за 592 тысячи долларов США (283 миллиона 5 тысяч 600 драм).
22 декабря 2022 года по инициативе прокурора было принято постановление о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении Г.М. по пункту 3 части 3 статьи 256 Уголовного кодекса РА (хищение вверенного имущества, совершенное в особо крупных размерах). В тот же день постановление было направлено в Следственный департамент СНБ для предъявления обвинения.