Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի գլխավոր դատախազները հանդիպել են
ՌԴ գլխավոր դատախազի նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 8-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել եռակողմ հանդիպում՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի և Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի մասնակցությամբ:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ռուս գործընկերոջը նման ձևաչափով հանդիպում նախաձեռնելու նպատակով ներդրած ջանքերի համար և հույս հայտնել, որ այս հանդիպումը հնարավորություն կտա արձանագրելու կոնկրետ արդյունքներ, կծառայի Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի՝ հումանիտար պահանջների լիարժեք կատարմանը:
Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար առաջնահերթություն են եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված մարդասիրական պահանջների կատարումը, մինչդեռ դրանք Ադրբեջանի կողմից մինչ օրս լիարժեք կատարված չեն: Այս համատեքստում Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ամբողջությամբ կատարել է 8-րդ կետի՝ «Բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքն ամրագրող պահանջները: «Հայտարարության ստորագրումից երկու տարի անց Ադրբեջանի Հանրապետությունում շարունակում են պահվել հայ ռազմագերիներ: Ադրբեջանի այս վարքագիծը ոչ մի կերպ չի նպաստում եռակողմ հայտարարության նպատակների իրականացմանը», - շեշտել է Աննա Վարդապետյանը:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի գլխավոր դատախազ Վարդապետյանն անդրադարձ է կատարել նաև երեք երկրների գլխավոր դատախազների մասնակցությամբ այս ձևաչափով տեղի ունեցած նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ նշելով, որ Հայաստանը կատարել է բոլոր պայմանավորվածությունները:
Աննա Վարդապետյանը կրկին շնորհակալություն է հայտնել ՌԳ գլխավոր դատախազին և շեշտել, որ Հայաստանն ակնկալում է եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի կատարման կապակցությամբ կոնկրետ արդյունքներ:

Состоялась встреча генеральных прокуроров Армении, России и Азербайджана
По инициативе генерального прокурора РФ 8 декабря в Москве состоялась трехсторонняя встреча с участием генеральных прокуроров Республики Армения Анны Вардапетян, Российской Федерации Игоря Краснова и Азербайджанской Республики Кямран Алиева.
Анна Вардапетян поблагодарила российского коллегу за усилия, приложенные для организации встречи в таком формате и выразила надежду, что эта встреча даст возможность зафиксировать конкретные результаты, послужит полному выполнению гуманитарных требований пункта 8 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, подписанного главами Российской Федерации, Республики Армения и Азербайджанской Республики.
Анна Вардапетян подчеркнула, что для Армении приоритетом является выполнение гуманитарных требований, предусмотренных трехсторонним заявлением, в то время как они по сей день не выполнены Азербайджаном в полной мере. В этом контексте Вардапетян подчеркнула, что Республика Армения полностью выполнила требования 8-го пункта принципа «Все на всех». «Спустя два года после подписания заявления армянские военнопленные все еще продолжают содержаться в Азербайджане. Такое поведение Азербайджана никоим образом не способствует реализации целей трехстороннего заявления», - подчеркнула Анна Вардапетян.
В ходе встречи генеральный прокурор Армении коснулась и договоренностей, достигнутых в ходе предыдущих встреч, проведенных в таком формате с участием генеральных прокуроров трех стран, отметив, что Армения выполнила все договоренности.
Анна Вардапетян еще раз поблагодарила генерального прокурора РФ и подчеркнула, что Армения ожидает конкретных результатов в связи с выполнением пункта 8 трехстороннего заявления.