Գլխավոր դատախազն այցելել է հայրենիքի պաշտպանների՝ «Զինվորի տուն»
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր այցելել է «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոն:
Գլխավոր դատախազը Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի, Կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել վերականգնողական կենտրոնում, ծանոթացել հայրենիքի պաշտպանության ընթացքում վիրավորում ստացած զինվորների համար ստեղծված պայմաններին և իրականացվող առողջապահական, սոցիալական, կրթական ու մշակութային ծրագրերին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է հայրենիքի պաշտպաններին՝ Հայոց բանակի կազմավորման կապակցությամբ և,    խոսելով հանուն պետականության պահպանման իրենց ամենաթանկը՝ կյանքն ու առողջությունը նվիրած հերոսներից, գլխավոր դատախազը նշել է, որ յուրաքանչյուր չարաշահման դեպքի վերաբերյալ քրեական վարույթի նայում է 44-օրյա պատերազմի պրիզմայով՝ այդ չարաշահումների արդյունքում պատճառված վնասը փոխակերպելով զենքերի, կյանքեր փրկող զրահաբաճկոնների, հակաօդային պաշտպանության միջոցների: «Այդ միտքը դարձել է իմ աշխատանքի մոտիվացիան»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հայրենիքի պաշտպաններին հուզող խնդիրներին, սոցիալականացման ճանապարհին առկա մարտահրավերներին և դրանք հաղթահարելու ուղիներին:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, հրաժեշտ տալով Կենտրոնում վերականգնվող տղաներին, հանդիպումները շարունակական դարձնելու խոստում է տվել:

Генеральный прокурор посетила «Дом солдата», защитников отечества
Генеральный прокурор Республики Анна Вардапетян сегодня посетила реабилитационный центр «Дом солдата».
Генеральный прокурор в сопровождении ректора Ереванского государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци Армена Мурадяна и директора Центра Айкуи Минасян совершила поездку по реабилитационному центру, ознакомилась с условиями, созданными для солдат, получивших ранения при защите родины, реализуемые медицинские, социальные, образовательные и культурные программы.
Анна Вардапетян поздравила защитников родины по случаю образования Армянской Армии и, говоря о героях, пожертвовавших самым дорогим, своей жизнью и здоровьем ради государственности, генпрокурор отметила, что рассматривает каждое уголовное производство по случаю злоупотребления через призму 44-дневной войны, превращая ущерб, причиненный этими злоупотреблениями, в оружие, спасающие жизни бронежилеты, средства противовоздушной обороны. «Эта мысль стала мотивацией моей работы», - отметила Анна Вардапетян.
В ходе беседы также были затронуты проблемы, волнующие защитников отечества, вызовы, наличествующие на пути к социализации, и пути их преодоления.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян, прощаясь с выздоравливающими в Центре ребятами, пообещала сделать встречи продолжительными.