Ամփոփվել են պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի աշխատանքները
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Պողոսյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել քրեական գործերով մինչդատական վարույթի փուլում պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի ամփոփիչ հանդիպումը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ դատախազության, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի, Ֆինանսների նախարարության, Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչները:
Աշխատանքային խմբին են ներկայացվել առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ շահագրգիռ գերատեսչություններից ստացված կարծիքները, դրանց ամփոփման արդյունքում կազմված վերջնական նախագծերի հիմնական կարգավորումները:
Ամփոփվել է նաև նախաքննական մարմնի դեպոզիտ հաշիվներում առկա միջոցների վերաբերյալ քանակական տվյալները:
Հանդիպման արդյունքներով, հիմք ընդունելով ՀՀ վարչապետի 2021 թվականի հունվարի 19-ի N 40-Ա որոշման 3-րդ կետը, աշխատանքային խմբի ղեկավար, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Պողոսյանի կողմից հանձնարարվել է կազմել պետությանը կամ համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնված գումարի հաշվառման, դրա տնօրինման ոլորտում ծագած խնդիրների կանոնակարգման նպատակով իրավական կարգավորումների վերանայման և դրանց գործնական կիրառման լուծումներով համակարգի վերաբերյալ եզրակացություն, որը առաջարկվող օրենսդրական կարգավորումների հետ մեկտեղ ներկայացվելու է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ:

Подведены итоги работы межведомственной рабочей группы по возмещению ущерба, причиненного государству и общинам
Сегодня под председательством заместителя генерального прокурора РА Артура Погосяна состоялась итоговая встреча межведомственной рабочей группы по возмещению ущерба, причиненного государству и общинам по уголовным делам.
Во встрече приняли участие представители Прокуратуры РА, Антикоррупционного комитета, Следственного департамента Службы национальной безопасности, Министерства финансов, Комитета государственных доходов.
Рабочей группе были представлены полученные от заинтересованных ведомств мнения относительно предложенных законодательных изменений, основные регулирования окончательных проектов, составленных в результате их обобщения.
Также были обобщены количественные данные о денежных средствах, имеющихся на депозитных счетах органа предварительного следствия.
Руководитель рабочей группы, заместитель генерального прокурора РА Артур Погосян, взяв за основу пункт 3 постановления премьер-министра РА N 40-А от 19 января 2021 года, поручил подготовить заключение об учете возмещенной суммы ущерба, причиненного государству или общинам, пересмотре правовых регулирований проблем, возникших в сфере распоряжения ими, и о системе решений их практического применения, что вместе с предлагаемыми законодательными регулированиями будет представлено в аппарат Премьер-министра РА.