«Այգեկի մանկապարտեզ» ՀՈԱԿ-ի տնօրենը նույն Կազմակերպությունում օժանդակ բանվորի հաստիքը զբաղեցնող, Հայաստանից բացակայող իր հորը վճարել է զգալի չափերով գումար
Ն.Մ.-ն, զբաղեցնելով «Այգեկի մանկապարտեզ» ՀՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ Կազմակերպություն) տնօրենի պաշտոնը, նույն Կազմակերպությունում օժանդակ բանվորի հաստիքը զբաղեցնող իր հոր՝ Ս.Զ.-ի վերաբերյալ, հաշվապահ Հ.Ա.-ի հետ կազմել, ստորագրել է իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հավաստող, ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող պաշտոնական փաստաթղթեր:
Մասնավորապես՝ Կազմակերպության տնօրեն Ն.Մ.-ի հոր՝ օժանդակ բանվոր Ս.Զ.-ի կողմից, 2016 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մինչև նույն թվականի դեկտեմբերի 11-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ-ից բացակայելու և աշխատանքի չհաճախելու պայմաններում, հաշվարկվել և ՀՈԱԿ-ի դրամական միջոցներից Ս.Զ.-ին է վճարվել զգալի չափերով գումար:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ հաստատվել են «Այգեկի մանկապարտեզ» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Ն.Մ.-ի կողմից նույն ՀՈԱԿ-ի հաշվապահ Հ.Ա.-ի և բանվոր Ս.Զ.-ի օժանդակությամբ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով զգալի չափերով յուրացում ու Ն.Մ.-ի և Հ.Ա.-ի կողմից խմբի կազմում պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հանգամանքները:
Նկատի ունենալով, որ վերոնշյալ ենթադրյալ հանցանքը կատարվել է 2016 թվականին՝ Կազմակերպության տնօրենը, հաշվապահն ու բանվորը չեն առարկել իրենց նկատմամբ վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով քրեական հետապնդում չհարուցելու դեմ: Նրանք նաև հատուցել են համայնքին  պատճառված վնասը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքը՝ 2022 թվականի հունվարի 17-ին որոշում է կայացվել նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդում չհարուցելու մասին՝ քրեական պատասխանատվության վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով:    Միաժամանակ, դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Փարաքար խոշորացված համայնքի ղեկավարին՝ վերը նշված դրսևորումները բացառելու ուղղությամբ գործուն միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ՝ դիտարկելով նաև իրենց պարտականությունների կատարման մեջ թերացած աշխատակիցների նկատմամբ կարգապահական ներգործության միջոցներ կիրառելու հարցը:

Директор МНКО "Детский сад Айгека" в той же организации выплатил своему отцу, занимающему должность вспомогательного работника, отсутствующему из Армении, сумму в значительных размерах
Н.М., занимая должность директора МНКО «Детский сад Айгека» (далее- Организация), составил с бухгалтером А.А. и подписал официальные документы, удостоверяющие факты, имеющие юридическое значение, содержащие заведомо ложные сведения, относительно его отца С.З., занимающего должность вспомогательного работника.
Согласно фактическим данным, полученным в ходе предварительного расследования уголовного дела, рассмотренного Антикоррупционным комитетом, были подтверждены обстоятельства присвоения директором МНКО «Детский сад Айгека» Н.М. при содействии бухгалтера того же МНКО А.А. и вспомогательного работника С.З., сумм в значительных размерах с использованием служебного положения, а также обстоятельства служебного подлога.
Учитывая, что указанное выше предполагаемое преступление было совершено в 2016 году, директор Организации, бухгалтер и работник не возражали против непривлечения их к ответственности на основании истечения срока давности. Они также возместили причиненный государству ущерб.
С учетом вышеуказанного обстоятельства 17 января 2022 года было принято постановление об отказе в возбуждении в отношении них уголовного дела, в связи с истечением сроков давности привлечения к уголовной ответственности.
Одновременно прокурор обратился с ходатайством к главе укрупненной общины Паракар о принятии действенных мер по устранению вышеуказанных проявлений, рассмотрев также вопрос о применении мер дисциплинарного взыскания к работникам, позволившими упущения в исполнении своих обязанностей.