Գլխավոր դատախազի տեղակալը մասնակցել է «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում - II փուլ» ծրագրի փակմանը
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Անահիտ Մանասյանը դեկտեմբերի 13-ին մասնակցել է Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի կողմից իրականացվող «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում - II փուլ» ծրագրի փակման արարողությանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը, արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Լեյլա Ժդանովան, այլք:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Մանասյանը բարձր է գնահատել Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի գործունեությունը՝ առանձնահատուկ կարևորելով ԵԽ գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերի դերակատարությունը իրավունքի գերակայության ապահովման գործում:
Անահիտ Մանասյանի խոսքով՝ Ծրագրի իրականացումը նպաստում է նաև Զինված ուժերում կանանց ներգրավվածության ընդլայնմանը՝ միտված երկրում ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության առավել ամրապնդմանը:
Իր ելույթում Անահիտ Մանասյանն անդրադարձել է նաև Գլխավոր դատախազության և Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի հետ առկա համագործակցությանը, ներկայացրել է հետագա համատեղ աշխատանքի ուղղությունները:
Գլխավոր դատախազի տեղակալը  կարևորել է հատկապես Զինված ուժերում մարդու իրավունքների խախտումների, մահվան և վատ վերաբերմունքի դեպքերի քննությանն առնչվող համատեղ վերլուծությունների, հետազոտությունների իրականացումն ու փորձագիտական աջակցությունը՝ ուղղված գործերի քննությունն առավել  արդյունավետ դարձնելուն: Անդրադառնալով ծրագրի շրջանակում  Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի արտահայտած դիրքորոշումների վերաբերյալ հետազոտություններին՝ Անահիտ Մանասյանը նկատել է, որ  դրանք կարևոր նշանակություն ունեն գործերի արդյունավետ քննության ամբողջ ընթացքը վերլուծելու և կատարելագործելու տեսանկյունից:
Քննարկման ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը կարևորել է նաև համատեղ միջոցառումները՝ ուղղված դատախազների մասնագիտական պատրաստման և վերապատրաստման ծրագրերի իրականացմանը՝ հատկապես միջազգային փորձի փոխանակման համատեքստում:
Ծրագրի ավարտն ազդարարող միջոցառմանը Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության Մարդու իրավունքների  թրանսվերսալ մարտահրավերների բաժնի պետը, Պաշտպանության նախարարության և ՄԻՊ ներկայացուցիչները ներկայացրել են ծրագրի արդյունքները, այնուհետև անդրադարձ է կատարվել Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների զինված ուժերում ազդարարների պաշտպանության համամետական ուսումնասիրություններին:

Заместитель генерального прокурора приняла участие в закрытии программы «Права человека и женщины в вооруженных силах Армении – этап II»
13 декабря заместитель генерального прокурора Анаит Манасян приняла участие в церемонии закрытия программы «Права человека и женщины в вооруженных силах Армении – этап II», реализуемой офисом Совета Европы в Ереване.
В мероприятии также приняли участие заместитель министра обороны РА Арман Саргсян, заместитель министра юстиции Арпине Саргсян, представитель аппарата премьер-министра по международно-правовым вопросам Егише Киракосян, заместитель руководителя офиса Совета Европы в Ереване Лейла Жданова и другие.
Заместитель генерального прокурора Манасян высоко оценила деятельность офиса Совета Европы в Ереване, подчеркнув роль реализуемых офисом СЕ программ в обеспечении верховенства права.
По словам Анаит Манасян, реализация программы также способствует расширению участия женщин в Вооруженных силах, направленному на дальнейшее укрепление демократии и законности в стране.
В своем выступлении Анаит Манасян коснулась также существующего сотрудничества между Генеральной прокуратурой и офисом Совета Европы, представила направления дальнейшей совместной работы.
Заместитель генерального прокурора подчеркнула важность осуществления совместного анализа, исследований и экспертной поддержки при расследовании дел о нарушениях прав человека, смерти и жестоком обращении в Вооруженных силах с целью повышения эффективности расследования дел. Касаясь исследования позиций, высказанных Европейским судом по правам человека в рамках программы, Анаит Манасян отметила, что они имеют большое значение с точки зрения анализа и совершенствования всего процесса эффективного рассмотрения дел.
В ходе обсуждения заместитель генерального прокурора РА также подчеркнула совместные мероприятия, направленные на реализацию программ профессиональной подготовки и обучения прокуроров, особенно в контексте обмена международным опытом.
На мероприятии, знаменующем завершение программы, руководитель отдела трансверсальных проблем в области прав человека Главного управления по правам человека и верховенству права Совета Европы, представители Министерства обороны и ЗПЧ представили результаты программы.