Մեղադրական դատավճիռ՝ քննիչի կողմից գույքի և եկամուտների հայտարարագիրը դիտավորությամբ չներկայացնելու վերաբերյալ
2022 թվականի դեկտեմբերի 30-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը կայացրել է մեղադրական դատավճիռ և մեղավոր ճանաչել Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնի նախկին քննիչ Վ.Գ.-ին՝ գույքի և եկամուտների հայտարարագիրը դիտավորությամբ չներկայացնելու համար: Վերջինիս նկատմամբ որպես պատիժ նշանակվել է տուգանք՝ հանցանք կատարելու պահին նվազագույն աշխատավարձի տասնհինգապատիկի չափով՝ (մեկ միլիոն քսան հազար դրամ):
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել է, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթի շրջանակում հիմնավորվել է, որ նախկին քննիչ Վ.Գ.-ն, նշված պաշտոնում աշխատելու ժամանակահատվածում, «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 34-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հանդիսացել է հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ: Ի թիվս այլնի՝ նա պարտականություն է ունեցել նաև ներկայացնել պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու հայտարարագիր: Մինչդեռ 2020 թվականի հուլիսի 29-ին, ազատվելով պաշտոնից, Վ.Գ.-ն սահմանված ժամկետում՝ 30 օրվա ընթացքում, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով չի ներկայացրել 2020 թվականի պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու հայտարարագիրը:
Վերջինս հայտարարագիրը չի ներկայացրել նաև հետագայում՝ Հանձնաժողովի կողմից համապատասխան ծանուցում ստանալուց հետո, ինչի արդյունքում 2021 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Հանձնաժողովը որոշել է Վ.Գ.-ի նկատմամբ կիրառել վարչական տույժ՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:
Սակայն նախկին քննիչը, պատշաճ ծանուցված լինելով վարչական տույժի կիրառման մասին, դրանից հետո ևս սահմանված 30 օրվա ընթացքում դիտավորությամբ չի ներկայացրել հայտարարագիրը:
Ելնելով քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռք բերված ապացույցներից՝ վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ՝ Վ.Գ.-ի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում և 2022 թվականի սեպտեմբերի 5-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ վարույթի նյութերը հանձնվել են Հակակոռուպցիոն դատարան:
Այս կապակցությամբ Դատախազությունը տեղեկացնում է նաև, որ գույքի և եկամուտների հայտարարագիրը դիտավորությամբ չներկայացնելու արարքի քրեականացումից (09.06.2017 թվականից) ի վեր՝ այդ հոդվածի հատկանիշներով քննված քրեական վարույթներից երեքն ուղարկվել է դատարան. դրանցից երկուսով արդեն իսկ կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ:

Обвинительный приговор за умышленное непредставление следователем декларации об имуществе и доходах
30 декабря 2022 года Антикоррупционный суд вынес обвинительный приговор и признал виновным бывшего следователя Следственного отдела административного района Арабкир Следственного управления города Еревана Следственного комитета Петросяна В.Г. за умышленное непредставление декларации об имуществе и доходах. В отношении последнего в качестве наказания был назначен штраф в пятнадцатикратном размере минимальной заработной платы на момент совершения преступления (один миллион двадцать тысяч драм).
Генеральная прокуратура сообщила, что в рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом, было обосновано, что бывший следователь В.Г. в период работы на указанной должности в порядке, установленном статьей 34 Закона РА "О публичной службе", являлся лицом, имеющим обязанность представить декларацию. Помимо прочего, он также был обязан представить декларацию о прекращении должностных обязанностей.
Последний не представил декларацию и в дальнейшем, после получения соответствующего уведомления от комиссии, в результате чего 2 сентября 2021 года Комиссия приняла решение применить административное взыскание в отношении В.Г. в двухсоткратном размере минимальной заработной платы.
Однако бывший следователь, будучи надлежащим образом уведомлен о применении административного взыскания, в течение 30 дней после этого умышленно не представил декларацию.
Исходя из доказательств, полученных в рамках уголовного производства, решением прокурора, осуществляющего надзор за законностью производства, возбудил уголовное преследование в отношении В.Г и 5 сентября 2022 года материалы производства с утвержденным обвинительным заключением были переданы в Антикоррупционный суд.
В связи с этим Прокуратура также сообщает, что после криминализации деяния умышленного непредставления декларации об имуществе и доходах (с 09.06.2017г.) три уголовных производства, расследованных по этой статье, были направлены в суд, по двум из них уже вынесены обвинительные приговоры.