Կնոջ և նրա ծնողների նկատմամբ պարբերաբար բռնություն կիրառողի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը վարույթի նյութերի հետ հանձնվել են դատարան
Մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ հաստատվել է իր նախկին կնոջ և նրա ծնողների նկատմամբ պարբերաբար բռնություն կիրառող Ա.Գ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը: 2023 թվականի հունվարի 3-ին մեղադրական եզրակացությունը վարույթի նյութերի հետ հանձնվել են դատարան:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Ա.Գ.-ն 2021 թվականի փետրվարի 25-ից մինչև 2022 թվականի օգոստոսի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում պարբերաբար բռնություն է գործադրել իր նախկին կնոջ՝ Ջ.Մ.-ի, վերջինիս ծնողներ Հ.Մ.-ի և Մ.Ա.-ի նկատմամբ:
Բռնությունը զուգորդվել էր վերոնշյալ անձանց առողջությանը թեթև հատկանիշեր պարունակող և թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող մարմնական վնասվածքներ և ֆիզիկական ցավ պատճառելով: Հաշվի առնելով հիշյալ անձի կողմից տևական ժամանակ ցուցաբերվող հակաիրավական գործողությունների բնույթը և դրանք կանխելու անհրաժեշտությունը՝ հսկող դատախազի կողմից 2022 թվականի հոկտեմբերի 19-ին և նոյեմբերի 28-ին Ա.Գ.-ի նկատմամբ 19 դրվագով նոր հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու որոշում էր կայացվել, այն ուղարկվել էր վարույթն իրականացնող մարմին՝ մեղադրանք ներկայացնելու համար:
Նույն օրը մեղադրյալ Ա.Գ.-ն ձերբակալվել էր, միջնորդություն էր ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց երկու ամիս ժամկետով կալանք կիրառելու վերաբերյալ. դատարանը բավարարել էր միջնորդությունը:
Ա.Գ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել էր կալանք՝ երկու ամիս ժամկետով, որը 2022 թվականի դեկտեմբերին ևս երկու ամսով երկարաձգվել էր:

Обвинительное заключение в отношении лица, систематически применявшего насилие в отношении жены и ее родителей, передано в суд вместе с материалами по делу
Постановлением прокурора, осуществляющего надзор за законностью досудебного производства, утверждено обвинительное заключение в отношении А.Г., который регулярно оскорблял бывшую жену и ее родителей. 03.01.2023 обвинительное заключение вместе с материалами дела было передано в суд.
Генеральная прокуратура сообщила, что А.Г. регулярно оскорблял свою бывшую жену Дж.М., ее родителей Х.М и М.А. в период с 25 февраля 2021 г. по 13 августа 2022 г.
Насилие сопровождалось нанесением телесных повреждений легким и нелегким повреждением здоровья вышеуказанных лиц и физической боли. Принимая во внимание характер противоправных действий, проявляемых указанным лицом в течение длительного времени, и необходимость их предотвращения, прокурором по надзору принято решение о возбуждении нового уголовного дела в отношении А.Г. по 19 эпизодам от 19 октября и 28 ноября 2022 г., оно было направлено в прокуратуру для предъявления обвинения.
В тот же день был задержан обвиняемый А.Г., в суд общей юрисдикции города Еревана подано ходатайство о применении меры пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца.
В качестве меры пресечения А.Г. был задержан на срок два месяца, который в декабре 2022 года был продлен еще на два месяца.