Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ ներկայացված քսանչորսերորդ հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ
2022 թվականի դեկտեմբերի 27‑ին Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Դատախազության կողմից ներկայացված ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ քսանչորսերորդ հայցադիմումը։
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Երևանի նախկին քաղաքապետ Տ.Մ.-ից, նրա հետ փոխկապակցված վեց անձից՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել.
• Երևան քաղաքի Ավան վարչական շրջանում գտնվող վեց բնակելի տուն, մեկ հասարակական նշանակության տարածք, Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ քաղաքում գտնվող մեկ ամառանոց, երկու տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեք, որը կազմում է 1 մլրդ 528 մլն 800 հազար 500 դրամ.
• Մեկ իրավաբանական անձում մասնակցության միջին շուկայական արժեք.
• Երևան քաղաքում գտնվող մեկ անշարժ և երեք շարժական գույքերի միջին շուկայական արժեքներ.
• 853 մլն 402 հազար 782 դրամ, որից 755 մլն 154 հազար 928 դրամը՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ և 98 մլն 247 հազար 854 դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը ( եթե ապօրինի ծագում ունեցող գույքը փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի, կամ այն անհնար է նույնականացնել, առանձնացնել կամ բռնագանձել, ապա դատարանի որոշմամբ, համապատասխան պահանջի առկայության դեպքում, պատասխանողից կարող է բռնագանձվել հայցի ներկայացման պահի դրությամբ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի շուկայական արժեքի չափով գումար):

На рассмотрении находится 24-я жалоба о конфискации имущества незаконного происхождения
27 декабря 2022 г. Антикоррупционный суд принял на рассмотрение 24-е обращение Генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА обратилось в суд с иском о конфискации у депутата Национального Собрания РА, бывшего мэра Еревана Т.М. и 6 аффилированных лиц в пользу Республики Армения:
- Шесть жилых зданий, расположенных в Аванском административном районе г. Еревана, одна территория общественного значения, один загородный дом, расположенный в г. Джермук Вайоцдзорской области, два транспортных средства, а в случае невозможности: их средняя рыночная стоимость, которая составляет 1,528.800.500 драм.
- Средняя рыночная стоимость участия в одном юридическом лице.
- Средняя рыночная стоимость одного недвижимого и трех движимых объектов в г. Ереване.
- 853.402.782 драмов, из которых 755.154.928 драмов в качестве остатка от незаконного дохода и 98.247.854 драмов, которые не оправданы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение и не могут быть конфискованы в соответствии с 4-й части статьи 20 Закона о конфискации имущества незаконного происхождения (если имущество незаконного происхождения передано добросовестному покупателю или его невозможно выявить, выделить и конфисковать по решению суда, в случае при наличии соответствующего ходатайства у ответчика на момент подачи иска могут быть конфискованы денежные средства в размере рыночной стоимости имущества незаконного происхождения).