Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի գլխավոր դատախազները հանդիպել են
ՌԴ գլխավոր դատախազի նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 8-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել եռակողմ հանդիպում՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի և Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի մասնակցությամբ:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ռուս գործընկերոջը նման ձևաչափով հանդիպում նախաձեռնելու նպատակով ներդրած ջանքերի համար և հույս հայտնել, որ այս հանդիպումը հնարավորություն կտա արձանագրելու կոնկրետ արդյունքներ, կծառայի Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի՝ հումանիտար պահանջների լիարժեք կատարմանը:
Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար առաջնահերթություն են եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված մարդասիրական պահանջների կատարումը, մինչդեռ դրանք Ադրբեջանի կողմից մինչ օրս լիարժեք կատարված չեն: Այս համատեքստում Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ամբողջությամբ կատարել է 8-րդ կետի՝ «Բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքն ամրագրող պահանջները: «Հայտարարության ստորագրումից երկու տարի անց Ադրբեջանի Հանրապետությունում շարունակում են պահվել հայ ռազմագերիներ: Ադրբեջանի այս վարքագիծը ոչ մի կերպ չի նպաստում եռակողմ հայտարարության նպատակների իրականացմանը», - շեշտել է Աննա Վարդապետյանը:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի գլխավոր դատախազ Վարդապետյանն անդրադարձ է կատարել նաև երեք երկրների գլխավոր դատախազների մասնակցությամբ այս ձևաչափով տեղի ունեցած նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ նշելով, որ Հայաստանը կատարել է բոլոր պայմանավորվածությունները:
Աննա Վարդապետյանը կրկին շնորհակալություն է հայտնել ՌԳ գլխավոր դատախազին և շեշտել, որ Հայաստանն ակնկալում է եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի կատարման կապակցությամբ կոնկրետ արդյունքներ:

The Prosecutors General of Armenia, Russia and Azerbaijan had a meeting
On December 8, at the initiative of the Prosecutor General of the Russian Federation, a tripartite meeting was held in Moscow with the participation of the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Russian Federation Igor Krasnov and the Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan Kamran Aliyev.
Anna Vardapetyan thanked the Russian colleague for his efforts in initiating the meeting in such a format and expressed hope that this meeting will give opportunity to record concrete outcomes and will serve to the full implementation of the humanitarian requirements of paragraph 8 of the tripartite declaration, signed by the leaders of the Russian Federation, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan on November 9, 2020.
Anna Vardapetyan underlined that the fulfillment of the humanitarian requirements stipulated by the tripartite declaration is a priority for Armenia, while they have not been fully implemented by Azerbaijan to this day. In this context, Vardapetyan emphasized that the Republic of Armenia has fully implemented the requirements of Paragraph 8, which stipulate the principle of "All-for-all". "Two years after the declaration was signed, Armenian prisoners of war are still being captured in the Republic of Azerbaijan. This behavior of Azerbaijan does not contribute to the realization of the goals of the tripartite declaration," Anna Vardapetyan stated.
During the meeting, Vardapetyan, the Prosecutor General of Armenia also referred to the agreements reached during the previous meetings held in this format with the participation of the Prosecutor Generals of the three countries, mentioning that Armenia has fulfilled all the agreements.
Anna Vardapetyan once again thanked the Prosecutor General of the Russian Federation and accentuated that Armenia looks forward for concrete outcomes in regard with the implementation of Paragraph 8 of the tripartite declaration.