Սյունիքի նախկին մարզպետի դրդմամբ Նորավան համայնքի ղեկավարը վատնել է 5 մլն դրամ արժողությամբ մետաղական խողովակները
Լ.Ա.-ն, 2001 թվականից մինչև 2012 թվականի նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, զբաղեցնելով Սյունիքի մարզի Նորավան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, Սյունիքի նախկին մարզպետ Ս.Խ.-ի դրդմամբ, 2012 թվականին անհատույց Ս.Խ.-ի եղբորը տրամադրել է համայնքային սեփականության՝ 5 մլն 132 հազար 891 դրամ արժողությամբ մետաղական խողովակները:
2019 թվականին Լ.Ա.-ն ներգարվվել է որպես մեղադրյալ և վերջինիս նախկին Քրեական օրենսգքրի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (վատնում՝ առանձնապես խոշոր չափերով) առաջադրվել է մեղադրանք:
2019 թվականի դեկտեմբերի 26-ին քրեական գործը Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանից ըստ ընդդատության ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
2022 թվականի նոյեմբերի 22-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Լ.Ա.-ի պաշտպանի միջնորդությունը և դադարեցրել քրեական հետապնդումը՝ վաղեմության ժամկետն անցնելու ոչ արդարացնող հիմքով:
Հաշվի առնելով, որ համայնքին պատճառված 5 մլն 132 հազար 891 դրամը չի հատուցվել, Գլխավոր դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել Սյունիքի մարզպետին և Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ ձեռնարկելու անհրաժեշտ միջոցներ համայնքին պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:
2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է Սյունիքի մարզպետի գրությունը, որով հայտնվել է, որ Սյունիքի մարզպետարանը հետևում է Սյունիքի մարզի նախկին Նորավան համայնքին պատճառված վնասի վերականգնման ընթացքին (Սիսիան բազմաբնակավայր համայնքին առաջարկվել է հնարավոր սեղմ ժամկետներում գործուն միջոցներ ձեռնարկել համայնքին պատճառված վնասի վերականգնման ուղղությամբ)։

По настоянию бывшего марзпета Сюника глава общины Нораван растратил металлические трубы стоимостью 5 млн драм
Л.А. в период с 2001 по ноябрь 2012 года, занимая должность руководителя общины Нораван Сюникской области, по настоянию бывшего марзпета Сюника С.Х. в 2012 году предоставил брату С.Х. имущество безвозмездно, а именно: трубы металлические на сумму 5 млн. 132 тыс. 891 драм.
В 2019 году Л.А. был привлечен в качестве обвиняемого и последнему было предъявлено обвинение по ст. 179 ч. 3 п. 1 бывшего Уголовного кодекса (растраты в особо крупных размерах).
26 декабря 2019 года уголовное дело из Суда первой инстанции Сюникской области было направлено в Антикоррупционный суд.
22 ноября 2022г. Антикоррупционный суд удовлетворил ходатайство защитника Л.А. и прекратил уголовное преследование на неоправдательном основании истечения срока давности.
Учитывая, что причиненные общине 5 миллионов 132 тысячи 891 драм не были возмещены, Генеральная прокуратура обратилась с ходатайством к марзперу Сюникской области и главе общины Сисиана о принятии необходимых мер для возмещения ущерба, причиненного общине.
23 декабря 2022 года в Генеральную прокуратуру РА поступило письмо марзпета Сюника, в котором было сообщено, что марзпет Сюника контролирует процесс восстановления ущерба, нанесенного общине Нораван Сюникской области.