Հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի և կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալի նկատմամբ
Մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2023 թվականի հունվարի 25-ին որոշում է կայացվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի և կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում բավարար փաստեր են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի և կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գ.Ա.-ն, հանդիսանալով հրամանատար (պետ) և պաշտոնատար անձ, պատասխանատու լինելով զորամասում հակահրդեհային պաշտպանության կազմակերպման ու վիճակի համար, պարտավոր լինելով՝
• կազմակերպել թիկունքային օբյեկտների հակահրդեհային պաշտպանությունը.
• կազմակերպել ողջ անձնակազմի հրդեհային անվտանգության պահանջների ուսումնասիրումը և հրդեհների մարման ժամանակ անհրաժեշտ գործողությունների ուսուցումը.
• ապահովել բոլոր օբյեկտներում հրշեջ միջոցների առկայությունը, հակահրդեհային անվտանգության պահանջների ժամանակին կատարումը,
• առնվազն 3 ամիսը մեկ անգամ ստուգել գնդի հակահրդեհային պաշտպանության կազմակերպումն ու վիճակը.
• ապահովել հրդեհային անվտանգության պահանջների ժամանակին կատարումը.
իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով հիշյալ պարտականությունները չի կատարել, այդ թվում նաև` հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտն ապահովելու ուղղությամբ. արդյունքում, անզգուշությամբ առաջացրել է մարդկանց մահ:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2023 թվականի հունվարի 19-ին, կեսգիշերն անց,  ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության  սպան, հանդիսանալով նստեցման շրջանի  պատասխանատու, սահմանված կարգի խախտմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` վերոնշյալ ստորաբաժանման անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում, վառարանը վառել է ավտոբենզինով, որի արդյունքում կացարանում բռնկվել է հրդեհ: Հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել այն մարել, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում՝ կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից: Արդյունքում, կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և չորս պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։

A public criminal prosecution against the Head of Rear– Deputy of Commander’s Rear and Utility Operation Service of the Ministry of Defense of the N Military Unit of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia
On the 25th of January, 2023, the prosecutor, supervising over the legality of pre-trial proceedings made a decision on initiating a public criminal prosecution against G.A., the Head of Rear– Deputy of Commander’s Rear and Utility Operation Service of the Ministry of Defense of the N Military Unit of the Ministry of Defense of the RA under the article 550, part 3 of the Criminal Code of the RA (military official negligence which caused human death by carelessness).
In the result of investigative and other procedural actions taken during the preliminary investigation of the criminal proceedings under the Fifth Garrison Investigative Unit of General Military Investigative Department of the Investigative Committee of the RA, sufficient facts were obtained that G.A., the Head of Rear– Deputy of Commander’s Rear and Utility Operation Service of the Ministry of Defense of the N Military Unit of the Ministry of Defense of the RA, being a commander and an official, being responsible for the organization of safety in case of fire in the military unit, being obliged to organize the anti-fire protection of rear facilities;
Organize trainings for the personnel regarding safety requirements in case of fire and necessary actions for firefighting;
Ensure the availability of fire extinguishers in all facilities, timely fulfillment of safety requirements in case of fire;
at least once every 3 months to check the organization of the fire protection of the regiment;
Ensure timely implementation of safety requirements in case of fire;
failed to perform the mentioned duties as a result of negligent attitude towards the performance of his official duties and carelessly caused death of people.
During the preliminary investigation, it was found that on the 19th of January, 2023, after midnight, an officer of the engineering service of the N military unit of the Ministry of Defense of the RA, in violation of the established order, lit the wood-stove with gasoline, as a result of which a fire broke out in the shelter, located at house 20 of the 1st street of Azat village, Gegharkunik region, a shelter intended for the personnel of the above-mentioned unit. Due to the absence of relevant fire protection means and reserve exit, the soldiers not only failed to put the fire out, but also to break the iron bars of the shelter’s windows and get out. As a result, 15 compulsory military servants of the same troop, resting in the shelter, died, the officer and 4 compulsory military servants got bodily injuries of various degree.