Դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել Լեռնաձորի ՏԻՄ-ին՝ համայնքին պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով իրավական գործընթաց սկսելու համար
Սյունիքի մարզի Լեռնաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Ս.Պ.-ն, չարաշահելով պաշտոնեական լիազորությունները, 2006 թվականի դեկտեմբերի 16-ին համայնքային սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության 0,142 հա մակերեսով հողատարածքը տարեկան 3150 դրամ վարձավճարով, 25 տարի ժամկետով վարձակալության իրավունքով տրամադրել է Հ.Հ.-ին։ Այնուհետև, Լեռնաձոր համայնքի նախկին ղեկավարը, ապօրինի հողօգտագործումը կանխարգելելու փոխարեն, չի առարկել վարձակալի կողմից նշված հողատարածքն ամսական 35 հազար դրամ վարձավճարով «ՄՏՍ-Հայաստան» ՓԲԸ-ին ենթավարձակալության տրամադրելու վերաբերյալ պայմանագրի կնքմանը:
Արդյունքում, համայնքի նախկին ղեկավարի պաշտոնավարման ընթացքում` 2006 թվականի դեկտեմբերի 20-ից մինչև 2017 թվականի նոյեմբերի 13-ը, «ՄՏՍ-Հայաստան» ՓԲԸ-ի կողմից հիշյալ հողամասի վարձակալին որպես վարձավճար փոխանցվել է ընդհանուր 4 մլն 576 հազար 831 դրամ։
Քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում իրականացված քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ բջջային օպերատորի կողմից տարիներ շարունակ վճարված գումարները համայնքի բյուջե մուտքագրվելու փոխարեն ստացել և տնօրինել է վարձակալ Հ.Հ.-ն, որի արդյունքում համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Լեռնաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Ս.Պ.-ի նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործել ծառայության շահերին հակառակ` համապատասխանում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասին), քրեական հետապնդում չի իրականացվել՝ վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով:
Նախաքննության ընթացքում, դատախազական ներգործության գործիքակազմի կիրառմամբ, համայնքի կողմից լուծվել է վարձակալի և բջջային օպերատորի միջև կնքված ենթավարձակալության պայմանագիրը։
Միաժամանակ, Դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել տեղական ինքնակառավարման մարմին՝ համայնքին պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով դատարան քաղաքացիական հայց ներկայացնելու համար:

Прокуратура обратилась в ОМС Лернадзора с ходатайством о начале правового процесса с целью возмещения ущерба, причиненного общине
16 декабря 2006 года бывший глава общины Лернадзор Сюникской области С.П., злоупотребляя своими должностными полномочиями, передал сельскохозяйственную землю площадью 0,142 га, находящуюся в собственности общины, А.А за арендную плату на сумму 3150 драм, на срок 25 лет. Затем бывший глава общины Лернадзор, вместо предотвращения незаконного землепользования, не возражал против заключения арендатором договора субаренды указанного земельного участка с ЗАО «МТС-Армения» за ежемесячную арендную плату в размере 35 тысяч драм.
В результате, за время полномочий бывшего главы общины, с 20 декабря 2006 г. по 13 ноября 2017 г., арендатору указанного участка компанией «МТС- ЗАО «Армения» было уплачено всего 4 млн 576 тысяч 831 драм.
По результатам предварительного следствия по уголовному делу, проведенного в Сюникском областном следственном управлении Следственного комитета, было установлено, что деньги, выплачиваемые оператором мобильной связи на протяжении многих лет, вместо того, чтобы поступать в бюджет общины, поступали и распоряжались арендатором А.А., в результате чего законным интересам общины был нанесен значительный ущерб.
В отношении бывшего главы общины Лернадзор С.П. не было осуществлено уголовного преследования по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА (использование должностным лицом своего должностного положения вопреки интересам службы, соответствует части 1 статьи 441 Уголовного кодекса РА, вступившего в силу 1-го июля 2022 года), принятого 18-го апреля 2003 года, на основании истечения срока давности.
В ходе предварительного следствия с применением прокурорского воздействия договор субаренды, заключенный между арендатором и оператором сотовой связи, был расторгнут общиной.
Одновременно Прокуратура направила в орган местного самоуправления ходатайство о возбуждении гражданского иска в суд о взыскании причиненного общине ущерба.