Սյունիքի նախկին մարզպետի դրդմամբ Նորավան համայնքի ղեկավարը վատնել է 5 մլն դրամ արժողությամբ մետաղական խողովակները
Լ.Ա.-ն, 2001 թվականից մինչև 2012 թվականի նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, զբաղեցնելով Սյունիքի մարզի Նորավան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, Սյունիքի նախկին մարզպետ Ս.Խ.-ի դրդմամբ, 2012 թվականին անհատույց Ս.Խ.-ի եղբորը տրամադրել է համայնքային սեփականության՝ 5 մլն 132 հազար 891 դրամ արժողությամբ մետաղական խողովակները:
2019 թվականին Լ.Ա.-ն ներգարվվել է որպես մեղադրյալ և վերջինիս նախկին Քրեական օրենսգքրի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (վատնում՝ առանձնապես խոշոր չափերով) առաջադրվել է մեղադրանք:
2019 թվականի դեկտեմբերի 26-ին քրեական գործը Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանից ըստ ընդդատության ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
2022 թվականի նոյեմբերի 22-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Լ.Ա.-ի պաշտպանի միջնորդությունը և դադարեցրել քրեական հետապնդումը՝ վաղեմության ժամկետն անցնելու ոչ արդարացնող հիմքով:
Հաշվի առնելով, որ համայնքին պատճառված 5 մլն 132 հազար 891 դրամը չի հատուցվել, Գլխավոր դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել Սյունիքի մարզպետին և Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ ձեռնարկելու անհրաժեշտ միջոցներ համայնքին պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:
2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է Սյունիքի մարզպետի գրությունը, որով հայտնվել է, որ Սյունիքի մարզպետարանը հետևում է Սյունիքի մարզի նախկին Նորավան համայնքին պատճառված վնասի վերականգնման ընթացքին (Սիսիան բազմաբնակավայր համայնքին առաջարկվել է հնարավոր սեղմ ժամկետներում գործուն միջոցներ ձեռնարկել համայնքին պատճառված վնասի վերականգնման ուղղությամբ)։

At the instigation of the former Marzpet of Syunik region the Leader of Noravan community has wasted the metal pipes at a cost of 5 million AMD
L.A., taking the position of the Head of Noravan community of Syunik region from 2001 to November, 2012 at the instigation of the former Leader of Syunik in 2012 has provided S. Kh.’s brother the metal pipes considered to be community property at a cost of 5.132.891 AMD for free.
In 2019 L. A. was involved as an accused and charged under Article 179, Part 3, Point 1 of the previous Criminal Code against the latter (waste of money: particularly large amount of money).
On December 26, 2019, the criminal case was sent to the Anticorruption Court from the First Instance Court of General Jurisdiction of Syunik region according to the jurisdiction.
On November 22, 2022, the Anticorruption Court has met the defender’s motion and terminated the criminal prosecution on conviction basis of statute of limitation.
Taking into account that 5.132.891 AMD, caused to the community, hasn’t been reimbursed, the Prosecutor General’s Office made a motion to the Marzpet of Syunik region and the Leader of Sisian community to undertake necessary means in the direction of restoring the damage caused to the community.
On December 23, 2022, the letter of the Marzpet of Syunik region has been received at the Prosecutor General’s Office, according to which it has been informed that the regional administration of Syunik follows the process of restoring the damage caused to former Noravan community of Syunik region (it has been recommended to Sisian community to undertake actions, as soon as possible in the direction of restoring the damage caused to the community).