Հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի և կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալի նկատմամբ
Մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2023 թվականի հունվարի 25-ին որոշում է կայացվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի և կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում բավարար փաստեր են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի և կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գ.Ա.-ն, հանդիսանալով հրամանատար (պետ) և պաշտոնատար անձ, պատասխանատու լինելով զորամասում հակահրդեհային պաշտպանության կազմակերպման ու վիճակի համար, պարտավոր լինելով՝
• կազմակերպել թիկունքային օբյեկտների հակահրդեհային պաշտպանությունը.
• կազմակերպել ողջ անձնակազմի հրդեհային անվտանգության պահանջների ուսումնասիրումը և հրդեհների մարման ժամանակ անհրաժեշտ գործողությունների ուսուցումը.
• ապահովել բոլոր օբյեկտներում հրշեջ միջոցների առկայությունը, հակահրդեհային անվտանգության պահանջների ժամանակին կատարումը,
• առնվազն 3 ամիսը մեկ անգամ ստուգել գնդի հակահրդեհային պաշտպանության կազմակերպումն ու վիճակը.
• ապահովել հրդեհային անվտանգության պահանջների ժամանակին կատարումը.
իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով հիշյալ պարտականությունները չի կատարել, այդ թվում նաև` հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտն ապահովելու ուղղությամբ. արդյունքում, անզգուշությամբ առաջացրել է մարդկանց մահ:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2023 թվականի հունվարի 19-ին, կեսգիշերն անց,  ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության  սպան, հանդիսանալով նստեցման շրջանի  պատասխանատու, սահմանված կարգի խախտմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` վերոնշյալ ստորաբաժանման անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում, վառարանը վառել է ավտոբենզինով, որի արդյունքում կացարանում բռնկվել է հրդեհ: Հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել այն մարել, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում՝ կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից: Արդյունքում, կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և չորս պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։

Публичное уголовное преследование в отношении командира тыла N-й воинской части и заместителя начальника по коммунальной службе Министерства oбороны РА
25 января 2023 г. прокурором, осуществляющим надзор над законностью досудебного уголовного производства, было принято решение о возбуждении публичного уголовного дела в отношении Г.А., командира тыла N-й воинской части и заместителя начальника по коммунальной службе Министерства обороны РА, на основании части 3 статьи 550 УК РА (военно-служебная халатность, повлекшая по неосторожности смерть человека).
В результате следственных и иных процессуальных действий, проведенных в ходе предварительного расследования уголовного дела, расследуемого в 5-м гарнизонном следственном отделе Главного военно-следственного управления Следственного комитета, получены достаточные факты, подтверждающие, что заместитель командира тыла N-й воинской части и заместителя начальника по коммунальной службе Министерства обороны РА, будучи командиром (начальником) и должностным лицом, отвечая за организацию и состояние пожарной охраны в воинской части, будучи обязан организовать противопожарную охрану объектов тыла:
организовать изучение требований пожарной безопасности всего персонала и отработку необходимых действий при тушении пожара;
обеспечивать наличие огнетушителей на всех объектах, своевременное выполнение требований пожарной безопасности;
проверять организацию и состояние противопожарной охраны полка не реже одного раза в 3 месяца;
обеспечить своевременное выполнение требований пожарной безопасности,
в результате недобросовестного и халатного отношения к исполнению своих служебных обязанностей не выполнил вышеуказанные обязанности, в том числе по направлению обеспечения инженерно-снайперской роты N-й воинской части Министерства обороны РА соответствующими средствами противопожарной защиты; в результате по неосторожности стал причиной гибели людей.
В ходе предварительного следствия было установлено, что 19 января 2023 г. после полуночи офицер инженерной службы N-й воинской части Министерства обороны РА, являясь начальником посадочного района, в нарушение установленного порядка, находящегося в доме 20 на 1-й улице села Азат Гегаркуникского региона, предназначенном для экипажа вышеуказанной части, зажег печь бензином, в результате чего в укрытии возник пожар. Из-за отсутствия надлежащих мер противопожарной защиты находившиеся в убежище военнослужащие не имели возможности не только потушить его, но и, в отсутствие запасного выхода, сломать железные решетки, прикрепленные к окнам укрытия, и выйти. В результате 15 призывников этой же роты, отдыхавших в укрытии, погибли, а офицер и 4 призывника получили телесные повреждения различной степени.