Փողերի լվացում և մշակույթի անշարժ հուշարձանի վնասում. Գյումրի համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Ղ.-ն հանցավոր ճանապարհով հողամասեր է օրինականացրել է
Վ.Ղ.-ն, 1999 թվականի նոյեմբերի 24-ից մինչև 2012 թվականը, լինելով Գյումրու քաղաքային համայնքի ղեկավար, հանցավոր ճանապարհով օրինականացրել է Գյումրի քաղաքում գտնվող տասնհինգ հողամասեր, ինչպես նաև վնասել պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձան հանդիսացող շինություն:
Մասնավորապես, Վ.Ղ.-ն, հանցավոր ճանապարհով օրինականացրել է Գյումրի քաղաքի կենտրոնական զբոսայգու տարածքում գտնվող հինգ միավոր հողամաս՝ ընդհանուր 0.48743 հա մակերեսով:
Գյումրու քաղաքային համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Ղ.-ն հանցավոր ճանապարհով օրինականացրել է նաև պետական սեփականություն հանդիսացող 655.0 քմ մակերեսով հողամաս, նախկին զինվորական սովխոզի 2 միավոր հողամաս՝ ընդհանուր 610.0 քմ մակերեսով, պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձան համարվող շինությունը և համայնքային սեփականություն հանդիսացող 930.0 քմ մակերեսով հողամասը:
Նշված անշարժ գույքերի մի մասը, Գյումրու քաղաքային համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Ղ.-ն, օտարել է ինքն իրեն, մի մասը՝ «Անբերդ» ՍՊԸ-ին, որի հավասարաչափ բաժնետերեր են հանդիսացել Վ.Ղ.-ն և իր եղբայրը` Գ.Ղ.-ն, իսկ մյուս մասն էլ Վ.Ղ.-ի կողմից ուղղակի վաճառքով 2006 թվականին օտարվել է իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող, Վ.Ղ.-ի ընտանիքին պատկանող Ալեքսանդրապոլ հյուրանոցի տնօրեն Ա.Մ.-ին: Ա.Մ.-ն 2009 թվականին նշված հողամասն առուվաճառքի պայմանագրով օտարել է Հ.Գ.-ին, Հ.Գ.-ն 2013 թվականին անհատույց օգտագործման պայմանագրով նշված հողամասը հանձնել է Վ.Ղ.-ին, այնուհետև՝ 2014 թվականին, Հ.Գ.-ն նշված հողամասը նվիրատվությամբ փոխանցել է Վ.Ղ.-ի մտերիմ Ս.Զ.ին, որն էլ 2017 թվականին, նվիրատվության պայմանագրով, տվյալ հողամասը փոխանցել է Վ.Ղ.ի որդուն` Ս.Ղ.-ին:
Նաև փաստական տվյալ է ձեռք բերվել, որ Վ.Ղ.-ի կողմից վնասվել է պատմության և մշակույթի հուշարձանը:
Հաշվի առնելով, որ արձանագրված փաստերը վկայում են եկամուտներն օրինականացնելու (փողերի լվացում) և մշակույթի անշարժ հուշարձանը վնասելու առերևույթ դեպքերի մասին, Քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ (2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, որը համապատասխանում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետին և 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը համապատասխանում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի 1-ին մասին):
Հսկող դատախազի որոշմամբ 2022 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Վ.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. մեղադրանք ներկայացնելու և խափանման միջոց ընտրելու համար որոշումն ուղարկվել է Քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչություն:

Отмывание денег и порча недвижимого памятника культуры. Бывший глава общины Гюмри В.Г. преступным путем легализовал земельные участки
С 24 ноября 1999 года по 2012 год В.К., являясь главой городской общины Гюмри, преступным путем узаконил пятнадцать земельных участков в городе Гюмри, а также нанес ущерб строению, являющемуся недвижимым памятником истории и культуры.
В частности, В.Г. преступным путем легализовал пять земельных участков, расположенных в центральной парковой зоне города Гюмри, общей площадью 0,48743 га.
Бывший глава городской общины Гюмри В.Г. также преступным путем легализовал земельный участок государственной собственности площадью 655,0 кв.м, 2 единицы земли, принадлежащие бывшему военному совхозу общей площадью 610,0 кв.м. , строение, признанное недвижимым памятником истории и культуры, и земельный участок, являющийся общинной собственностью, площадью 930,0 кв.м.,
Бывший глава городской общины Гюмри В.Г. отчуждал себе часть указанной недвижимости, а другую часть - ООО "Анберд", равными акционерами которого являлись В.Г. и его брат Г.Г., а другая часть в 2006г. была продана директору принадлежащей его семье гостиницы «Александраполь» А.М., состоящему с ним в близких отношениях.
Также были получены фактические данные о том, что В.Г. был поврежден памятник истории и культуры.
Принимая во внимание, что зафиксированные факты свидетельствуют о явных случаях легализации доходов в крупных размерах (отмывании денег) и порчи недвижимого памятника культуры, в Ширакском областном следственном управлении Следственного комитета было инициировано уголовное производство (по пункту 3 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса РА от 18 апреля 2003 года, что соответствует пункту 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса, вступившего в силу 1 июля 2022 года, и по части 1 статьи 264 Уголовного кодекса РА от 18 апреля 2003 года, что соответствует части 1 статьи 301 Уголовного кодекс РА, вступившего в силу 1-го июля 2022 года).
Постановлением надзирающего прокурора от 19 декабря 2022 года в отношении В.Г. было возбуждено публичное уголовное преследование: постановление направлено в Ширакское областное следственное управление Следственного комитета РА для предъявления обвинения и избрания меры пресечения.