Գլխավոր դատախազությունը հայտարարում է «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի միջազգայնացման գործընթացի մեկնարկի մասին
Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը նախաձեռնել է «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի բարեփոխումների աշխատանքներ՝ ուղղված տպագրվող հոդվածին ներկայացվող պահանջների և պարբերականի քաղաքականության փոփոխմանը, ինչպես նաև պարբերականը միջազգային հայտնի շտեմարանների չափանիշներին համապատասխանեցնելուն:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Անահիտ Մանասյանի համակարգմամբ, բարեփոխումներն ընթանում են մի քանի ուղղություններով՝ կանոնադրություն, խմբագրական խորհրդի կազմ, հոդվածներին ներկայացվող չափանիշներ, տպագրման թույլատրվող հոդվածների գիտականություն, տպագրման ժամանակացույց և պարբերականություն, պարտադիր և գաղտնի գրախոսության ինստիտուտ և այլն:
Այսուհետև, «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի խմբագրական խորհրդի անդամ կարող են դառնալ միջազգային չափանիշներին համապատասխանող շտեմարաններում տպագրված հոդվածներ և առնվազն իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի աստիճան ունեցող մասնագետները:
Հիմք ընդունելով միջազգային լավագույն փորձը՝ քայլեր են ձեռնարկվում ընդլայնելու խմբագրական խորհրդի անդամների աշխարհագրությունը՝ կազմում ներառելով օտարերկրացի իրավաբան-գիտնականների:
Խմբագրական խորհրդի կազմում ընդգրկվելու համար արդեն իսկ իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել միջազգային հեղինակություն ունեցող մի շարք իրավաբաններ:
Դատախազությունն առաջիկայում կհրապարակի խմբագրական խորհրդի կազմը:
Հաշվի առնելով հոդվածներին ներկայացվող չափանիշների փոփոխությունը, ինչպես նաև պարտադիր գրախոսման ինստիտուտի ներդնումը՝ «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականն այսուհետ կհրապարակվի տարին երկու անգամ:

Генеральная прокуратура сообщает о запуске процесса интернационализации научно- практического журнала «Законность»
Прокуратура Республики Армения инициировала работы по реформированию научно- практического издания «Законность», направленные на изменение требований к публикуемой статье и политики издания, а также приведение издания в соответствие стандартам всемирно известных баз данных.
Координацией заместителя генерального прокурора Анаит Манасян реформы идут по нескольким направлениям: устав, состав редакционной коллегии, стандарты, предъявляемые к статьям, научность статей, допущенных к печати, график и периодичность печати, институт обязательного и секретного рецензирования и т.д.
Отныне членами редакционной коллегии научно- практического издания «Законность» могут стать специалисты, имеющие степень не ниже кандидата юридических наук, и опубликованные в базах данных статьи, соответствующие международным стандартам.
На основе передового международного опыта предпринимаются шаги по расширению географии членов редакционной коллегии, включая в состав иностранных юристов-ученых.
Ряд юристов с международной репутацией уже изъявили желание войти в состав редколлегии.
Прокуратура в ближайшее время опубликует состав редакционной коллегии.
С учетом изменения стандартов, предъявляемых к статьям, а также введения института обязательного рецензирования научно-практическое издание «Законность» отныне будет издаваться два раза в год.