Ամփոփվել են պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի աշխատանքները
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Պողոսյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել քրեական գործերով մինչդատական վարույթի փուլում պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի ամփոփիչ հանդիպումը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ դատախազության, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի, Ֆինանսների նախարարության, Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչները:
Աշխատանքային խմբին են ներկայացվել առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ շահագրգիռ գերատեսչություններից ստացված կարծիքները, դրանց ամփոփման արդյունքում կազմված վերջնական նախագծերի հիմնական կարգավորումները:
Ամփոփվել է նաև նախաքննական մարմնի դեպոզիտ հաշիվներում առկա միջոցների վերաբերյալ քանակական տվյալները:
Հանդիպման արդյունքներով, հիմք ընդունելով ՀՀ վարչապետի 2021 թվականի հունվարի 19-ի N 40-Ա որոշման 3-րդ կետը, աշխատանքային խմբի ղեկավար, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Պողոսյանի կողմից հանձնարարվել է կազմել պետությանը կամ համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնված գումարի հաշվառման, դրա տնօրինման ոլորտում ծագած խնդիրների կանոնակարգման նպատակով իրավական կարգավորումների վերանայման և դրանց գործնական կիրառման լուծումներով համակարգի վերաբերյալ եզրակացություն, որը առաջարկվող օրենսդրական կարգավորումների հետ մեկտեղ ներկայացվելու է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ:

The arrangements of the interdepartmental working group on damages caused to the state and communities have been summarized
The conclusive meeting of the interdepartmental working group on the issues of the restoration of the damage caused to the state and communities in phase of pre-trial proceedings took place under the chair of the Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia Artur Poghosyan.
The representatives of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia, Anticorruption Committee, Investigation Department of the National Security Service, Ministry of Finance and State Revenue Committee have participated in the meeting.
The opinions from the interested institutions about the suggested legislative changes, the main regulations of the final drafts formed in the result of their conclusion have been presented to the working group.
The quantitative data about the available funds in the deposit accounts of the preliminary investigation body have also been concluded.
At the results of the meeting, in accordance with the 3rd provision of the 40-A decision of January 19th, 2021 of the Prime Minister of the Republic of Armenia, the Deputy Prosecutor General Artur Poghosyan to submit a conclusion on the accounting of the restored amount of the damage caused to the State and communities, the system of revision of legal regulations and their practical application with solutions in the aim of regulating the problems arisen in the sphere of its disposal, which will be presented to the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia together with the recommended legislative regulations.