Հանրային քրեական հետապնդում՝ «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա» իրավաբանական անձանց միության նախկին նախագահ Ռ.Հ.-ի նկատմամբ
Ռ.Հ.-ն, 2002-2018 թվականների ընթացքում զբաղեցնելով «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա» իրավաբանական անձանց միության (այսուհետ՝ Միություն) նախագահի պաշտոնը, Աճառյան փողոցի 35/31 հասցեի հողամասերը Միության համար իբր ոչ նպատակահարմար համարելու հիմքով՝ կամովին հրաժարվելու միջոցով, տրամադրել է Երևանի քաղաքապետարանին:
Միությունը զրկվել է տվյալ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքից, որից հետո Ռ.Հ.-ն շարունակելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ դրդել է Երևանի քաղաքապետարանի գույքը տնօրինելու իրավասություն ունեցող, դեռևս քննությամբ չպարզված պաշտոնատար անձանց՝ պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու եղանակով, Աճառյան փողոցի երեք հողամասերը հրապարակային ձևական աճուրդների միջոցով օտարել իր հետ փոխկապակցված անձանց՝ Երևանի քաղաքապետարանին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս, ինչպես նաև օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված վերոնշյալ հողամասերը:
Մասնավորապես, Երևանի քաղաքապետի՝ 2002 թվականի սեպտեմբերի 9-ի որոշմամբ՝ Աճառյան փողոցին հարող տարածքում՝ ֆուտբոլի մանկապատանեկան դպրոց հիմնադրելու նպատակով, Միությանն անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրվել է ընդհանուր 14,0 հա հողատարածք: Սակայն, Ռ.Հ.-ն, օժտված լինելով Միության շահերը ներկայացնելու, պայմանագրեր կնքելու և լիազորագրեր տալու իրավասություններով, սեփականության իրավունքով Միությանը պատկանող՝ Աճառյան փողոցի 35/31 հասցեում գտնվող ընդհանուր 14 հա հողակտորից 0.3026 հա և 2.39295 հա (ընդհանուր՝ 26.955,5 քմ) հողակտորները, իր սեփականությունը դարձնելու նպատակով, 2014 թվականի նոյեմբերի 25-ին դիմում է ներկայացրել Երևանի քաղաքապետին և Միության անունից կամովին հրաժարվել է նշված հողակտորներից, իբր շինարարական աշխատանքների իրականացումը ոչ նպատակահարմար համարելու պատճառաբանությամբ։
Երևանի քաղաքապետի որոշումով՝ 26.955,5 քմ մակերեսով հողակտորը ճանաչվել է Երևան համայնքի սեփականություն և բաժանվել է 8985,35-ական քմ չափերով երեք հավասար մասերի, որոնց, որպես առանձին գույքային միավորների, համապատասխանաբար տրամադրվել են հասցեներ (Աճառյան 35/84, 35/85 և 35/86): Այնուհետև, Ռ.Հ.-ն շարունակելով հանցավոր մտադրությունը, դրդել է Երևանի քաղաքապետարանի գույքը տնօրինելու իրավասություն ունեցող, դեռևս քննությամբ չպարզված պաշտոնատար անձանց, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու եղանակով, հրապարակային ձևական աճուրդների միջոցով օտարել Աճառյան փողոցի 35/84, 35/85 և 35/86 հողամասերը իր հետ փոխկապակցված անձանց՝ Ա.Ս.-ին, Ս.Ս.-ին և Ա.Գ.-ին:
Արդյունքում, 2015 թվականի հունվարի 26-ին կնքված պայմանագրերով 454 մլն 820 հազար դրամ շուկայական արժեք ունեցող Աճառյան 35/84, 35/85 և 35/86 հողամասերը ընդամենը 169 մլն 820 հազար 910 դրամով օտարվել են Ռ.Հ.-ի հետ փոխկապակցված վերոնշյալ անձանց: Արդյունքում, Երևանի քաղաքապետարանին պատճառելով 284 մլն 999 հազար 90 դրամի վնաս:
Այնուհետև, Ռ.Հ.-ն, հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի ձեռքբերումը լեգիտիմացնելու և իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով, ձևական պայմանագրեր կնքելու և օրինական ճանապարհով գույքերի ձեռքբերման պատրանք ստեղծելու միջոցով, օրինականացրել է Աճառյան 35/84, 35/85 և 35/86 հասցեներում գտնվող, առանձնապես խոշոր չափերի, ընդհանուր՝ 161 մլն 733 հազար դրամ կադաստրային արժեքով 8985,35-ական քմ չափերով 3 գույքերը՝ նախնական համաձայնության գալով իր հետ փոխկապակցված Ա.Ս.-ի, Ս.Ս.-ի և Ա.Գ.-ի հետ: 2015 թվականի հունվարի 26-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագրերով վերոնշյալ հողամասերն օտարվել են աճուրդներում հաղթող ճանաչված Ա.Ս.-ին, Ս.Ս.-ին և Ա.Գ.-ին: Դրանից 2 ամիս անց՝ 2015 թվականի մարտի 15-ին կնքված անշարժ գույքի նվիրատվության պայմանագրերով 35/85 և 35/86 հասցեների հողակտորները Ա.Գ.-ի և Ս.Ս.-ի կողմից օտարվել են թիվ 35/84 հողակտորը ձեռք բերած անձին՝ Ա.Ս.-ին, որից հետո Երևանի քաղաքապետի՝ 2015 թվականի մարտի 26-ի թիվ 880-Ա որոշումով Աճառյան փողոցի 35/84, 35/85 և 35/86 հասցեներում գտնվող ընդհանուր՝ 26.955,5 քմ մակերեսով հողամասին կրկին տրվել է մեկ՝ Աճառյան փողոց 35/84 հասցեն:
Այնուհետև, Ա.Ս.-ն հողատարածքից 6.955,5 քմ մակերեսով հողատարածքը 2015 թվականի ապրիլի 17-ի նվիրատվության պայմանագրով օտարել է Ռ.Հ.-ի որդուն՝ Ռ.Հ.-ին, իսկ վերջինս իր հերթին ստացված հողատարածքից 2.023 քմ 2016 թվականի դեկտեմբերի 28-ին նվիրատվության պայմանագրով օտարել է քրոջը՝ Լ.Հ.-ին։ Բացի այդ, Ա.Ս.-ն հողատարածքից 3.000-ական քմ մակերեսներով 2 և 14.000 քմ մակերեսներով հողատարածքները՝ համապատասխանաբար 2015 թվականի մայիսի 20-ի, նույն թվականի հունիսի 11-ի և 2016 թվականի հուլիսի 8-ի նվիրատվության պայմանագրերով, օտարել է Ֆեդերացիայի նախագահի հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող Կ.Հ.-ին, Գ.Ս.-ին և Օ.Մ.-ի որդուն՝ Ռ.Մ.-ին։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ հսկող դատախազի կողմից դեկտեմբերի 14-ին որոշում է կայացվել Ռ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում. մեղադրանք ներկայացնելու համար որոշումն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե:

Публичное уголовное преследование в отношении бывшего председателя Союза юридических лиц «Федерация футбола Армении» Р.А.
В течение 2002-2018гг. Р.А., занимая должность председателя Союза юридических лиц «Федерация футбола Армении» (далее- Союз), путем добровольного отказа предоставил мэрии Еревана земельные участки по адресу ул. Ачаряна 35/31 якобы на основании признания их нецелесообразными для Союза.
Союз лишился права собственности на данное имущество, после чего Р.А., продолжая реализацию своего преступного умысла, склонил должностных лиц, неустановленных пока следствием, обладающих правомочием распоряжения имуществом мэрии Еревана, путем использования служебного положения вопреки интересам службы, при помощи публичных формальных аукционов произвести отчуждение трех земельных участков в пользу взаимосвязанных с ним лиц, причинив Мэрии имущественный ущерб в особо крупном размере, а также узаконил вышеуказанные земельные участки, полученные преступным путем.
В частности, решением мэра Еревана от 9 сентября 2002 года с целью основания на территории, прилегающей к улице Ачаряна, детско-юношеской футбольной школы Союзу выделили 14,0 га в безвозмездное пользование. Однако наделенный полномочиями представлять интересы Союза, заключать соглашения и выдавать доверенности, 25 ноября 2014 года Р.А. с целью сделать своей собственностью участки в 0.3026 и 2.39295 га (всего 26.955,5 кв.м.) принадлежащего Союзу земельного участка в 14 га подал заявление в мэрию Еревана и от имени Союза добровольно отказался от упомянутых земель на основании того, что проведение строительных работ якобы сочтено нецелесообразным.
Решением мэра земельный участок общей площадью 26.955,5 кв.м. был признан собственностью общины Ереван и поделен на три равные части (по 8985,35 кв.м.), которым в качестве отдельной имущественной единицы были предоставлены адреса. Затем Р.А., продолжая реализацию преступного умысла, склонил еще неустановленных следствием должностных лиц, обладающих правомочием распоряжения имуществом мэрии Еревана, путем использования служебного положения вопреки интересам службы, при помощи публичных формальных аукционов к реализации процесса отчуждения трех земельных участков в пользу взаимосвязанных с ним лиц- А.С., С.С. и А.Г.
В результате, в рамках заключенных 26 января 2015 года договоров земельные участки по адресу ул. Ачаряна 35/84, 35/85 и 35/86 (рыночная стоимость 454 млн. 820 тыс. драм) были проданы упомянутым выше лицам всего за 169 млн. 820 тыс. 910 драм. В результате Мэрии Еревана был причинен ущерб на сумму 284 млн. 999 тыс. 90 драмов.
Затем с тем, чтобы легитимировать приобретение полученного преступным путем имущества и скрыть его принадлежность, путем заключения формальных договоров и создания иллюзии приобретения имущества законным путем, он узнаконил 3 единицы общей стоимостью 161 млн. 733 тыс. драм, достигнув предварительной договоренности со взаимосвязанными с ним лицами.
Договорами купли-продажи от 26 января 2015 года земельные участки были отчуждены в пользу признанных победителями торгов А.С., С.С. и А.Г. Через два месяца после этого в рамках договоров дарения участки по адресам 35/85 и 35/86 были проданы А.С. — лицу, купившему и третий участок. Затем решением мэра N880-А от 26 марта 2015 года земельный участок общей площадью 26.955,5 кв.м. снова получил единый адрес — ул. Ачаряна 35/84.
А после А.С. в рамках договора дарения от 17 апреля 2015г. передал земельный участок площадью 6.955,5 кв.м. сыну Р.А., а последний, в свою очередь, произвел отчуждение в пользу сестры Л.А. Кроме того, два земельных участка площадью 3000 кв.м. и участок в 14 000 кв.м. А.С. по договору дарения передал лицам, находящимся в близких отношениях с президентом Федерации- К.А., Г.С. и сыну О.М.- Р.М.
На основании фактических данных, собранных в ходе уголовного производства, расследованного в Антикоррупционном комитете РА, 14-го декабря надзирающим прокурором было вынесено постановление о возбуждении в отношении Р.А. публичного уголовного преследования: для предъявления обвинения постановление было направлено в Антикоррупционный комитет.