Զինվորական դատախազը կայազորների դատախազներին կարգադրել է ուսումնասիրություն իրականացնել տիպային զորանոցի կառուցվածք չունեցող կացարաններում
ՀՀ զինվորական դատախազ, գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը 2023 թվականի հունվարի 23-ին կայազորների դատախազներին կարգադրել է ուսումնասիրություն իրականացնել տիպային զորանոցի կառուցվածք չունեցող այն քաղաքացիական շենք-շինություններում և կացարաններում, որտեղ 2020 թվականին և 2022 թվականին տեղի ունեցած մարտական գործողությունների հետևանքով տեղակայվել են զինվորական անձնակազմերը:
Զինվորական դատախազը, մասնավորապես, կարգադրել է Հայաստանի Հանրապետության զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից իրականացվող ուսումնասիրությունների շրջանակում իրականացնել հետևյալ աշխատանքները.
- տեղեկություն ստանալ կայազորների սպասարկման տարածքում գտնվող բոլոր այն զորամասերի և ստորաբաժանումների վերաբերյալ, որոնց անձնակազմը կամ դրա մի մասը տեղակայված են ոչ տիպային զորանոցներում.
- տեղերում իրականացնել նշված կացարանների ուսումնասիրություն, պարզել դրանց կառուցվածքը, օգտագործվող տաքացնող միջոցների և վառելանյութերի տեսակները, դրանց ստացման, պահպանման և բաշխման գործընթացների օրինականությունը և հիմնավորվածությունը.
- պարզել նշված կացարաններում և զորամասերում վառարանների տեղադրման և շահագործման համապատասխանությունը Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի կարգադրության պահանջներին, վառարանները վառելու համար համապատասխան միջոցների առկայությունը.
- իրականացնել հակահրդեհային միջոցների արտահերթ գույքագրում՝ ստուգել հակահրդեհային միջոցների ստացման, պահպանման և բաշխման գործընթացների օրինականությունը և հիմնավորվածությունը, դրանց փաստացի վիճակը, տեղադրման համապատասխանությունը նորմատիվ պահանջներին.
- հայտնաբերված խախտումների և թերությունների վերաբերյալ կազմել արձանագրություն՝ նշելով հայտնաբերված խախտումն ու նորմատիվ իրավական ակտի այն կետի պահանջը, որը խախտվել է:
Զինվորական դատախազ Էլիզբարյանը կարգադրել է սեղմ ժամկետում կատարված աշխատանքների արդյունքներն ամփոփել զեկուցագրում և հիմնավորող փաստաթղթերի հետ միասին ուղարկել ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազություն:

Военный прокурор поручил прокурорам гарнизонов провести исследование в помещениях, не имеющих устройства типовой казармы
23 января 2023 года военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора Григор Элизбарян поручил прокурорам гарнизонов провести проверку в тех гражданских зданиях и убежищах, которые не имеют структуры типовой казармы, где в результате были размещены военнослужащие следствие боевых действий в 2020 и 2022 годах.
Военный прокурор, в частности, поручил провести следующие работы в рамках исследований, проводимых Управлением по защите государственных интересов Центральной военной прокуратуры РА.
1. получать сведения о всех воинских частях и подразделениях, находящихся в зоне обслуживания гарнизонов, личный состав которых или его часть размещены в нетиповых казармах;
2. провести обследование указанных убежищ на местах, выяснить их устройство, виды используемых отопительных средств и топлива, законность и обоснованность процессов их получения, хранения и распределения;
3. выяснить соответствие установки и эксплуатации печей в указанных убежищах и воинских частях требованиям приказа начальника генерального штаба Вооруженных Сил от 21 декабря 2022 г., наличие соответствующих средств для зажигания печей;
4. провести аварийную инвентаризацию средств пожаротушения, проверить законность и обоснованность процессов приема, хранения и выдачи средств пожаротушения, их фактическое состояние, соответствие установки нормативным требованиям;
5. составить протокол о выявленных нарушениях и недостатках с указанием выявленного нарушения и требования пункта нормативного правового акта, которое было нарушено.
Военный прокурор Элизбарян распорядился обобщить результаты проделанной работы в короткий срок в отчете и вместе с подтверждающими документами направить в Центральную военную прокуратуру РА.