Հաստատվել է դատախազության «Օրինականություն» պարբերականի միջազգային հեղինակավոր իրավաբաններից կազմված խմբագրական խորհրդի կազմը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի դեկտեմբերի 29-ի հրամանով հաստատվել է «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի խմբագրական խորհրդի կազմը:
Խորհրդի գործառույթների թվում են պարբերականի զարգացման ուղղությունների մշակումը, տպագրվող գիտական հոդվածների՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցումը, ինչպես նաև միջազգային հայտնի շտեմարաններում ընդգրկվելուն ուղղված աշխատանքների համակարգումը:
«Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի խորհրդի նախագահ է նշանակվել Գլխավոր դատախազի տեղակալ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ Անահիտ Մանասյանը:
Խորհրդի կազմում ընդգրկվել են.
• Արթուր Ղամբարյանը - իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Հայ-ռուսական համալսարանի իրավունքի և քաղաքականության ինստիտուտի իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ.
• Հաննա Սուխոցկան - իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) պատվավոր նախագահ, Պոզնանի Ադամ Միցկևիչի անվան համալսարանի սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ, Լեհաստանի նախկին վարչապետ.
• Յանիս Պլեպսը - իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, Լատվիայի համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի իրավունքի տեսության և պատմության ամբիոնի դոցենտ, Լատվիայի Գերագույն դատարանի դատավոր.
• Ռոման Մելնիկը - իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, Մ.Ս. Նարիկբաևի անվան KAZGUU համալսարանի իրավունքի բարձրագույն դպրոցի պրոֆեսոր.
• Լեոնիդ Գոլովկոն - իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական դատավարության, արդարադատության և դատախազական վերահսկողության ամբիոնի վարիչ.
• Իգոր Կրավեցը - իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Նովոսիբիրսկի պետական համալսարանի պետության և իրավունքի տեսության ու պատմության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ.
• Նորբերթ Բերնսդորֆը - իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, Մարբուրգի Ֆիլիպսի անվան համալսարանի պատվավոր պրոֆեսոր, Հիմնարար իրավունքների Եվրոպական միության խարտիայի ազգային փորձագետ (Վիեննա), Դաշնային սոցիալական դատարանի նախկին դատավոր:
Նշենք, որ այս բարեփոխումներն իրականացվում են Գլխավոր դատախազության կողմից հայտարարված «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի միջազգայնացման գործընթացի համատեքստում:

Утвержден состав редакционной коллегии периодического издания "Законность" из всемирно известных юристов
Приказом Генерального прокурора РА от 29 декабря утвержден состав редколлегии научно- практического журнала "Законность".
В функции совета входят разработка направлений развития периодического издания, соответствие публикуемых научных статей международным стандартам, а также координация работ, направленных на включение в международные известные базы данных.
Председателем совета научно- практического журнала "Законность" назначена заместитель Генерального прокурора, кандидат юридических наук, доцент кафедры конституционного права ЕГУ Анаит Манасян.
В состав коллегии включены:
• Артур Гамбарян - доктор юридических наук, профессор, заведующий кафедрой теории права и конституционного права Института права и политики Армяно-Российского университета.
• Ханна Сухоцкая – доктор юридических наук, профессор, почетный президент Европейской комиссии «Демократия через право» Совета Европы (Венецианская комиссия), заведующая кафедрой конституционного права Университета имени Адама Мицкевича в Познани, бывший премьер-министр Польши.
• Янис Плепс – доктор юридических наук, доцент кафедры теории и истории права юридического факультета Латвийского университета, судья Верховного суда Латвии.
• Роман Мельник – доктор юридических наук, профессор Высшей школы права Университета KAZGUU имени Нарикбаева М.С.
• Леонид Головко – доктор юридических наук, профессор, заведующий кафедрой уголовного судопроизводства, юстиции и прокурорского надзора юридического факультета Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова.
• Игорь Кравец - доктор юридических наук, профессор, заведующий кафедрой государственно-правовой теории и истории и конституционного права Новосибирского государственного университета.
• Норберт Бернсдорф – доктор юридических наук, почетный профессор Марбургского университета имени Филиппа, национальный эксперт Хартии Европейского Союза об основных правах (Вена), бывший судья Федерального социального суда.
Отметим, что данные реформы осуществляются в контексте объявленного Генеральной прокуратурой процесса интернационализации научно- практического журнала "Законность".