Գլխավոր դատախազը «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ է նշանակել Դատախազության տարածքային ստորաբաժանման ղեկավարի նկատմամբ
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ի հրամանով՝ ՀՀ դատախազության տարածքային ստորաբաժանման ղեկավարի նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ:
Տույժի նշանակմանը նախորդած կարգապահական վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ Դատախազության տարածքային ստորաբաժանման ղեկավարը N քրեական գործը հարուցելուց հետո, քննիչի կողմից շուրջ 5 ամիս որևէ քննչական և վարութային գործողություններ չկատարելու պայմաններում, գործուն միջոցներ չի ձեռնարկել դատախազական հսկողությունը պատշաճ իրականացնելու համար, այդ կապակցությամբ որևէ դատախազական ակտ չի կայացրել:
Արդյունքում, քրեական գործով (վարույթով) նախաքննություն չի կատարվել, ողջամիտ ժամկետում չեն ձեռնարկվել օրենքով նախատեսված անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ գործի հանգամանքների լրիվ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ հետազոտման, ինչպես նաև նախաքննությունը ողջամիտ ժամկետում ավարտելու համար։
Բացի այդ, Դատախազության տարածքային ստորաբաժանման ղեկավարը, իրավական հիմքերի բացակայության պայմաններում, առանց որոշում կայացնելու, ստանձնել է նույն քրեական գործով մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողությունը և որոշում կայացրել նախաքննության ժամկետը երկարացնելու՝ քննիչի միջնորդությունը բավարարելու մասին:
Իր և մեկ այլ քրեական գործով տուժողների և մեղադրյալի (ամբաստանյալի) միջև հեռավոր ազգակցական կապի առկայությամբ պայմանավորված՝ դատարանում իրեն բացարկ ներկայացված լինելու պայմաններում, դատախազն ինքնաբացարկ չի հայտնել, և, մինչև վերոնշյալ հիմնավորմամբ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշմամբ վարույթից հեռացվելը, շարունակել է քրեական գործով իրականացնել մեղադրողի պարտականությունները՝ կասկածի տակ դնելով գործի արդարացի քննության սկզբունքի պահպանումը:
Այս կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ընդգծվել է, որ դատախազի անկողմնակալության վերաբերյալ «անաչառ դիտորդի» մոտ կարող է կասկած առաջանալ ոչ թե գործով տուժողների և մեղադրյալի հետ դատախազի ունեցած հեռավոր ազգակցական կապի, այլ այդ պայմաններում վերոնշյալ քրեական գործով թույլ տրված խախտումների և ձգձգումների առկայության պատճառով. կասկած է առաջացնում նշված հանգամանքների՝ խախտումներ, ձգձգումներ, ազգակցական կապ, համակցությունը, այլ ոչ թե ինքնին ազգակցական կապը:

A disciplinary Penalty “Reprimand” was imposed against the Head of territorial division of the Prosecutor’s office
A disciplinary Penalty “Reprimand” was imposed against the Head of territorial division of the Prosecutor’s Office by the order of Anna Vardapetyan, Prosecutor General, dated the 23rd of December, 2023.
After initiating the criminal case N, the Head of the territorial division did not take effective measures to properly implement the prosecutor's supervision, despite the fact that the investigator did not perform any investigative and administrative actions for about 5 months.
As a result, preliminary investigation was not conducted in the frameworks of the criminal case (proceeding), not all the necessary measures, stipulated by the law, were taken within a reasonable period.
Besides, the Head of the territorial division of the Prosecutor's Office, in the absence of legal grounds, made a decision on extending the preliminary investigation’s period in order to satisfy the motion of the investigator.
Due to the existence of a distant family relationship between him (the prosecutor) and the victims of another criminal case and the accused (defendant), the prosecutor did not submit recusal and continued to perform the duties of the accuser within the framework of the criminal case until he was removed from the proceedings.
Suspicion is caused by the combination of the following circumstances: violations, delays, consanguinity, but not the kinship itself.