Պայմանագրային զինծառայողը օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակցի կողմից հավաքագրվել և 93 հազար 250 դրամի դիմաց փոխանցել է պետական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ
ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայողը՝ ավագ սերժանտի զինվորական կոչումով, 2022 թվականի հունվարին, «Օդնոկլասնիկի» սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթացել է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակցի հետ, ապա հավաքագրվել է վերջինի կողմից և համացանցային «Վոթսափ» հավելվածի միջոցով 2022 թվականի հունվարից մինչև 2022 թվականի հունիսն ընկած ժամանակահատվածում կապի մեջ է գտնվել ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների վերը նշված ներկայացուցչի հետ:
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում իրականացված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ այդ ընթացքում պայմանագրային զինծառայողը օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակցից ընդունել է վարձատրության դիմաց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, տարածքային անձեռնմխելիությանը և արտաքին անվտանգությանն ի վնաս օգտագործելու համար ծառայության բերումով իրեն հայտնի պետական, ծառայողական գաղտնիք հանդիսացող, ինչպես նաև ռազմական բնույթի այլ տեղեկություններ հավաքելու և հանձնելու վերաբերյալ առաջարկը:
Նույն ժամանակահատվածում, նշված պայմանագրային զինծառայողը, հանձնելու նպատակով հավաքել և համացանցային կապի ընթացքում 2022 թվականի ապրիլին ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների աշխատակցին է հանձնել պետական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ: Մասնավերապես՝ փոխանցել է իր ծառայության զորամասի պահպանության տեղամասում գտնվող N մարտական հենակետի՝ համացանցային տեղորոշման հնարավորություն ընձեռող ծրագրի կիրառմամբ կատարված և հենակետի տեղակայման հստակ կոորդինատները բացահայտող լուսանկարը, մարտական հենակետերի միջդիրքային հեռավորության վերաբերյալ ձեռագիր սխեման, որոնց դիմաց՝ որպես վարձատրություն, համապատասխանաբար՝ 24 հազար և 21 հազար 250 դրամ գումար:
Բացի այդ, 2022 թվականի մայիսի 17-20-ն ընկած ժամանակահատվածում, ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների վերը նշված ներկայացուցչի հանձնարարությամբ հավաքել և նրան է հանձնել պետական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ՝ իր ծառայության զորամասի պահպանության շրջանում գտնվող մարտական դիրքերի անվանումների, գծալարային կապի անցկացման ուղիների, գումարտակի հրամանատարական դիտակետի տեղակայման, միջդիրքային հեռավորությունների և դրանց կահավորվածության վերաբերյալ տեղեկություններ պարունակող «Կապի կազմակերպման սխեմա»-ն, որի դիմաց որպես վարձատրություն ստացել է 48 հազար դրամ:
Այսպիսով, նշված պայմանագրային զինծառայողը հնարավորություն է ստացել չբացահայտելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների օգտին աշխատելու փաստը՝ հավաքել և վարձատրության դիմաց վերջիններիս հանձնել է պետական, ծառայողական գաղտնիք կազմող, ռազմական բնագավառի այլ տեղեկություններ հանդիսացող տվյալներ, որով հակառակորդին ընձեռել է իրական հնարավորություն՝ հավանական մարտական գործողությունների պլանավորման ընթացքում կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, որոշել տարբեր հատվածներում իր կողմից խնդիրների կատարմանն ընդգրկվող ուժերի և միջոցների քանակը, տեղակայումները, ինչպես նաև կանխորոշել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի զորամասերից մեկի կողմից իր առջև դրված մարտական խնդիրների բնույթը, իրականացվելիք խնդիրների հնարավոր ծավալները: Արդյունքում խոչընդոտել է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների առջև դրված խնդիրների պատշաճ իրականացմանը՝ այդ կերպ լրտեսության, ռազմական բնագավառում պետական և ծառայողական գաղտնիքի շարքին դասվող տեղեկություններ հավաքելու և հանձնելու, ինչպես նաև թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար օտարերկրյա կազմակերպության ներկայացուցչին այլ օգնություն ցույց տալու եղանակներով ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության կատարել է պետական դավաճանություն:
Նշված հանցանքը կատարելու համար հսկող դատախազը որոշում է կայացրել պայմանագրային զինծառայողի նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին: Նրան մեղադրանք է ներկայացվել. Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ՝ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է և 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին հսկող դատախազի որոշմամբ հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, քրեական վարույթի նյութերը հանձնվել են Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:

Военнослужащий контрактной службы был завербован сотрудником иностранных спецслужб и передал сведения, составляющие государственную тайну, за сумму 93 тысячи 250 драм
В январе 2022 года военнослужащий контрактной службы воинской части N МО РА в воинском звании старший сержант через социальную сеть «Однокласник» познакомился с сотрудником иностранных спецслужб, после чего был завербован последним и через интернет-приложение «WhatsApp» с января 2022 года по июнь 2022 года поддерживал связь с вышеупомянутым представителем азербайджанских спецслужб.
В ходе предварительного следствия, проведенного в следственном управлении СНБ, были выявлены фактические данные о том, что за это время военнослужащий контрактной службы за вознаграждение принял от сотрудника иностранных спецслужб предложение о сборе и доставке сведений о государственной, служебной тайне, а также иных сведений военного характера, известных ему по службе, для использования в ущерб суверенитету, территориальной целостности и внешней безопасности Республики Армения.
В тот же период упомянутый военнослужащий контрактной службы в апреле 2022 года собрал информацию, составляющую государственную тайну, и через интернет- связь передал сотруднику азербайджанских спецслужб. В частности, он передал фотографию военной базы N, расположенной в зоне охраны его воинской части, сделанную с помощью программы, позволяющей определять местонахождение в Интернете, и раскрывающую точные координаты расположения базы, рукописную схему на межпозиционную дистанцию военных баз, за ​​что в награду получил 24 тыс. и 21 тыс. 250 драм соответственно.
Кроме того, в период с 17 по 20 мая 2022 года по заданию вышеупомянутого представителя спецслужб Азербайджана собрал и передал ему сведения, составляющие государственную тайну: названия боевых позиций в охране района его служебной воинской части, пути проводной связи, расположение командного пункта батальона, «Схему организации связи», содержащую информацию о междисциплинарных расстояниях и их оборудовании, за что он получил 48.000 драм в качестве вознаграждения.
Таким образом, указанный военнослужащий контрактной службы получил возможность, не разглашая факта работы на иностранные спецслужбы, собирать и за плату передавать последним сведения, составляющие государственную, служебную тайну, иные сведения в военной сфере, с которыми он обеспечивали противнику реальную возможность проведения возможных боевых действий при планировании сил и точном расчете средств, определять численность сил и средств, привлекаемых к выполнению задач на разных направлениях, их дислокацию, а также предопределять характер боевых задач, поставленных перед ним одним Вооруженными силами Республики Армения, возможный объем решаемых задач. В результате это препятствовало надлежащему выполнению задач, поставленных перед подразделениями ВС РА, таким образом, собирая и передавая сведения, отнесенные к государственной и служебной тайне в области шпионажа, а также оказывая иное содействие представителю иностранной организации для осуществления враждебной деятельности в ущерб территориальной целостности Республики Армения и внешней безопасности, совершил государственную измену.
За совершение указанного преступления надзирающий прокурор вынес постановление о возбуждении в отношении военнослужащего контрактной службы публичного уголовного преследования по части 1 статьи 299 Уголовного кодекса РА, принятого 18 апреля 2003 года. Ему предъявлено обвинение по решению Суда первой инстанции города Еревана, в качестве меры пресечения применено заключение под стражу.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено, и 22 декабря 2022 года постановлением надзирающего прокурора обвинительное заключение было утверждено, материалы уголовного дела переданы в Суд первой инстанции общей юрисдикции Тавушской области.