Դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել Լեռնաձորի ՏԻՄ-ին՝ համայնքին պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով իրավական գործընթաց սկսելու համար
Սյունիքի մարզի Լեռնաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Ս.Պ.-ն, չարաշահելով պաշտոնեական լիազորությունները, 2006 թվականի դեկտեմբերի 16-ին համայնքային սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության 0,142 հա մակերեսով հողատարածքը տարեկան 3150 դրամ վարձավճարով, 25 տարի ժամկետով վարձակալության իրավունքով տրամադրել է Հ.Հ.-ին։ Այնուհետև, Լեռնաձոր համայնքի նախկին ղեկավարը, ապօրինի հողօգտագործումը կանխարգելելու փոխարեն, չի առարկել վարձակալի կողմից նշված հողատարածքն ամսական 35 հազար դրամ վարձավճարով «ՄՏՍ-Հայաստան» ՓԲԸ-ին ենթավարձակալության տրամադրելու վերաբերյալ պայմանագրի կնքմանը:
Արդյունքում, համայնքի նախկին ղեկավարի պաշտոնավարման ընթացքում` 2006 թվականի դեկտեմբերի 20-ից մինչև 2017 թվականի նոյեմբերի 13-ը, «ՄՏՍ-Հայաստան» ՓԲԸ-ի կողմից հիշյալ հողամասի վարձակալին որպես վարձավճար փոխանցվել է ընդհանուր 4 մլն 576 հազար 831 դրամ։
Քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում իրականացված քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ բջջային օպերատորի կողմից տարիներ շարունակ վճարված գումարները համայնքի բյուջե մուտքագրվելու փոխարեն ստացել և տնօրինել է վարձակալ Հ.Հ.-ն, որի արդյունքում համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Լեռնաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Ս.Պ.-ի նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործել ծառայության շահերին հակառակ` համապատասխանում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասին), քրեական հետապնդում չի իրականացվել՝ վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով:
Նախաքննության ընթացքում, դատախազական ներգործության գործիքակազմի կիրառմամբ, համայնքի կողմից լուծվել է վարձակալի և բջջային օպերատորի միջև կնքված ենթավարձակալության պայմանագիրը։
Միաժամանակ, Դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել տեղական ինքնակառավարման մարմին՝ համայնքին պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով դատարան քաղաքացիական հայց ներկայացնելու համար:

The Prosecutor’s Office has submitted the motion to the local self-government body of Lernadzor for initiating legal proceedings aimed at restoring the damage caused to the community
S. P., the former head of Lernadzor community of Syunik Region, abusing his position, on December 16, 2006, has provided to H. H with the rental right for 25 year’s term and for 3150 AMD 0,142 ha area land with agricultural importance considered to be a community property. After that, the former head of Lernadzor community, instead of preventing the illegal use of soil, hasn’t objected the conclusion of the agreement for providing the mentioned land subleasing “MTS-Armenia” CJSC.
In the result, during the tenure of the former head of the community, from December 20, 2006 to November 13, 2017, totally 4.576.831 AMD was transferred to the holder of the mentioned land by the “MTS-Armenia” CGSC.
It was found out in the scope of the preliminary examination of the criminal proceedings carried out at the Department of Syunik Regional Investigation of Investigative Committee, that the money paid the holder H.H. for years by the mobile operator was not transferred to the community budget, in the result of which the essential damage has been caused to the legal interests of the community.
Criminal prosecution hasn’t been initiated on the basis of the expiration of the term of limitation against S.P., the former head of Lernadzor community in accordance with Article 308, Part 1 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (for personal benefit, using the position on the contrary to the interests of the service which is in accordance with Article 441, Part 1 of the Criminal Code entered into force on July 1, 2022),
The subleasing agreement signed between the holder and the mobile operator has been solved by the community with the application of prosecutorial intervention tools during the preliminary examination.
At the same time, the Prosecutor’s Office has submitted a motion to the local self-government body in order to lodge a civil claim to the court aimed at restoring the damage caused to the community.