Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել երկու պատգամավորի հանդեպ խուլիգանական գործողություններ կատարած անձանց նկատմամբ
Գ.Բ.-ն, 2020 թվականի դեկտեմբերի 28-ին` ժամը 09:00-ից մինչև 11:30-ն ընկած ժամանակահատվածում, մասնակցելով Ազգային ժողովի բնականոն աշխատանքի խոչընդոտման նպատակով անցկացվող հավաքին, մի խումբ անձանց հետ, դիտավորությամբ, կոպիտ կերպով խախտել է հասարակական կարգը, որը զուգորդվել է բռնության գործադրմամբ:
Մասնավորապես, Գ.Բ.-ն հավկիթներով և ձնագնդիկներով, հարվածներ է հասցրել Ազգային ժողովի շենքին մոտեցող պատգամավոր Ա.Ք.-ին սպասարկող ծառայողական ավտոմեքենային, որի մեջ գտնվել է պատգամավորը: Դրանից անմիջապես հետո Գ.Բ.-ն բերման է ենթարկվել ոստիկանության Արաբկիրի բաժին:
Այնուհետև, հավաքի մի խումբ մասնակիցներ, շարունակելով խուլիգանական գործողությունները, ժամը 11:00-ի սահմաններում փակել են Դեմիրճյան փողոցի երթևեկելի հատվածը: Վերջիններիս միացած Ա.Ս.-ն և գործով չպարզված անձինք խոչընդոտել են աշխատանքի վայր ժամանող Ազգային ժողովի պատգամավոր Ս.Գ.-ի երթևեկը, հնչեցրել անպարկեշտ արտահայտություններ:
Պատգամավորը փորձել է խուսափել կոնֆլիկտից և առաջարկել բացել ճանապարհը, սակայն հավաքի մասնակիցներից չպարզված անձը Ս.Գ.-ին վիճաբանության մեջ ներքաշելու նպատակով հարվածել է նրա ավտոմեքենային: Վիճաբանություն է սկսվել պատգամավորի ու հավաքի մասնակիցների միջև, որի ընթացքում Ա.Ս.-ն և ինքնությունները չպարզված մասնակիցները, հնչեցրել են սեռական բնույթի հայհոյանքներ, հավկիթներով հարվածել Ս.Գ.-ին, քաշքշել և ձեռքերով ու ոտքերով հարվածներ հասցրել նրա մարմնի տարբեր մասերին: Ա.Ս.-ն և չպարզված անձինք, հրմշտելով և ճեղքելով խուլիգանական գործողությունները խափանող ոստիկանների կենդանի պատը՝ հետապնդել են Ս.Գ.-ին՝ շարունակելով կոպիտ կերպով խախտել հասարակական կարգը, տևական ժամանակ սեռական բնույթի հայհոյանքներ հնչեցրել, հավկիթներով հարվածել՝ պատճառելով թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող վնասվածքներ՝ ձախ բազկի ստորին երրորդականի դրսային մակերեսի, աջ արմնկային շրջանի արյունազեղումներ, ձախ այտային շրջանի փափուկ հյուսվածքների սալջարդ:
Ա.Ս.-ի և վարույթով դեռևս չպարզված անձանց խուլիգանական գործողությունները դադարել են՝ դեպքի վայրում գտնվող ոստիկանության մեծաքանակ ուժերի միջամտության արդյունքում՝ ժամը 11:20-ին՝ Ա.Ս.-ին ոստիկանության Արաբկիրի բաժին բերման ենթարկելուց հետո:
Հսկող դատախազի որոշմամբ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Գ.Բ.-ի և Ա.Ս.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում (համապատասխանաբար՝ Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ խուլիգանություն՝ մի խումբ անձանց կողմից և Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ խուլիգանություն՝ մի խումբ անձանց կողմից՝ հարվածներ հասցնելով կամ բռնի այլ գործողություններ կատարելով):

Прокуратура возбудила публичное уголовное преследование в отношении лиц, совершивших хулиганские действия в отношении двух депутатов
Г.Б., 28 декабря 2020г. с 09:00 до 11:30 участвуя в митинге, проводимом с целью воспрепятствования нормальной работе Национального Собрания с группой лиц, умышленно и грубо нарушил общественный порядок, одновременно применяя насилие.
В частности, Г.Б. нанес яйцами и снежками удары по служебному автомобилю, обслуживающему депутата А.К., в котором находился депутат. Сразу после этого Г.Б. был доставлен в Арабкирское отделение полиции.
Затем группа участников сбора, продолжая свои хулиганские действия, около 11:00 перекрыла проезжую часть улицы Демирчяна. Примкнувший к последнему А.С. и лица, не установленные по делу, препятствовали проезду депутата Национального Собрания С.Г., прибывшего на место работы, и произносили нецензурные выражения.
Депутат попытался избежать конфликта и предложил открыть дорогу, но неизвестное из участников сбора лицо ударило машину С.Г., чтобы втянуть его в ссору. Между депутатом и участниками сбора завязался спор, в ходе которого А.С. и неустановленные участники выкрикивали оскорбления сексуального характера, били С.Г. яйцами, тащили его и били по разным частям тела руками и ногами. А.С. и неустановленные лица, расталкивая и пробивая живую стену полицейских, срывавших хулиганские действия, преследовали С.Г., продолжая грубо нарушать общественный порядок, длительное время произнося оскорбления сексуального характера, нанося удары яйцами.
Хулиганские действия А.С. и неустановленных производством лиц, были прекращены в результате вмешательства полицейских сил в 11:20, после привода А.С. в Арабкирское отделение полиции.
Постановлением надзирающего прокурора от 12-го декабря 2022 года в отношении Г.Б. и А.С. было возбуждено публичное уголовное преследование (по пункту 1 части 2 статьи 297 Уголовного кодекса- хулиганство группой лиц, и по части 1 статьи 195 и по пункту 1 части 2 статьи 297 Уголовного кодекса- хулиганство группой лиц с нанесением ударов или совершением насильственных действий).