Հայաստանի Դատախազությունն ու Ռուսաստանի Դատախազության համալսարանը կխորացնեն համագործակցությունը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորած պատվիրակությունը, Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, դեկտեմբերի 9-ին եղել է նաև Ռուսաստանի Դաշնության դատախազության համալսարանում:
ՌԴ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչ Վյաչեսլավ Վլասովի և Համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Նինա Շալումովայի հետ զրույցում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի դատախազության և Համալսարանի միջև համագործակցությունը խորացնելու հեռանկարներին, դատախազների որակավորման բարձրացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի իրականացմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարում թիրախային կրթության կազմակերպման անհրաժեշտությանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը բարձր է գնահատել Համալսարանի հետ առկա համագործակցության մակարդակը, Համալսարանում հայ դատախազների համար իրականացվող վերապատրաստման դասընթացի որակն ու ընդգծել Հայաստանի դատախազության համար կադրերի շարունակական կրթության ապահովման կարևորությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Անահիտ Մանասյանը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է դատախազների մասնագիտական պատրաստման և վերապատրաստման գործընթացում նախատեսվող բարեփոխումների փաթեթային լուծումները՝ ուղղված դասավանդման մեթոդաբանությանը, մարզերում դատախազների համար դասընթացների կազմակերպմանը և այլն:
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր և և պայմանավորվել շարունակական դարձնել նման ձևաչափով հանդիպումները՝ ուղղված համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանն ու որակյալ կադրերի պատրաստման նպատակի իրականացմանը:

Прокуратура Армении и Университет прокуратуры России углубят сотрудничество
Делегация, возглавляемая генеральным прокурором Республики Армения Анной Вардапетян, в рамках рабочего визита в Москву 9 декабря посетила также Университет прокуратуры Российской Федерации.
В беседе с представителем Генеральной прокуратуры РФ Вячеславом Власовым и исполняющей обязанности ректора университета Ниной Шалумовой обсуждались перспективы углубления сотрудничества между Прокуратурой Армении и Университетом, обсуждались вопросы реализации совместных программ, направленных на повышение квалификации прокуроров и необходимость организации целевого образования в борьбе с коррупцией.
Генеральный прокурор РА Вардапетян высоко оценила существующий уровень сотрудничества с Университетом, качество курса подготовки прокуроров Армении в Университете и подчеркнула важность обеспечения непрерывного обучения кадров для Прокуратуры Армении.
Заместитель генерального прокурора РА Анаит Манасян представила в ходе встречи пакетные решения по планируемым реформам в процессе профессиональной подготовки и переподготовки прокуроров, направленным на методику обучения, организацию курсов для прокуроров в регионах и др.
В ходе беседы стороны также обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес, и договорились о продолжении встреч в таком формате, направленных на повышение эффективности сотрудничества и реализацию цели подготовки квалифицированных кадров.